Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Seler właściwości, rodzaje, co zrobić z selera?

Seler właściwości, rodzaje, co zrobić z selera?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Co to jest seler?
  2. Jakie właściwości ma seler?
  3. Co zrobić z selera naciowego czy korzeniowego?

Jeśli szukasz warzywa pełnego witamin i smaku w Twojej kuchni powinien zagościć seler. Zarówno korzeniowy, jak i naciowy zawiera cenne składniki mineralne oraz wykazuje liczne właściwości prozdrowotne. Do tego jest niskokaloryczny! Dowiedz się, jak wykorzystać selera w zależności od jego rodzaju. Doskonale pasuje do wielu dań i można z niego przyrządzić coś więcej niż frytki czy puree z selera.

Co to jest seler?

Seler jest bardzo dobrze znanym warzywem. W Polsce znajdziemy sporo pól uprawnych, na których rośnie zwłaszcza seler korzeniowy. Często jest on także uprawiany w ogródkach czy na działkach. Obecnie znane nam odmiany selera pochodzą od dziko rosnących selerów, które występowały w rejonie Morza Śródziemnego. Oto kilka rodzajów selera:

  • korzeniowy – jedno z podstawowych warzyw w polskiej kuchni. Jest wykorzystywany do zup, sałatek, surówek, potrawek i gulaszy. Jak sama nazwa wskazuje jadalny jest bulwiasty korzeń, ale również liście. Seler korzeniowy ma intensywny smak i aromat. Można jeść go na surowo lub po ugotowaniu. Bulwa warzywa ma chropowatą strukturę i jest bardzo twarda, co czasem utrudnia obieranie. Z tego względu, jeśli planujemy ugotować seler, najlepiej obrać go dopiero po wyjęciu z wody.
  • naciowy – jadalne są łodygi oraz liście. Można go jeść na surowo jako samodzielną przekąskę lub wykorzystać do przygotowania posiłku. Kolejna zaletą selera naciowego jest fakt, że nie trzeba go obierać. Dodatkowo, gdy oderwiemy już większość łodyg, możemy samodzielnie wyhodować kolejne. By to zrobić, wystarczy wsadzić trzon do wody, a gdy pojawią się korzenie, zasadzić w doniczce.
  • listkowy – mało znany rodzaj selera. Roślina ma cienkie ogonki listkowe oraz małe liście. Jednocześnie jest najbardziej aromatyczna ze wszystkich rodzajów selera. Dlatego seler listkowy jest wykorzystywany jako przyprawa.

Zarówno seler naciowy, jak i korzeniowy będą doskonałym urozmaiceniem domowego menu. Idealnie komponują się z wieloma produktami – drobiem, wieprzowiną, wołowiną, rybami, nabiałem oraz innymi warzywami. Seler można zjeść na surowo, zetrzeć, ugotować, upiec czy dodać do zup i sosów.

Jakie właściwości ma seler?

Seler właściwości, rodzaje, co zrobić z selera?

Seler powinien na dobre zawitać w naszym codziennym jadłospisie nie tylko ze względu na swój smak. Jest on niskokaloryczny, ma niski indeks glikemiczny oraz zawiera znaczne ilości witamin oraz składników mineralnych i prozdrowotnych. 100 g selera korzeniowego to około 30 kcal, a w przypadku selera naciowego jest to jedynie 17 kcal. Nic dziwnego, że są one elementami dietetycznych dań. Oba wymienione rodzaje selera zawierają:

  • witaminę C, K,
  • foliany,
  • betakaroten,
  • potas,
  • cynk,
  • magnez,
  • wapń,
  • żelazo,
  • oraz antyoksydanty.

Dzięki tym wszystkim składnikom pobudza przemianę materii, pomaga pozbyć się zaparć, zmniejsza stężenie cholesterolu, obniża ciśnienie, pomaga regulować poziom glukozy we krwi, łagodzi skutki stresu oksydacyjnego, a także ma działanie przeciwzapalne. Świetnie również nawadnia organizm, dlatego warto dodać go koktajlu.

Przeczytaj również: Jak jeść więcej warzyw

Co zrobić z selera naciowego czy korzeniowego?

Seler korzeniowy doskonale nadaje się do zup. Nie bez powodu jest on składnikiem włoszczyzny, na bazie której przygotowuje się różnego rodzaju wywary. Może również stanowić podstawę przepysznej zupy krem. Aby była ona bardziej sycąca, warto dodać do niej ziemniaki, grzanki oraz prażone nasiona słonecznika lub pestki dyni. Smak zupy znakomicie dopełnią zioła, takie jak majeranek czy szałwia.

Starty korzeń selera wymieszany z jabłkiem i rodzynkami to idealna surówka do dań obiadowych. Zamiast rodzynek można również zdecydować suszoną żurawinę lub kawałki pomarańczy. Zamiast surówki, jako dodatek do obiadu, sprawdzi się gładkie i aromatyczne puree z selera.

Mało popularną, ale pełną smaku propozycją jest wytrawna owsianka z warzywami korzeniowymi. Ciepłe płatki oraz podduszone warzywa tworzą zaskakująco zgrany duet.

Seler naciowy często jest podawany jako samodzielna przekąska. Wystarczy pokroić go na mniejsze kawałki. Dla urozmaicenia smaków zagłębienie łodygi można wypełnić ulubioną pastą, hummusem, gęstym sosem czosnkowym czy masłem orzechowym. Ponadto innym sposobem na podanie selera są selerowe frytki posypane ulubionymi przyprawami i upieczone w piekarniku.

Popularnym sposobem na wykorzystanie zielonych łodyg jest przygotowanie owocowo-warzywnych koktajli. Banan, jabłko, gruszka, pomarańcza, ananas, kiwi, szpinak czy ogórek dobrze łączą się z selerem.

Łodygę pokrojoną w kostkę lub plasterki można dodać do sałatek. Prostym i smacznym połączeniem jest pomidor, ogórek, roszponka, cebula oraz mozarella. Inne ciekawe połączenie to kurczak, kukurydza, rukola i gruszka. Drobno pokrojony seler można wykorzystać do przygotowania sosu bolońskiego do spaghetti czy risotto z łososiem.

Kanapki z selerem naciowym? Czemu nie! Wystarczy położyć plasterki na gotową kanapkę. Można również posmarować pieczywo pastą jajeczną z dodatkiem selera. Ciekawą propozycją na śniadanie czy kolację jest serek wiejski wymieszany z dymką i pokrojoną w kostkę łodygą selera.

Seler jest jednym z najbardziej aromatycznych warzyw. Jednocześnie jest niezwykle uniwersalny i pasuje do wielu różnych dań, co pozwala w prosty sposób urozmaicić codzienny jadłospis.