Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Strączki nie tylko dla wegan

Strączki nie tylko dla wegan
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Rośliny strączkowe
  2. Strączki są dobrym źródłem białka
  3. Mają niski Indeks Glikemiczny (IG)
  4. Mają wysoki Indeks Sytości (IS)
  5. Strączki obniżają poziom cholesterolu
  6. Strączki dla zdrowia i długowieczności
  7. Strączki a BPA

Nasiona roślin strączkowych są podstawowym elementem kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. Jednak powinny one pojawiać się również w diecie mięsożerców. Dania ze strączkami w roli głównej są niezwykle popularne na całym świecie, a szczególnie w Azji. W Polsce powoli przekonujemy się do nich.  I słusznie, ponieważ regularne spożywanie strączków ma korzystny wpływ na cały organizm. A czy Ty potrafisz wymienić powody dla których warto jeść strączki?  Zapraszamy do lektury.

Rośliny strączkowe

Ich przedstawicielami są groch, fasola, soczewica, ciecierzyca, soja i bób. Każdy z wymienionych gatunków posiada liczne odmiany o różnej wielkości, kolorze, kształcie oraz smaku. Pozwala to uniknąć monotonii w kuchni poprzez stworzenie wielu wariantów jednego dania w wyniku zmiany jednego z jego składników. Do strączków zalicza się również popularne orzeszki ziemne (arachidowe).

Strączki są dobrym źródłem białka

Białko to nie tylko mięso i jaja, znajduje się ono w wielu produktach spożywczych, w tym również w warzywach oraz omawianych strączkach. Wszystkie gatunki nasion roślin strączkowych charakteryzują się wysoką zawartością białka. Są ciekawą i smaczną alternatywą dla mięsa, nawet w diecie osób aktywnych fizyczne oraz budujących masę mięśniową. Białko nie tylko uczestniczy w budowie mięśni. Jest niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych, a także funkcjonowania enzymów. Aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych aminokwasów, w daniu ze strączkami powinny pojawić się również zboża lub orzechy. Zwiększy to przyswajalność i wykorzystanie aminokwasów.

Strączki nie tylko dla wegan - zdjęcie 1

Mają niski Indeks Glikemiczny (IG)

Nasiona roślin strączkowych zawierają również węglowodany, jednak jest to głównie błonnik. Dzięki wysokiej zawartości błonnika pozytywnie wpływają na glikemię stabilizując poziom cukru we krwi. Dzięki temu są cennym składnikiem diety osób z cukrzycą i insulinoopornością oraz osób odchudzających się. Dodatkowo błonnik wpływa na perystaltykę jelit poprawiając zachodzenie procesów trawiennych oraz niwelując nawet uporczywe zaparcia.

Mają wysoki Indeks Sytości (IS)

Większość osób słyszała zapewne wyłącznie o wcześniej omawianym indeksie. Podczas planowania posiłków warto sugerować się również indeksem sytości poszczególnych produktów spożywczych, ponieważ informuje w jakim czasie po zjedzeniu posiłku ponownie pojawi się uczucie głodu. Wykazano, że po spożyciu potrawy z dodatkiem strączków uczucie sytości pozostaje na dłużej niż w przypadku innych produktów spożywczych. Dodatkowo nie pojawia się również ochota na „coś dobrego”, co szczególnie zainteresuje mające problemy z podjadaniem oraz te chcące zrzucić kilka kilogramów.

Strączki obniżają poziom cholesterolu

Wysoka zawartość błonnika oraz związków biologicznie aktywnych korzystnie wpływa na obniżenie frakcji LDL cholesterolu we krwi. Dodatkowo są odpowiedzialne za zwiększenie stężenia frakcji HDL cholesterolu inaczej nazywanej „dobrym cholesterolem”. Takie zmiany w stężeniu wpływają nie tylko na ogólną poprawę stanu zdrowia, ale również na zmniejszenie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego np. miażdżycy czy zawału.

Strączki dla zdrowia i długowieczności

Nasiona bogate są w witaminy, składniki mineralne, związki przeciwutleniające oraz biologicznie aktywne. Wywierają one prozdrowotny wpływ na cały organizm, poprawiając jego funkcjonowanie oraz skutecznie obniżając ryzyko wystąpienia wielu chorób. Substancje zawarte w strączkach regulują pracę układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego, poprawiają koncentrację, zapewniają równowagę kwasowo-zasadową, a także uczestniczą w kurczliwości mięśni. Związki przeciwutleniające odpowiedzialne są za neutralizowanie wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia się oraz są czynnikiem ryzyka wystąpienia poważnych schorzeń. Zmniejszenie ryzyka dotyczy również nowotworów dietozależnych.

Strączki nie tylko dla wegan - zdjęcie 2

Strączki a BPA

Moczenie oraz gotowanie strączków jest czasochłonne, z tego względu wielu producentów w swojej ofercie posiada je w postaci konserw w puszce. Tak przygotowane strączki są gotowe do spożycia bezpośrednio lub po krótkim podgrzaniu. Po odsączeniu z zalewy i ich opłukaniu nasiona z puszki nie różnią się znacząco pod względem składników odżywczych od tych ugotowanych samodzielnie. Wiele osób ma obawy związane z zawartością Bisfenolu A (BPA) w nasionach z puszki. Według raportu EFSA ryzyko spożycia BPA jest minimalne, dodatkowo ten sam raport informuje, że problem nadmiernego spożycia BPA w Europie nie istnieje.

Nasiona roślin strączkowych wykazują szerokie spektrum działania na cały organizm. Z tego względu powinny być one jak najczęściej włączane do diety nie tylko wegetarian, ale również i mięsożerców. Strączki można wykorzystać na wiele sposobów dodając je do dań obiadowych, zup, sałatek, a nawet ciast i deserów. Osoby rozpoczynające przygodę ze spożywaniem strączków powinny zacząć od wybierania tych łatwiej strawnych jak soczewica.