Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Smaczne i zdrowe kakao – właściwości odżywcze i zdrowotne

Smaczne i zdrowe kakao – właściwości odżywcze i zdrowotne
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Czym jest kakao?
  2. Kakao – właściwości odżywcze i zdrowotne
  3. Jak zrobić kakao? Kakao do picia i jedzenia – ciekawe pomysły

Chyba każdy doskonale zna smak kakao. Jest ono uwielbiane nie tylko przez dzieci, ale również i dorosłych. Prawdziwe kakao ma szereg właściwości prozdrowotnych, warto więc uwzględniać je w swojej diecie. Jak zrobić kakao do picia? Do czego jeszcze, oprócz napoju, można wykorzystać kakao? Przeczytaj nasze wskazówki i poznaj całą masę ciekawostek o nasionach z dalekiego świata.

Czym jest kakao?

Kakao powstaje w wyniku zmielenia na drobny proszek nasion kakaowca. Kakaowiec to drzewo pochodzące z Ameryki Południowej i Środkowej. Najlepiej rośnie w ciepłym i wilgotnym klimacie lasów równikowych. Obecnie największe plantacje kakao znajdują się w Afryce.

Zanim nasiona zostaną zmielone na kakao muszą być poddane obróbce składającej się z kilku etapów. Po zerwaniu owoców wyjmuje się z nich nasiona. Jeden owoc zawiera około 30 nasion. Następnie nasiona są czyszczone i sortowane. Kolejnym etapem obróbki ziaren jest fermentacja. Zazwyczaj trwa ona kilka dni. Po jej zakończeniu ziarna są prażone. Temperatura i czas prażenia dobierane są w zależności od odmiany kakaowca. Tym delikatniejszym w smaku wystarczy krótszy czas prażenia w niższej temperaturze. Po zakończeniu prażenia i ostudzeniu nasion są one rozdrabnianie, mielone i odtłuszczane. Po zakończeniu wszystkich etapów obróbki otrzymuje się kakao oraz tłuszcz kakaowy (jest on wykorzystywany do produkcji czekolady oraz kosmetyków).

Wśród odmian kakaowca do najpopularniejszych należą:

  • Forastero,
  • Criollo,
  • Tinitario.         

Pierwszą z nich wyróżnia mocny aromat. Jest ona wykorzystywana głównie do produkcji czekolady mlecznej. Pozostałe dwie odmiany są delikatniejsze w smaku z wyczuwalnymi nutami owocowymi.

Sproszkowane ziarna kakaowca nie służą wyłącznie do przygotowania smacznego napoju – mogą być one również składnikiem różnych potraw, deserów, ciast i smakołyków.

Przygotuj pyszne ciasto z kakao: Sernik Izaura

Kakao – właściwości odżywcze i zdrowotne

Smaczne i zdrowe kakao – właściwości odżywcze i zdrowotne

Niepozorne nasiona kakao są skarbnicą składników odżywczych, mineralnych oraz prozdrowotnych. 100 g gorzkiego kakao dostarcza około 20 g białka, 14 g tłuszczy, ponad 35 g błonnika oraz prawie 230 kcal.

Prawdziwe kakao jednocześnie zawiera potas, żelazo, wapń, fosfor, miedź, selen oraz magnez, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli chodzi o witaminy, ziarna kakao dostarczają znaczne ilości witamin z grupy B. To co wyróżnia kakao na tle innych produktów spożywczych to bardzo wysoka zawartość przeciwutleniaczy, a w szczególności polifenoli.

Obecność tylu cennych związków przekłada się bezpośrednio na prozdrowotny wpływ kakao na organizm człowieka. Polifenole działają przeciwzapalnie, przeciwalergiczne oraz spowalniają procesy starzenia się. Niski indeks glikemiczny, wysoka zawartość błonnika oraz flawanoli poprawiają metabolizm glukozy i obniżają jej stężenie we krwi. Z kolei obecne w kakao kofeina, teobromina i teofilina wpływają na poprawę nastroju, ułatwiają koncentrację oraz wspierają odchudzanie. Udowodniono również, że oprócz poprawy koncentracji związki zawarte w kakao działają neuroprotekcyjnie i mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.

Należy pamiętać, że opisane właściwości dotyczą kakao naturalnego oraz gorzkiego. Kakao rozpuszczalne lub słodzone będzie zawierało znacznie więcej cukru, co może osłabiać lub niwelować część właściwości, szczególnie tych dotyczących metabolizmu glukozy.

Przeczytaj >> Jak zrobić polewę czekoladową?

Jak zrobić kakao? Kakao do picia i jedzenia – ciekawe pomysły

Domowe kakao do picia jest bardzo proste w przygotowaniu. Jak ugotować kakao? Przestrzegaj kilku wskazówek.

  • Zanim zaczniesz gotować mleko opłukaj garnek zimną wodą. Zapobiegnie to przypaleniu mleka.
  • Do mleka podgrzewanego mleka można dodać trochę cukru lub miodu.
  • Gdy mleko będzie ciepłe, należy odlać niedużą jego ilość do szklanki lub niewielkiego garnuszka. Dzięki temu będzie łatwiej wymieszać je z gorzkim kakao w proszku. Następnie po dokładnym wymieszaniu całość należy wlać do pozostałej ilości ciepłego mleka.

Tak przygotowane kakao można rozlać do szklanek. By urozmaicić smak gotowego napoju, do podgrzewanego mleka można dodać goździki, cynamon, przyprawę do piernika lub laskę wanilii. Miłośnicy ostrych smaków mogą zdecydować się na dodanie niewielkiego kawałka papryczki chili lub szczypty sproszkowanej ostrej papryki. Smak kakao znakomicie podkreśli również szczypta soli.

Z kolei tuż przed podaniem napoju można dodać do niego syrop smakowy, karmel, pianki marshmallow, roztopioną czekoladę, lody waniliowe, bitą śmietanę czy cukrową posypkę. Wybór dodatków zależy od indywidualnych preferencji. Miej jednak na uwadze, że kakao z takimi dodatkami będzie bardziej deserem niż napojem, a jego kaloryczność znacznie wzrośnie.

Sproszkowane kakao można wykorzystać nie tylko do przygotowania napoju. Ma ono wiele zastosowań. Bardzo często dodaje się je do słodkich wypieków. Z kakao można zrobić m.in.:

  • nadzienie drożdżówek,
  • krem do przełożenia tortu,
  • wykorzystać jako posypkę jak w tiramisu,
  • dodać bezpośrednio do ciasta jak w przypadku brownie lub hiszpańskiego placka z jabłkami.

Kakao doskonale sprawdzi się również jako dodatek do owsianki, różnego rodzaju placuszków, naleśników i pancakes. Nietypowym, ale bardzo smacznym sposobem na wykorzystanie kakao jest dodanie go do wytrawnych dań w postaci sosu. Może to być tradycyjny meksykański sos mole podawany najczęściej do indyka lub sos czekoladowo-pomarańczowy do kaczki. Ogólnie tego typu sosy będą dobrze komponowały się z drobiem.

Kakao to nie tylko napój dla dzieci. Można się nim delektować niezależnie od wieku. Jednocześnie ten ciemnobrązowy proszek można wykorzystać na wiele sposobów i wzbogacić smak deserów, ciast, ciasteczek, owsianek i wielu innych dań.