Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Kuchnia w stylu rustykalnym

Kuchnia w stylu rustykalnym
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Prostota stylu wiejskiego
  2. Drewno – kluczowy element wystroju
  3. AGD i sprzęty kuchenne
  4. Oświetlenie kuchni rustykalnej
  5. Dodatki do kuchni

Niech ktoś zatrzyma wreszcie świat” – nucisz i marzysz o chwili odpoczynku od codziennego biegu? Zacznij od stworzenia w Twoim domu prawdziwej oazy spokoju. Na dobry początek podpowiadamy, jak zaaranżować kuchnię w stylu rustykalnym. Dzięki niej zaczniesz celebrować małe radości: spotkania z bliskimi przy wspólnym stole czy cudowne poranki z kubkiem ulubionej kawy. Zatrzymaj na moment pędzący świat.

Prostota stylu wiejskiego

Życie na wsi zawsze toczyło się w zgodzie z porami dnia i roku oraz opierało się na prostych zasadach. Podobnie jest też z projektowaniem kuchni rustykalnej: natura i jasne reguły, czyli odpowiednie kolory, materiały i dodatki.

Kolorystyka pomieszczeń

Kuchnia rustykalna i jasne barwy to związek idealny. Ściany w kolorze białym lub pastelowym nie przytłoczą wnętrza, a dodatkowo będą doskonałym tłem dla oryginalnych, drewnianych mebli. Sprawdzą się tu też wszelkie odcienie kojarzące się z przyrodą: błękity, zielenie, kolory ziemi oraz barwy jesieni.

Kuchnia w stylu rustykalnym - zdjęcie 1

Materiały i dodatki

W kuchni rustykalnej stosuj naturalne materiały, takie jak: drewno, kamień, cegłę oraz ceramikę. Aranżacja przestrzeni w takim stylu sprawdzi się w mieszkaniu osób, które uwielbiają odnawiać stare meble i łączyć różne tradycje oraz motywy. Podstawą rustykalnego stylu są też dekoracje i dodatki. Nie masz na nie pomysłu? Inspiracje znajdziesz w kuchniach naszych babć. Zamiast przeglądać nowoczesny katalog z kuchennym aranżacjami, zajrzyj do rodzinnego albumu i przekonaj się, że również do Twojej rustykalnej kuchni pasować będą: koronki, lniane obrusy i makatki, wiklinowe kosze, a nawet warkocze czosnku.

Drewno – kluczowy element wystroju

Kuchnia rustykalna nie może obejść się bez drewna. Naczelna zasada jest taka, by drewniane elementy zachowały swoją naturalną barwę lub chociaż usłojenie. W kuchni rustykalnej z jadalnią sprawdzi się masywny stół z jasnego drewna, do którego możesz dopasować tradycyjne krzesła drewniane lub te z wyplatanym siedziskiem. Jeśli chcesz, by przy stole zmieściło się więcej osób, postaw na piękne drewniane ławy.

Kuchnia rustykalna to też miejsce idealne dla osób kochających częściowo otwarte meble drewniane np. kredensy z przeszklonymi szafkami, w których wyeksponujesz przetwory domowej roboty. Prawdziwą ozdobą każdej kuchni w stylu rustykalnym będzie więc duży, zabytkowy kredens. Możesz odnowić stary mebel, używając farby kredowej, która jest łatwa w aplikacji, posiada wiele różnych kolorów, szybko schnie, a do tego można dzięki niej otrzymać piękną fakturę.

Do kuchni rustykalnej pasować będzie drewniana podłoga, np. w formie jasnych desek podłogowych. Tutaj sprawdzą się polskie gatunki drewna, takie jak: buk, sosna, dąb, jesion. Na jasnym drewnie mniej widoczny jest kurz i zarysowania. Warto też wybrać podłogę drewnianą lakierowaną, która jest odporna na zabrudzenia. Jak o nią dbać? Oto kilka podstawowych zasad:

  • Codziennie myj i odkurzaj podłogę, by zachować estetyczny wygląd drewna. Do jej oczyszczania użyj niewielkiej ilości wody oraz odpowiedniego preparatu, który nie zawiera tłuszczu.
  • Raz w miesiącu pastuj, by nabłyszczyć i pogłębić kolor podłogi.
  • Raz na 5-10 lat cyklinuj, a następnie lakieruj powierzchnię. Czynności wykonaj, kiedy podłoga wygląda na zniszczoną.

Kuchnia w stylu rustykalnym - zdjęcie 2

Nie tylko podłogi, ale wszystkie drewniane elementy trzeba odpowiednio pielęgnować. Meble czyść regularnie z kurzu, a większe zabrudzenia usuwaj specjalnym mleczkiem np. do mebli drewnianych woskowanych. Raz na kilka miesięcy stosuj zabiegi konserwujące. W kuchni rustykalnej sprawdzą się też drewniane belki stropowe, które nie muszą być elementem konstrukcji, ale dodatkową dekoracją.

Sprawdź także nasze pomysły na łazienkę z drewnem

AGD i sprzęty kuchenne

W kuchni rustykalnej, jak w życiu, przeciwieństwa się przyciągają. Z powodzeniem możesz więc łączyć w tej aranżacji tradycyjne elementy, np. piec kaflowy, z nowoczesnym sprzętem AGD. Pamiętaj jednak, by wybierać sprzęty przeznaczone do zabudowy. Dzięki temu:

  • Zyskasz więcej miejsca: w szafce ukryjesz kuchenkę mikrofalową, a estetycznie zabudowana chłodziarko-zamrażarka nie zdominuje całej przestrzeni.
  • Z łatwością wkomponujesz zmywarkę czy piekarnik w całość aranżacji, gdyż meble do zabudowy mają klasyczny, stonowany design.
  • Zaoszczędzisz czas: sprzęt AGD w zabudowie łatwiej utrzymać w czystości.

Kuchnia w stylu rustykalnym - zdjęcie 3

Dobrze dobrany sprzęt AGD to nie tylko kwestia estetyki. Kuchnia rustykalna ma być dla Ciebie oazą spokoju i miejscem wypoczynku, nie możesz więc cały czas tylko gotować i sprzątać. Twoim najlepszym przyjacielem w tym przypadku okaże się zmywarka marki Bosch Serie 8|PerfectDry. Jak przystało na bratnią duszę, rozwiąże Twoje problemy, np. te związane z niedosuszonymi naczyniami. Dzięki technologii suszenia Zeolith®, w której wykorzystano minerały absorbujące wilgoć i zamieniające ją w ciepło, nawet naczynia z tworzyw sztucznych będą idealnie suche. To jednak nie wszystko. W zwykłych zmywarkach trudno ułożyć duże i małe sztućce, filiżanki oraz zabrudzone patelnie, nie marnując miejsca. Dzięki systemowi koszy VarioFlex Pro, czyli możliwości zmiany układu koszy, możesz dostosować wnętrze zmywarki do aktualnego załadunku. Dodatkowo szuflada Vario3 Pro pozwala na ułożenie w jednym miejscu i na płasko akcesoriów różnej wielkości, np. tradycyjnych sztućców i dużych łyżek wazowych. Umożliwia to specjalna przegroda, w osobnym, wysuwanym koszu.

Oświetlenie kuchni rustykalnej

Dlaczego oświetlenie kuchni jest tak ważne? Otóż w tym miejscu spędzamy bardzo dużo czasu: zarówno gotując, pracując, jak i biesiadując ze znajomymi. Dzięki właściwie dobranym lampom, zadbasz o komfort przygotowywania posiłków oraz wypoczynku, a przede wszystkim o swoje dobre samopoczucie. Od czego zacząć? Podziel swoją kuchnię rustykalną na strefy formalne i dobierz do nich odpowiednie oświetlenie:

  • Strefa ogólna – czyli centralny punkt świetlny w kuchni. Tutaj sprawdzi się jedna lampa lub kilka punktów świetlnych w formie reflektorków halogenowych lub lampek LED.
  • Strefa zadaniowa – oświetlenie miejsc, w których przygotowujemy i konsumujemy potrawy. Nad blatami roboczymi możemy zastosować LED-y zarówno liniowe, jak i punktowe. Wyspę natomiast doświetlisz oryginalnymi lampami wiszącymi. Nad drewnianym stołem w kuchni rustykalnej sprawdzą się lampy metalowe w kolorach natury, np. zielonym lub niebieskim. Uwaga! Jeśli stół jest duży, zadbaj o więcej niż jeden punkt świetlny. Lampy umieć na wysokości 50-80 centymetrów nad stołem i pamiętaj, że żarówka nie może znajdować się na wysokości wzroku.
  • Strefa dekoracyjna – w kuchni rustykalnej wiąże się przede wszystkim z budowaniem wyjątkowego klimatu. To właśnie w tym wnętrzu sprawdzą się stojące lampy z abażurami, ozdobione motywami roślinnymi lub ludowymi. Wyjątkową dekoracją będą też lampy stylizowane na lampy naftowe.

Nie tylko rodzaj i design lamp jest ważny, ale też barwa samego oświetlenia.

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Jeśli Twoja kuchnia rustykalna ma dostęp do dużego okna i przez większość dnia jest dobrze oświetlona naturalnym światłem słonecznym, z powodzeniem możesz zastosować zimną barwę światła. W przypadku, gdy dominuje tutaj sztuczne światło, postaw na oświetlenie ciepłe (około 2 800 K), które pozwoli na utrzymanie przytulnego charakteru wnętrza."]

Dodatki do kuchni

Wiklina

Prawdziwy klimat rustykalnej kuchni tworzą wyjątkowe akcesoria i dodatki, wykonane z naturalnych materiałów m.in. wikliny, lnu oraz bawełny. Wiklina, choć jakiś czas temu zapomniana, wraca do łask. W kuchni w stylu rustykalnym sprawdza się w formie koszyków do przechowywania żywności (np. owoców i chleba) oraz organizerów na akcesoria kuchenne. Pięknie prezentują się też wiklinowe elementy w otoczeniu kwiatów, m.in. jako osłonki na doniczki i wazony. Jeśli wiklinowe dodatki to dla Ciebie za mało, postaw na krzesła wykonane z wikliny oraz bardzo oryginalne siedziska w formie podwieszanych koszy.

Wiklina, aby jak najdłużej dobrze się prezentowała, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. To materiał, który szybko się kurzy, matowieje pod wpływem wilgoci i ciemnieje, gdy zostanie wystawiony na działanie promieni słonecznych. Lakierowane wyroby z wikliny możesz regularnie przecierać wilgotną ściereczką. Nielakierowane oczyszczaj natomiast preparatem domowej roboty, przygotowanym na bazie jednego litra ciepłej wody i dwóch łyżeczek sody oczyszczonej. Szczotkę namocz w roztworze, przetrzyj elementy wiklinowe, a następnie dokładnie osusz wiklinę.

Len i bawełna

Kuchnia rustykalna to tęsknota za bliskością natury. Wyrazem tej nostalgii mogą być ekologiczne materiały, takie jak len i bawełna, zastosowane w naszych wnętrzach. Lniane ściereczki, obrusy czy zasłonki najpierw wypierz w temperaturze 30°C, by nadać im lekkości. W toku użytkowania możesz poddawać je wyższym temperaturom – nawet do 95°C (biały len) i 60°C (kolorowy), dzięki czemu usuniesz nawet najtrudniejsze zabrudzenia. Dbanie o bawełnę również podlega pewnym zasadom. Białe, bawełniane elementy pierz w temperaturze 90°C, natomiast kolorowe (podobnie jak len) w znacznie niższej – maksymalnie 60°C. Pamiętaj, że w nowoczesnych modelach pralek Bosch możesz efektywnie prać tkaniny bawełnianie już w niższych temperaturach. To wszystko dzięki zastosowaniu technologii Active Oxygen i poddaniu ubrań działaniu cząstek aktywnego tlenu (ozonu). Pozwalają one nawet w niskich temperaturach wyeliminować niemal 100% bakterii, co do niedawna wymagało prania w minimum 60°C.

Rośliny

Kuchnia w stylu rustykalnym to królestwo natury w różnych formach: od motywów roślinnych na kloszach lamp, poprzez rośliny doniczkowe na parapetach, aż po suszone kwiaty. Rośliny ozdobne umieść w retro doniczkach, a zioła w ozdobnych wiaderkach. Dobierz gatunki, które wytrzymają trudne warunki panujące w kuchni. Sprawdzi się tutaj: hoja różowa, sępolia, zielistka Sternberga, skrzydłokwiat.

Kuchnia w stylu rustykalnym - zdjęcie 4

W Twojej wymarzonej kuchni rustykalnej klimatycznie prezentować się będą również zasuszone bukiety, powieszone na okapie kuchennym lub piecu kaflowym oraz suszone kwiaty oprawione w drewniane ramki. Wróć do wspomnień z dzieciństwa i sam ususz swoje ulubione rośliny. Pamiętaj, że sposób suszenia zależy od rodzaju kwiatów:

  • róże możesz suszyć, układając je kwiatami w dół,
  • z lawendy stwórz małe bukieciki, przewiąż je lnianą tasiemką u góry i u dołu, a następnie powieś w ciemnym, ciepłym pomieszczeniu,
  • bratki, niezapominajki, dzwoneczki, fiołki, liście wysuszysz na płasko. Ułóż je między bibułą i wsuń do książki.

Urządzanie kuchni rustykalnej wymaga nieco pracy, ale daje ogromną radość kreowania. Pamiętaj, że nawet w bloku możesz stworzyć oazę spokoju, której wystój kojarzyć się będzie z beztroskimi wakacjami na wsi.