Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

Jak urządzić małą kuchnię w bloku?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Ogólne zasady urządzania niewielkiej kuchni
  2. Jak umeblować małą przestrzeń kuchenną?
  3. AGD do małej kuchni w bloku
  4. Rozwiązania do wąskiej kuchni
  5. Jakie style do małej kuchni?

Wbrew powszechnie panującej opinii, mieszkanie w bloku nie musi być nieustawne i mało funkcjonalne. Wręcz przeciwnie, nawet niewielkie wnętrza mają potencjał, pozwalający na wykreowanie przestrzeni przyjaznej użytkownikom, ergonomicznej i mieszczącej wszystkie potrzebne przedmioty. Nie inaczej jest w przypadku małej kuchni w bloku – potraktuj jej aranżację jak wyzwanie, które może przynieść wspaniałe efekty.

Ogólne zasady urządzania niewielkiej kuchni

Na początku aranżowania małej kuchni pomyśl o tym, w jaki sposób będziesz wykorzystywać daną przestrzeń. Zwróć uwagę na to, czy kuchnia ma spełniać potrzeby pary, małżeństwa z dwójką dzieci czy singla. Od tego będzie zależeć wiele Twoich kolejnych decyzji dotyczących projektu i wyposażenia kuchni.

Projekt pomieszczenia

Staranne zaplanowanie rozkładu i wyposażenia kuchni szybko przełoży się na zadowalające efekty. Podczas projektowania, pamiętaj o następującej wskazówce: powiększ wizualnie przestrzeń przy zachowaniu jej funkcjonalności. Jak to zrobić?

Optyczne powiększanie małej kuchni

Nawet najmniejszą kuchnię można wizualnie powiększyć. Triki optyczne są szczególnie pożądane, kiedy pomieszczenie nie jest optymalnie doświetlone – na przykład w przypadku braku dostępu do światła dziennego. W takiej sytuacji doprowadzanie odpowiedniej ilości sztucznego światła owocuje tym, że kuchnia wydaje się większa. Pamiętaj, że w kuchni nie wystarczy jedna lampa, ale musisz też dokładnie doświetlić blat roboczy czy płytę grzewczą. To pozwoli na wygodne i bezpieczne przygotowywanie dań o każdej porze dnia i nocy.

Pomalowanie ścian na jasne kolory o lekkim połysku, położenie na ścianie i podłodze jasnych płytek (w jednym kolorze lub z delikatnym, drobnym wzorem) oraz zachowanie umiaru podczas wybierania dodatków (zachowanie wizualnego porządku) to sprawdzone metody aranżacji małej kuchni. Dobrym wyjściem jest również powieszenie elementów wzbogaconych o lustrzane powierzchnie, które optycznie powiększą niewielkie pomieszczenie – dzięki odbijaniu obrazu, nawet mała kuchnia wyda się obszerniejsza i nabierze dodatkowej głębi.

Meble na wymiar

Szafki w zabudowie kuchennej mają wyznaczoną z góry szerokość, by pasowały do rozmiaru standardowej kuchni i sprzętów AGD. Dla przykładu: szerokość szafek kuchennych wynosi najczęściej 40, 60 lub 80 cm. Takie wielkości sprawdzą się w przypadku kuchni o typowych wymiarach. Jeśli jednak w grę wchodzą skosy lub inne utrudnienia architektoniczne, wtedy warto zainwestować w meble przygotowane na wymiar.

Jak urządzić małą kuchnię w bloku - zdjęcie 1

Zabudowa tworzona za zamówienie pozwala na przykład na wykorzystanie najmniejszego zakamarka pod skosem, w którym mogą znaleźć się praktyczne szafki i schowki, a także kreatywne półeczki na ozdoby, przyprawy czy kuchenne „przydasie”. Jeśli wysokość ściany kolankowej (tej prostopadłej do podłogi) wynosi mniej niż 1,2 m, nieco ciężej będzie ułożyć wygodny i ergonomiczny „trójkąt roboczy” (lodówka – zlewozmywak – płyta grzewcza), nie jest to jednak niemożliwe. Pamiętaj, aby zachować odpowiednie odległości między tymi sprzętami (pomiędzy zlewem i lodówką oraz zlewem i płytą grzewczą powinno być zachowane 1,2-2 m, natomiast lodówka powinna być oddalona od płyty grzewczej o minimum 1,2 m, a maksymalnie o 2,5 m).

Organizacja kuchni i przechowywanie

Niewielka kuchnia to także mało miejsca do przechowywania. Tym bardziej kluczowa jest więc jej odpowiednia organizacja, która musi być szczegółowo przemyślana. Skup się na możliwościach, jakie dają głębokie szuflady, wysuwane długie półki oraz te typu obrotowego. Planuj kuchnię nie tylko w poziomie, ale i w pionie – zawieś półki nad zlewem i nad stołem. Wykorzystaj przestrzeń w nieco rzadziej używanych sprzętach AGD. Możesz np. schować patelnie i foremki w piekarniku. Duże możliwości dają też organizery do szuflad, ponieważ wprowadzają ład w sztućcach i innych drobnych akcesoriach. Miseczki, garnki czy lunchboxy to obowiązkowe kuchenne wyposażenie, które zajmuje sporo miejsca, jednak i w tym przypadku można pokusić się o mądre ułożenie naczyń. Z założenia pojemniki będą przechowywane puste, warto więc kupić kilka elementów jednego typu (za to o różnych rozmiarach) i trzymać je „jedne w drugich”. To maksymalnie ekonomiczne rozwiązanie.

Jak urządzić małą kuchnię w bloku - zdjęcie 2

Jak umeblować małą przestrzeń kuchenną?

Zdecyduj się na określony rodzaj mebli do małej kuchni w bloku. Unikaj takich, które powodują wrażenie przytłoczenia i wydają się ciężkie. Lekkość i funkcjonalność – te cechy powinny charakteryzować dobre meble kuchenne.

Szafki i fronty kuchenne

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Urządzając małą kuchnię, zapomnij o zabudowie na całą ścianę, od podłogi aż po sam sufit. Co prawda zdobędziesz dodatkowe miejsce do przechowywania, ale zaburzysz proporcje pomieszczenia. Zminimalizuj liczbę szafek i wybierz takie modele, które posiadają zasłonki lub drzwi przesuwne."]

Stoły i blaty

Czy istnieje alternatywa dla tradycyjnego stołu kuchennego, który nie zmieści się w małej kuchni? Meblem wprost stworzonym do niewielkich pomieszczeń jest rozkładany stolik, który – gdy nie jest używany – można łatwo złożyć na ścianę, by nie przeszkadzał podczas wykonywania codziennych czynności. Jeśli i takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, pomocny może okazać się blat z dosuniętymi do niego wysokimi stołkami.

Krzesła tradycyjne czy stołki barowe?

Stołki barowe (hokery) coraz częściej są umieszczane w projektach niewielkich wnętrz. W otwartym pomieszczeniu mogą stanowić towarzystwo dla blatu między salonem a kuchnią, co sprawdzi się szczególnie w przypadku, kiedy gospodarze często organizują duże imprezy w gronie rodziny i przyjaciół. Wykorzystanie hokerów pomoże w stworzeniu podczas przyjęcia nieformalnej atmosfery (nie trzeba siedzieć „sztywno” przy stole), a znalezienie się „na podwyższeniu” umożliwia obserwowanie tego, co dzieje się w reszcie pomieszczenia. Z kolei w zamkniętej kuchni, stołki barowe spełnią swoją funkcję dostawione do ściany, kiedy to pozwolą na spokojne i wygodne spożycie posiłków. Alternatywą będzie postawienie małego stolika z parą tradycyjnych krzeseł.

AGD do małej kuchni w bloku

Zabudowane AGD czy wolnostojące?

Wśród projektów małych kuchni nie brakuje zarówno wolnostojących sprzętów AGD, jak i tych do umieszczenia w zabudowie. Warto przyjrzeć się im bliżej. Te przeznaczone do zabudowy łatwiej stworzą spójny wystrój kuchni. W ofercie marki Bosch znajduje się szereg kompaktowych sprzętów, które płynnie wpasują się w niewielkie, kuchenne przestrzenie. Przykładem takiego AGD jest np. zmywarka do zabudowy o szerokości 45 cm. Nie można też zapominać o innej, nie mniej istotnej kwestii: jeśli jesteś posiadaczem zamkniętej kuchni, przed zakupem sprzętów sprawdź wymiary drzwi, by mieć pewność, że wybrane AGD uda się wnieść i zamontować w pomieszczeniu.

Lodówki

Zadbaj o odpowiednią wielkość lodówki, by pomieściła wszystkie typy jedzenia (nabiał, owoce i warzywa, napoje itd.). Pamiętaj o wygodnym dla Ciebie ustawieniu drzwi. Wybór wielkości zamrażarki i chłodziarki, design urządzenia – białe czy stalowe, a może kolorowe? Po całą masę rad i inspiracji zapraszamy do artykułu Doroty Szelągowskiej „Jaką lodówkę kupić? Jak wybrać dobry sprzęt?”.

Piekarnik z mikrofalówką

Piekarnik z funkcją mikrofali nie tylko ograniczy – podobnie jak reszta urządzeń 2 w 1 – liczbę urządzeń, ale także sprawi, że potrawy przygotujesz szybko, wygodnie i smacznie, a do tego zdrowo. Piekarnik z mikrofalówką, który idealnie wpasuje się do zabudowy, umożliwia perfekcyjne gotowanie, dzięki wielu różnym opcjom. Wśród funkcjonalnych rozwiązań znajduje się np. PerfectChef, czyli zbiór automatycznych programów, które dzięki specjalnym sensorom, kontrolującym pracę piekarnika, dobierają optymalne parametry przygotowywania potraw.

Co ważne, dzięki piekarnikowi z funkcją mikrofali będziesz zawsze przygotowany na ugoszczenie bliskich i przyjaciół wyjątkowym, gorącym posiłkiem. Dysponuj swobodnie czasem pieczenia – skróć go albo wydłuż – w zależności od potrzeb. Nawet jeśli danie będzie już gotowe, możesz utrzymać jego temperaturę bez ryzyka przypalenia.

Płyty kuchenne

Warto w tym punkcie wspomnieć o płytach Domino, czyli płytach o wymiarach 30 x 60 cm. Są one wprost stworzone do kuchni, w których każdy centymetr wolnej przestrzeni jest na wagę złota. Płyty gazowe Domino nie tylko pozwalają na oszczędzenie miejsca, ale również, dzięki swojemu nowoczesnemu wyglądowi, stwarzają większe możliwości aranżacji małej kuchni. Mimo niewielkich rozmiarów płyty posiadają ogromny atut: technologia FlameSelect pozwala na precyzyjne określenie wielkości płomienia. Wybierz jeden z dziewięciu poziomów mocy, zależnie od tego, jaką potrawę chcesz przygotować – danie w woku, a może delikatne topienie czekolady?

Rozwiązania do wąskiej kuchni

Zabudowa w kształcie litery “L” oraz “l”

To rozwiązanie spodoba się przede wszystkim właścicielom wąskich kuchni. Ustaw dwa tradycyjne ciągi mebli kuchennych (szafki górne i dolne połączone pod kątem prostym), tworzące długi blat roboczy, z lodówką na skraju. Możesz też wybrać jeden ciąg szafek stojących wzdłuż ściany (blat roboczy, zlew, płyta grzewcza) i umiejscowioną pod kątem 90° zabudowę (lodówka oraz piekarnik).

Jak urządzić małą kuchnię w bloku - zdjęcie 3

Dopasowanie głębokości mebli

Podczas projektowania małej kuchni, konieczne będzie zaplanowanie, jakie naczynia i sprzęty do gotowania mają być przechowywane na półkach, w szafkach i szufladach. Nie zapomnij o pozostawieniu miejsca na swobodne poruszanie się.

Oświetlenie podszafkowe

Wygodę wykonywania czynności na blacie kuchennym zwiększy zamocowanie oświetlenia – punktowego lub w postaci listwy – pod szafkami. Oprócz walorów estetycznych, światło pod szafkami wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo i komfort pracy w małej kuchni, szczególnie podczas wykonywania czynności wymagających precyzji.

Jakie style do małej kuchni?

Ponadczasowa klasyka

Tym, co wyróżnia styl klasyczny jest stonowana kolorystyka, a główną rolę gra drewno – na podłodze, szafkach, blacie roboczym – oraz zdobione meble. Nieprzemijające piękno i elegancja sprawiają, że nawet najmniejsza, ale nieprzeładowana, kuchnia w klasycznej odsłonie (może skusi Cię styl rustykalny?) będzie prezentować się bardzo dobrze. Obecność dużej ilości drewna wizualnie ociepli kuchnię i wprowadzi do niej przyjemną atmosferę.

Minimalizm i prostota

Na drugim biegunie urządzania małej kuchni znajduje się podejście nazywane minimalizmem. Spokojne barwy, brak krzykliwych ozdób, zastosowanie sprzętów łączących w sobie kilka różnych funkcji czy proste formy (np. zabudowane szafki bez uchwytów) – to wyznaczniki tego stylu. Gotowanie w tak urządzonym wnętrzu będzie z pewnością uporządkowane i efektywne.

Jak urządzić małą kuchnię w bloku - zdjęcie 4

Styl skandynawski

Aranżacja kuchni w bloku, inspirowana skandynawskim designem, skupia się wokół światła i – ponownie – prostoty. Charakterystyczne dla pomieszczeń czerpiących z dalekiej Północy są: wszechobecna biel z kolorowymi akcentami, jednolite ściany oraz drobiazgi budujące nastrój przytulności, często wykonane z naturalnych materiałów. Wyjątkowo ważne – w kontekście niewielkiej kuchni, nierzadko z małym oknem – jest odpowiednie doświetlenie pomieszczenia, w czym Skandynawowie mają wieloletnie doświadczenie.

Posiadanie małej kuchni, choć wiąże się z wieloma kwestiami do rozwiązania, nie musi być ograniczeniem. W realizacji wyzwania, jakim jest urządzenie przytulnej kuchni marzeń, z pewnością pomoże zastosowanie się do porad zawartych w tym artykule.