Płyta indukcyjna – serce nowoczesnej kuchni
- Cechy dobrej płyty indukcyjnej
- Proste czyszczenie płyty indukcyjnej
- Okap dopasowany do rozmiaru płyty indukcyjnej
Szukasz nowoczesnej i oszczędnej alternatywy dla tradycyjnej kuchenki? Jest tylko jedno rozwiązanie: płyta indukcyjna. Na co zwrócić uwagę podczas jej kupna? Jak ważna jest odpowiednia powierzchnia oraz dopasowanie rozmiaru okapu? Przeczytaj nasze porady i przekonaj się, że indukcja i nowoczesna kuchnia to para idealna.
Cechy dobrej płyty indukcyjnej
Płyta indukcyjna to rozwiązanie praktyczne – sprawdzi się w każdej kuchni, niezależnie od jej wielkości. Na rynku dostępne są następujące rozmiary płyt indukcyjnych:
– Płyta indukcyjna o szerokości 30 cm lub 40 cm z dwoma palnikami, idealna do niewielkich aneksów kuchennych.
– Płyta indukcyjna o szerokości 60 cm z trzema lub czterema palnikami, czyli rozwiązanie do tradycyjnych kuchni.
– Płyty indukcyjne o szerokości 80-90 cm to wymarzony model, gdy mamy nieco więcej przestrzeni. Pomieści jednocześnie nawet pięć dużych garnków.
Oczywiście można zdecydować się na płytę 90 cm także w mniejszej kuchni, jeżeli istnieje taka potrzeba. Dobrym przykładem podobnego rozwiązania jest projekt kuchni Doroty Szelągowskiej dla Mateusza Gesslera, który wybrał najszerszą płytę indukcyjną Serie | 8. Nasz mistrz kulinarny uwielbia gotować kilka potraw jednocześnie i to najchętniej dla wielu gości. Twórczy kulinarny proces wymaga w przypadku Mateusza odpowiedniej przestrzeni dla licznych naczyń oraz swobody w dostępie do płyty grzewczej. Jej wygoda oraz intuicyjna obsługa sprawiają, że bez wątpienia jest ona jest centrum dowodzenia w kuchni Mateusza.
Wspomnianą intuicyjność zapewnia czytelny i prosty w obsłudze panel dotykowy, który pozwala na łatwe wybieranie odpowiednich funkcji. W przypadku płyty indukcyjnej Mateusza wyróżnia się w tym względzie przedłużona do 30 cm strefa kontrolna Premium, pozwalająca na jeszcze wygodniejsze sterowanie parametrami urządzenia. Co więcej, interfejs pokazuje tylko najpotrzebniejsze funkcje, a po zakończeniu gotowania, podświetlone elementy znikają.
Wybierając idealny model, zwróć uwagę na ważne z punktu użyteczności udogodnienia, na przykład w postaci strefy combo na FlexInduction, która dostępna jest w płytach indukcyjnych marki Bosch. Jak ona działa? Wyobraź sobie, że urządzasz wystawny rodzinny obiad, którego najważniejszym elementem ma być pieczona kaczka. Nie musisz się martwić o jej równomierne podgrzewanie, bo w płycie indukcyjnej marki Bosch można połączyć dwa pola grzewcze w jedną strefę, na której zmieści się nawet nietypowe, duże naczynie. Dodatkowo zoptymalizujesz ją tak, by równomiernie rozprowadzała ciepło. Patelnie o średnicy 30 cm przestają być problemem, a gotowanie dla całej rodziny jest jeszcze przyjemniejsze.
Dobra płyta indukcyjna to także ta, która współgra wizualnie z kuchnią, szczególnie z jej częścią dedykowaną funkcjom roboczym. Nie inaczej stało się w projekcie Doroty Szelągowskiej. Płyta z eleganckim szlifem z przodu i metalowymi listwami po bokach (ComfortProfil) harmonijnie wpasowała się w piękny, kamienny blat i stanowi dyskretną, designerską ozdobę strefy roboczej.
Nie można też zapomnieć o bezpieczeństwie i oszczędności. Płyta indukcyjna dzięki samej zasadzie działania (ciepło jest wytwarzane w dnie ferromagnetycznego naczynia) jest chłodna dosłownie kilka chwil po ściągnięciu z niej garnka czy patelni, a do tego energia jest generowana w jednym miejscu – pozostała powierzchnia płyty czeka w gotowości do działania.
Jeszcze więcej informacji i porad dotyczących płyt indukcyjnych znajdziesz w tekście Doroty Szelągowskiej „Płyta indukcyjna – na co zwrócić uwagę przy wyborze?”.
[photo id="604"]
Kupując płytę indukcyjną, zwróć też uwagę na aspekty techniczne. Większość dostępnych modeli to płyty indukcyjne jednofazowe (230 V), jednak istnieją też takie, które należy połączyć z gniazdkiem trójfazowym (400 V).
Pamiętaj! Przed zakupem płyty indukcyjnej sprawdź, jaką instalację posiadasz w swoim mieszkaniu lub domu.
Proste czyszczenie płyty indukcyjnej
Z gładkiej powierzchni płyty indukcyjnej bez trudu usuniesz tłuszcz i inne zabrudzenia. To rozwiązanie energooszczędne, jeśli więc ważne są dla Ciebie kwestie ekologiczne, to mamy dobrą wiadomość. Płytę indukcyjną z łatwością utrzymasz w czystości, stosując środki niezawierające chemii. Naturalny roztwór wody z octem usunie przypalenia i dodatkowo nabłyszczy nasz sprzęt kuchenny.
Jakich ściereczek używać do czyszczenia płyty indukcyjnej? Co zrobić, by nie porysować jej powierzchni? Oto krótki poradnik idealnego użytkownika:
- płytę należy czyścić tylko wtedy, gdy ostygnie po gotowaniu,
- do czyszczenia płyty indukcyjnej używaj miękkich ściereczek, np. z mikrofibry,
- na co dzień myj ją szmatką, zamoczoną w mydle lub płynie do naczyń,
- do usunięcia trudniejszych zabrudzeń stosuj metalowy (nierdzewny) skrobak oraz specjalne mleczko czyszczące lub spray.
Na polskim rynku dostępne są zarówno białe, jak i czarne płyty indukcyjne. Jeśli Twoim marzeniem jest ta mniej popularna wersja kolorystyczna, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: czyszczenie czarnej i białej płyty indukcyjnej niczym się od siebie nie różni. Stosuj się więc do naszych wskazówek, a Twoja płyta pozostanie lśniąca i estetyczna przez wiele lat.
Sprawdź więcej inspiracji na urządzenie białej kuchni, w której świetnie sprawdzi się biała płyta indukcyjna.
[photo id="605"]
Okap dopasowany do rozmiaru płyty indukcyjnej
Rozmiar ma znaczenie! Zwłaszcza jeżeli wybierasz okap, który bezwzględnie powinien być dopasowany do rozmiaru płyty indukcyjnej. Najkorzystniej prezentuje się model kilka lub kilkanaście centymetrów szerszy od płyty. Pamiętaj też o zachowaniu odpowiedniego odstępu między okapem a płytą indukcyjną. Eksperci twierdzą, że optymalna odległość, która gwarantuje pochłanianie oparów i wygodę użytkowania to około 60 cm (liczone od powierzchni płyty do dolnej krawędzi okapu). Jednak wszystko zależy od rodzaju okapu:
- okap przyścienny zwykły (typu T), okap do zabudowy, okap teleskopowy, okap wyspowy: 60-70 cm nad płytą,
- okap przyścienny skośny: 35-50 cm pomiędzy dolną krawędzią okapu a płytą.
- okap sufitowy: około 150 cm nad płytą.
W zależności od sposobu oczyszczania powietrza, okapy dzielimy na okapy na wyciągu oraz pochłaniacze. Okap na wyciągu działa w obiegu otwartym, czyli zanieczyszczenia usuwa na zewnątrz budynku. Charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacyjnymi i szybkim działaniem. Jednak, żeby go zamontować, niezbędny jest swobodny dostęp do kanału wentylacyjnego. Pochłaniacz działa w obiegu zamkniętym, czyli filtrowane powietrze wraca do pomieszczenia. Możemy go zamontować w dowolnym miejscu, bez konieczności dostępu do kanału wentylacyjnego. Jego użytkowanie wiąże się z dodatkowymi kosztami, związanymi z wymienianiem filtra.
Jeśli w Twojej kuchni otwartej zdecydujesz się na wyspę kuchenną, w którą wmontowana jest płyta indukcyjna, pamiętaj, że musisz umieścić nad nią okap wyspowy z mocnym wyciągiem. Takie rozwiązanie sprawia, że intensywne zapachy gotowania nie roznoszą się po całym domu.
[photo id="606"]
Przy wyborze okapu ważne są nie tylko aspekty techniczne (m.in. odpowiednia moc dobrana do powierzchni kuchni lub aneksu z salonem oraz rodzaj wentylacji budynku), ale też estetyczne. Barwę tego elementu dopasuj do koloru płyty indukcyjnej. Coraz częściej wybierane są odważne, czarne okapy, które sprawdzają się w kuchniach o atrakcyjnym wzornictwie. Przykładem może być okap kominowy marki Bosch, posiadający funkcję PerfectAir sensor, która automatycznie reguluje moc, by osiągnąć najlepszą wydajność przy minimalnym poziomie głośności. Przy dużej ilości różnorodnych sprzętów to opcja, która zagwarantuje nam przyjemny spokój w kuchni.
Choć pozornie może wydawać się, że wszystkie płyty indukcyjne są do siebie podobne, to w tym przypadku nawet drobne detale decydują o jakości i komforcie użytkowania. Dzięki naszym poradom wybierzesz idealny model do swojej przytulnej kuchni marzeń. Powodzenia!