Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Nieodparty urok kuchennego minimalizmu

Nieodparty urok kuchennego minimalizmu
  1. Styl minimalistyczny w kuchni
  2. Funkcjonalność i kompozycja w minimalistycznej kuchni
  3. Nowoczesna biało-szara kuchnia

Minimalizm nie wychodzi z mody. Wręcz przeciwnie – wciąż jest obecny w naszych salonach, sypialniach i… kuchniach. Z założenia niesie ze sobą poczucie harmonii, wizualnego porządku oraz wewnętrzne przekonanie, że wszystko (dosłownie i w przenośni) jest na swoim miejscu. Uspokajająca siła ograniczonej palety barw, szlachetne materiały i dyskretne światło sprawiają, że w minimalistycznych kuchniach nie tylko dobrze się gotuje, ale i rozmawia, je posiłki oraz spędza czas.

Styl minimalistyczny w kuchni

W kuchni w stylu minimalistycznym liczy się funkcjonalność. Pomieszczenie spod znaku minimalizmu ma spełniać jedno, podstawowe zadanie – być miejscem sprzyjającym gotowaniu, a przy tym pozostać przestrzenią estetyczną, miłą dla oka.

Minimalistyczna kuchnia, dzięki wizualnej dyscyplinie, zyskuje ponadczasową elegancję. Charakterystyczne dla tego stylu jest zastosowanie kilku wiodących kolorów (najczęściej bieli, czerni, szarości), które mogą stać się bazą dla nieco żywszych, barwnych dodatków. Jeśli tylko zechcesz, możesz to zrobić na wiele różnych sposobów. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów.

W minimalistycznym pomieszczeniu dominują zazwyczaj dwa-trzy spokojne kolory, a wiele kuchni jest nawet monochromatycznych – na przykład utrzymanych wyłącznie w bieli lub z czernią w roli głównej. Warto więc nieco pobawić się konwencją i postawić na grę fakturami we wnętrzu! Połączenie dekoracyjnego betonu na ścianie ze stalą nierdzewną lodówki czy hartowanego szkła z kamiennym blatem przyniesie spektakularny efekt.

Jeśli jesteś wielbicielem wnętrzarskiego minimalizmu, nie zapominaj o oszczędnej formie mebli i samych sprzętów. Kuchnia utrzymana w minimalistycznym stylu kocha kąty proste oraz geometrię. Wrażenie uspokajającego rytmu osiągniesz, dobierając kwadratowe i prostokątne szafki, które znajdą odbicie w innych elementach wyposażenia, na przykład zlewie czy kuchennej wyspie w tym samym kształcie.

Styl minimalistyczny sprawdzi się zarówno w małej kuchni w bloku, jak i dużej przestrzeni. „Czyste” przestrzenie, wzmocnione dodatkowo połyskującymi frontami, spowodują, że kuchnia wyda się jaśniejsza i bardziej przestronna.

[photo id="607"]

Funkcjonalność i kompozycja w minimalistycznej kuchni

Funkcjonalność w minimalistycznej kuchni to podstawa. Dbając o efektywną pracę, nie zapomnij o przestrzeganiu zasady trójkąta roboczego. Co to oznacza? Położenie trzech najważniejszych sprzętów, czyli lodówki, zlewozmywaka i płyty grzewczej, powinno wpisywać się w kształt trójkąta. W tej figurze kolejne wierzchołki oznaczają dane urządzenie lub miejsce dedykowane konkretnej czynności, na przykład przechowywaniu.

Więcej o trójkącie roboczym możesz przeczytać w tekście poświęconym urządzaniu małej kuchni w bloku.

Jeśli chcesz uzyskać spójny wygląd wnętrza, a zdecydowałeś się na biel w kuchni, dostosuj do niej całą aranżację. W białej kuchni mogą pojawić się między innymi następujące, białe elementy wyposażenia: zabudowa szafkowa, blat, oświetlenie o neutralnej barwie, a nawet sprzęty AGD. Doskonałym przykładem jest biały piekarnik do zabudowy.

[photo id="608"]

Mówi się, że kuchnia jest sercem domu. Minimalistyczna moda nie wyklucza budowania rodzinnej atmosfery. Wręcz przeciwnie. Głęboka czerń czy mroźna biel doskonale komponują się z drewnem, które zawsze dodaje pomieszczeniu przytulności. Obecność drewna – na podłodze lub jako materiału, z którego wykonano blaty – powoduje, że minimalistyczna kuchnia nabiera cieplejszego charakteru.

Nowoczesna biało-szara kuchnia

Szarość w kuchni może zagościć na kilka różnych sposobów. Ściany ozdobione betonem dekoracyjnym, duże płytki gresowe oraz srebrne sprzęty AGD w kolorze inox – możliwości jest wiele. A może zdecydujesz się na praktyczną tablicę kredową/magnetyczną i będziesz zapisywać na niej listy sprawunków lub miłe wiadomości dla członków rodziny?

Czerwień, pomarańcz, żółć, limonka – te kolory ożywią biało-szarą kuchnię. Wykorzystaj w niej tzw. color pops, czyli dodatki w intensywnym kolorze, które „rozrzucisz” po całym pomieszczeniu. Pamiętaj, żeby robić to z umiarem. Na przykład barwna deska do krojenia, podkładki pod talerze, doniczka, czajnik, akcesoria kuchenne czy ściereczki w zupełności wystarczą.

[photo id="622"]

Jaki jest więc sprawdzony przepis na ergonomiczną i minimalistyczną kuchnię? Weź przykład z projektu, przygotowanego przez Dorotę Szelągowską dla Mateusza Gesslera. Wysoka zabudowa w strefie przechowywania, zwieńczona ozdobnym elementem oraz liczne zamykane szafki, które dzięki brakowi uchwytów wyglądają niczym część ściany. Dodatkowo gładkie blaty lub przestrzeń robocza ozdobiona tylko jednym modnym akcentem, np. stylowymi przyprawnikami z metalu czy designerskim robotem kuchennym OptiMUM.

[photo id="623"]

Eliminacja niepotrzebnych elementów (w tym nadmiaru widocznego sprzętu) i dbałość o ciekawe detale – to klucz do urządzenia kuchni w stylu minimalistycznym. Właśnie ten kierunek obrała Dorota urządzając kuchnię Mateusza, który zdążył się już przekonać, że mniej znaczy więcej.

Data publikacji: 2019-06-11
Strefa gotowania
Innowacyjna płyta indukcyjna marki Bosch została harmonijnie wpasowana w piękny, kamienny blat roboczy. Piekarnik z parowarem i szuflada grzewcza, znajdujące się poniżej blatu, tworzą centrum kulinarnego świata w prywatnej kuchni Mateusza. To tu mistrz kuchni przygotowuje posiłki dla swojej rodziny i znajomych.
Kredens
Ta część kuchni nawiązuje wizualnie do klasycznego kredensu. Tutaj znalazły swoje miejsce ulubione sprzęty Mateusza: robot kuchenny Optimum oraz w pełni zabudowana zmywarka. Tuż obok idealnie wpasował się poręczny i zawsze gotowy do pracy odkurzacz bezprzewodowy.
Pralka i suszarka w słupku
Projekt Doroty Szelągowskiej maksymalnie wykorzystuje każdą dostępną przestrzeń. Jednym z pomysłowych i funkcjonalnych rozwiązań jest pralka i suszarka w słupku. Idealnym miejscem na te sprzęty okazała się mała wnęka w korytarzu przy łazience. Prawda, że genialne?