Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Kredens kuchenny w nowoczesnej odsłonie

Kredens kuchenny w nowoczesnej odsłonie

1. Nowoczesna odsłona kredensu

2. Jak dopasować kredens do kuchni

3. Jak odnowić stary kredens kuchenny?

Kuchenny kredens roztacza wokół czar dawnych lat. Warto zaprosić go do własnego domu, bo budzi miłe wspomnienia, pięknie wygląda i ułatwia codzienną organizację. Poznaj różne wcielenia tego niezwykłego mebla i dowiedz się, jak wprowadzić go do aranżacji.

Współczesny kredens to następca renesansowej credenzy, czyli okazałej skrzyni, w której przechowywano zastawę i bieliznę stołową. Na przestrzeni wieków mebel urósł do rozmiarów dużej szafy i zyskał dekoracyjną, bogato rzeźbioną formę. Przez długi czas pełnił funkcję reprezentacyjną – zamożni gospodarze ustawiali na nim rodzinne srebra, kryształy i porcelanę, aby wzbudzić podziw zaproszonych gości.

[photo id="598"]

W XIX wieku kredens zawędrował z pokoju stołowego do kuchni i stał się obowiązkowym elementem wyposażenia każdego domu. To właśnie wtedy przybrał postać, w której znamy go dzisiaj – zabudowanego mebla z głęboką podstawą, szufladami i nieco węższą nadstawką, która może być całkiem otwarta lub przeszklona. Niestety, nie wszyscy posiadają na tyle przestronną kuchnię, by zmieścił się w niej zabudowany, masywny kredens. W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem jest kredens narożny, który, umieszczony w rogu kuchni, zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Ze względu na swoje położenie jest jednak zdecydowanie głębszy, dzięki czemu bez problemu pomieści zastawę stołową.

Nowoczesna odsłona kredensu

Kuchenny kredens jest dziś równie przydatny, jak przed laty. Zapewnia mnóstwo miejsca do przechowywania i ułatwia funkcjonalne rozplanowanie sprzętów. Wystarczy, że ukryjesz w nim rzadko używane przedmioty, a odciążysz szafki i szuflady w strefie roboczej. Tym samym zyskasz miejsce na akcesoria, które warto mieć pod ręką podczas gotowania.

A co z osobami, które mają do dyspozycji niewielki aneks kuchenny? Czy muszą zrezygnować z marzeń o stylowym kredensie? W żadnym wypadku! Wystarczy, że wybiorą mebel, który został zaprojektowany z myślą o kuchni i jadalni. Taki kredens może stanąć w salonie i służyć do przechowywania kuchennych akcesoriów, zastawy, a także książek, dokumentów i gier planszowych.

Jak dopasować kredens do kuchni?

Kredens rustykalny czy nowoczesny? Stary czy pachnący nowością? W kolorze drewna czy pomalowany? Przed zakupem wymarzonego mebla, warto określić swoje potrzeby i wybrać styl przewodni aranżacji. Oto trzy popularne rodzaje kredensów, które pasują do różnych typów kuchni:

Kredens prowansalski – prosty, elegancki mebel, inspirowany wystrojem francuskich posiadłości wiejskich. Najczęściej wykonany z drewna sosnowego i pomalowany na kolor biały, szary lub pastelowy. Ponieważ styl prowansalski to przede wszystkim przedmioty nadgryzione zębem czasu, kredens może być celowo postarzany, na przykład metodą przecierki. Na jego półkach powinna zagościć klasyczna zastawa stołowa w towarzystwie bukietów lawendy, wiklinowych koszyków i kruchych filiżanek. Mebel pasuje do przestronnych, tradycyjnie urządzonych kuchni z elegancką zabudową na wymiar.

[photo id="599"]

Kredens rustykalny – drewniany mebel, który przypomina stary, wiejski kredens kuchenny. Najczęściej występuje w dwóch wariantach: surowym (gdy zostaje zachowany kolor drewna) lub białym. Pasuje do dużych, przytulnych kuchni, w których królują naturalne materiały – drewno, kamień i cegła. Jego urodę podkreślają fajansowe naczynia, ręcznie wykonana ceramika, słoiki z przetworami i rozmaite starocie: miedziane imbryki, stare młynki i wagi kuchenne.

Przeczytaj więcej o kuchni w stylu rustykalnym.

Martwisz się, że nowoczesny sprzęt AGD zakłóci wystrój klasycznej kuchni z kredensem? Wybierz zmywarkę i lodówkę marki Bosch pod zabudowę. Bez problemu schowasz je za frontami szafek, tworząc spójną i elegancką aranżację.

Dorota Szelągowska, przy projektowaniu kuchni Mateusza, wykorzystała nowoczesny wzór kredensu. To właśnie on stanowi tzw. strefę mokrą i łączy nowoczesność z klasyką.

Kredens nowoczesny – pod tą nazwą kryją się eleganckie meble na wymiar, które przejęły funkcję tradycyjnego kredensu. Jako integralny element kuchennej zabudowy mogą zajmować całą wnękę lub wybrany fragment ściany. Z reguły przypominają wysokie szafy – w górnych partiach przeszklone, a od dołu zabudowane. Za szybami nowoczesnego kredensu najlepiej prezentują się kieliszki do wina, dekoracyjne szkło i minimalistyczna zastawa stołowa.

[photo id="600"]

Jak odnowić stary kredens kuchenny?

W niektórych domach wciąż stoi drewniany kredens, który zdobił babciną kuchnię albo międzywojenny salon. Nawet jeśli wygląda na zniszczony, warto dać mu drugą szansę. Dzięki prawidłowo przeprowadzonej renowacji, mebel z pewnością odzyska dawny blask. Zobacz, jak odnowić stary kredens, żeby znów cieszył oczy domowników.

Zabytkowy kredens

W przypadku bogato zdobionych, zabytkowych kredensów dobrze skorzystać z pomocy specjalisty. Meble tego typu mogą być wykończone cienkim fornirem, który łatwo uszkodzić, ale znacznie trudniej naprawić. Dobry fachowiec wie, jak obchodzić się z delikatną powierzchnią, jakich narzędzi użyć i jaki środek zastosować, pracując z konkretnym gatunkiem drewna. Sama renowacja może zająć nawet kilka tygodni, przebiega bowiem w kilku etapach:

Etap 1. Usuwanie starych powłok

W pierwszej kolejności należy rozkręcić mebel i oczyścić powierzchnie ze starej warstwy lakieru, farby olejnej lub politury. Z twardymi powłokami poradzą sobie specjalne środki chemiczne do usuwania lakierów i farb, cyklina w parze ze szlifierką lub opalarka. Do usunięcia zniszczonej politury wystarczy zwykły denaturat.

Etap 2. Zwalczanie szkodników

Jeśli na meblu widać charakterystyczne dziurki i wydrążone korytarze, to znak, że drewno padło ofiarą szkodników. W tej sytuacji należy nasączyć drewno płynem przeciwko owadom żerującym w drewnie, szczelnie owinąć kredens folią, tak by odciąć dopływ powietrza i pozostawić na kilka dni. Dzięki temu zabiegowi po szkodnikach nie zostanie nawet najmniejszy ślad.

Etap 3. Malowanie

Powierzchnia do malowania musi być czysta, sucha i gładka. Ewentualne uszkodzenia należy wypełnić masą szpachlową i przeszlifować. Tak przygotowany mebel można wykończyć olejem, lakierem, bejcą, farbą kryjącą, woskiem do drewna lub klasyczną politurą. W przypadku zabytkowych kredensów warto sięgnąć po środek, który pozwoli zachować oryginalny charakter mebla (politurę, olej lub wosk).

[photo id="601"]

Kredens wiejski

Renowacja wiejskiego kredensu nie należy do najłatwiejszych, ale warto poświęcić nieco czasu i wysiłku, bo efekt na pewno będzie sprawiał radość przez wiele lat. Najbardziej pracochłonną częścią tego zadania jest usunięcie starej farby olejnej, którą zabezpieczano niegdyś domowe sprzęty. Z tym trudnym zadaniem poradzą sobie najlepiej preparaty chemiczne, opalarka i cyklina ręczna. Po zdjęciu powłok może okazać się, że stan drewna nie jest zadowalający, bo na jego powierzchni widać zadrapania i wgniecenia po wcześniejszych zabiegach. W takiej sytuacji radzimy wypełnić ubytki szpachlą malarską i pomalować mebel kryjącą farbą do drewna, która zatuszuje wszystkie niedoskonałości.

Kredens drewniany

Najłatwiejsze zadanie czeka osoby, które mają pod ręką surowy, gotowy do malowania kredens drewniany. Wystarczy wyczyścić mebel z kurzu i zabrudzeń, delikatnie zmatowić powierzchnię (opcjonalnie) i nałożyć wybrany produkt.

Drewniany kredens zachowa blask na dłużej, jeśli będzie regularnie czyszczony z kurzu i zabrudzeń. W dotarciu do trudno dostępnych miejsc pomoże Ci bezprzewodowy odkurzacz marki Bosch z linii Flexxo, który może być łatwo przekształcony w odkurzacz ręczny. Wystarczy jeden ruch, żeby dostosować działanie urządzenia do własnych potrzeb.

[photo id="602"]

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj kredensu się zdecydujesz, możesz być pewien, że ten piękny i funkcjonalny mebel będzie prawdziwą ozdobą Twojej kuchni. Do dzieła!

Data publikacji: 2019-06-11
Strefa gotowania
Innowacyjna płyta indukcyjna marki Bosch została harmonijnie wpasowana w piękny, kamienny blat roboczy. Piekarnik z parowarem i szuflada grzewcza, znajdujące się poniżej blatu, tworzą centrum kulinarnego świata w prywatnej kuchni Mateusza. To tu mistrz kuchni przygotowuje posiłki dla swojej rodziny i znajomych.
Kredens
Ta część kuchni nawiązuje wizualnie do klasycznego kredensu. Tutaj znalazły swoje miejsce ulubione sprzęty Mateusza: robot kuchenny Optimum oraz w pełni zabudowana zmywarka. Tuż obok idealnie wpasował się poręczny i zawsze gotowy do pracy odkurzacz bezprzewodowy.
Pralka i suszarka w słupku
Projekt Doroty Szelągowskiej maksymalnie wykorzystuje każdą dostępną przestrzeń. Jednym z pomysłowych i funkcjonalnych rozwiązań jest pralka i suszarka w słupku. Idealnym miejscem na te sprzęty okazała się mała wnęka w korytarzu przy łazience. Prawda, że genialne?