Jak urządzić białą kuchnię?
- Do jakich wnętrz pasuje biel?
- Jakie style do białej kuchni?
- Biała kuchnia z drewnem
- Biała kuchnia z czarnym blatem
- Nowoczesna kuchnia na wysoki połysk
- AGD do kuchni w bieli
- Jakie kolory ścian do białych mebli kuchennych
Białe kuchnie wyglądają świeżo, schludnie i przestronnie. Można w nich swobodnie żonglować dodatkami, zmieniając wystrój w zależności od pory roku czy nastroju. To wszystko sprawia, że kuchnie zaaranżowane w bieli uchodzą za ponadczasowe. Planujesz urządzić białą kuchnię we własnym domu? Skorzystaj z naszych z porad i inspiracji!
Do jakich wnętrz pasuje biel?
Biel ma tę zaletę, że pasuje absolutnie wszędzie. Warto po nią sięgnąć, jeśli kuchnia jest niewielka, ciasna i słabo doświetlona lub kompletnie pozbawiona dostępu do okien. Białe meble kuchenne, w towarzystwie jasnych ścian, optycznie powiększą kuchnię i dodadzą jej przytulności. Wymarzoną scenerię dla białej zabudowy zapewnią również nowoczesne aneksy kuchenne oraz duże kuchnie w domach jednorodzinnych.
Jakie style do białej kuchni?
Biała kuchnia może być urządzona na wiele sposobów. Zanim wybierzesz meble, sprzęt AGD i materiały, zastanów się dobrze, jaką atmosferę chcesz zbudować we wnętrzu i jaki styl wystroju odpowiada Ci najbardziej.
Styl angielski i rustykalny
Urządzając dużą kuchnię w domu jednorodzinnym, sięgnij po klasyczne style aranżacyjne, np. styl angielski, rustykalny czy prowansalski. Wnętrza zaaranżowane zgodnie z ich zasadami wyglądają wytwornie, emanują ciepłem i przytulnością. Do ich znaków rozpoznawczych należą rzeźbione szafki z drewna, przeszklone witrynki i masywne sprzęty, m.in. wolnostojące kuchenki, murowane okapy, zabytkowe piece, kredensy i stoły.
Styl skandynawski i hygge
[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Jeśli szukasz pomysłu na małą, funkcjonalną, a zarazem przytulną kuchnię w bloku, zaczerpnij inspiracji z mroźnej Skandynawii. Białe, matowe fronty, drewniane blaty i podłogi, naturalna zieleń roślin oraz czarne akcenty to niezawodne połączenie, które wygląda dobrze w każdym mieszkaniu."]
Styl nowoczesny
Zupełnie inny efekt uzyskasz, aranżując białą kuchnię w stylu nowoczesnym. W tym przypadku mile widziane są matowe lub błyszczące fronty bez uchwytów, kontrastowe połączenia czerni i bieli, kamienne blaty, designerskie lampy i oszczędne dekoracje. Tak urządzone wnętrze z pewnością zachwyci perfekcyjnym wyglądem, ale może okazać się mało praktyczne w codziennym użytkowaniu.
Biała kuchnia z drewnem
Bez względu na wiodący w aranżacji styl, warto przemycić do kuchni drewniane elementy: fronty, szafki kuchenne, półki, blaty, podłogi, parapety, stoły, krzesła lub wykonane z tego materiału akcesoria.
We wnętrzach nowoczesnych sprawdzą się gatunki egzotyczne, które zwracają uwagę doskonałą trwałością, atrakcyjnym wybarwieniem i pięknym układem słojów. Kuchnie zaaranżowane w stylu skandynawskim, rustykalnym czy angielskim preferują meble i dodatki z drewna rodzimego. Ich powierzchnię najlepiej pomalować na biało lub pozostawić w naturalnym kolorze.
Urządzając białą kuchnię z drewnem, musisz pamiętać o względach praktycznych. Drewno w kuchni jest narażone na wilgoć, wysokie temperatury i plamy, więc potrzebuje trwałego zabezpieczenia. Szczególnej uwagi wymaga drewniany blat, który należy wycierać do sucha za każdym razem, gdy ulegnie zachlapaniu, a raz na jakiś czas poddawać renowacji.
Biała kuchnia z czarnym blatem
Do modnych w ostatnim czasie rozwiązań należą białe kuchnie z czarnym blatem. Kontrastowe zestawienie kolorów wypada najkorzystniej we wnętrzach nowoczesnych, w stylu glamour lub skandynawskim.
Jaka podłoga?
Podłoga w kuchni powinna nawiązywać do koloru blatu, szafek lub innych elementów wystroju. Doskonały efekt zapewnią wielkoformatowe płytki gresowe w kolorze szarym, czarnym, jasnobeżowym albo białym. Równie dobrze sprawdzi się drewniana podłoga o szlachetnym, ciemnym wybarwieniu. We wnętrzach inspirowanych stylem paryskim lub glamour warto rozważyć wybór czarno-białych płytek ułożonych we wzór karo.
Z jakich materiałów blat?
Ciemny blat może być wykonany z kilku materiałów, które różnią się wyglądem, ceną i parametrami. Za najbardziej ekskluzywne, a zarazem najdroższe rozwiązanie uchodzi granit. Kamienny blat wygląda szalenie i elegancko, jest też wyjątkowo trwały, odporny na chemikalia i wysokie temperatury. Ze względu na spory ciężar wymaga solidnego podparcia. Tańszą alternatywę dla granitu stanowią lekkie i wytrzymałe blaty z konglomeratu, czyli zmielonego kamienia z dodatkiem żywicy, oraz niedrogie i łatwo dostępne blaty laminowane.
Jakie dodatki do wnętrza?
Na tle ciemnego blatu doskonale zaprezentują się dodatki w kolorze srebrnym, białym i szarym. Aby nieco ożywić wystrój, warto przemycić do kuchni naturalne rośliny – zioła, modne sukulenty czy kaktusy.
Meble matowe czy na wysoki połysk?
Wybierając fronty, weź pod uwagę kwestie praktyczne: matowe powierzchnie są łatwe do utrzymania w czystości, lakierowane odbijają światło, przez co optycznie powiększają wnętrze. Równie istotny jest styl aranżacji. W nowoczesnym wnętrzu mile widziany jest połysk, w tradycyjnym – matowe wykończenie.
Nowoczesna kuchnia na wysoki połysk
Kuchnia na wysoki połysk musi być urządzona z wyczuciem. Nie ma w niej miejsca na tanie materiały i prowizorkę, bo nawet drobna niedoróbka może zepsuć cały efekt. Najlepiej sprawdzi się zabudowa na wymiar, wykonana przez zaufanego stolarza lub producenta mebli kuchennych. Fronty powinny być gładkie i pozbawione uchwytów.
Jaki blat?
W kuchniach na wysoki połysk mogą zagościć blaty kamienne (granitowe), blaty z konglomeratu, betonu architektonicznego, jak również szlachetnych gatunków drewna. Należy uważać na blaty laminowane, które lubią puchnąć i pękać na krawędziach.
Jakie dodatki do błyszczących mebli?
Urządzając białą kuchnię w połysku, dobrze kierować się zasadą: “im mniej, tym lepiej”. Na blacie powinny stanąć wyłącznie przedmioty niezbędne i estetyczne, które nie będą zakłócać wystroju. Resztę należy umieścić w szafkach. Rolę dekoracji spełnią designerskie krzesła, lampy i sprzęty AGD, zaprojektowane z myślą o nowoczesnych kuchniach – na przykład roboty kuchenne MUM od marki Bosch.
Jaka podłoga przy wysokim połysku?
W nowoczesnej kuchni mile widziane są materiały, które stworzą na podłodze efekt gładkiej, jednolitej tafli. Świetnie sprawdzą się wielkoformatowe płytki gresowe, jak również ekskluzywne posadzki żywiczne i betonowe.
AGD do kuchni w bieli
Równie istotny, co wybór frontów i podłóg, jest zakup odpowiednich sprzętów AGD. Jeśli chcesz ukryć ich obecność, sięgnij po wyposażenie do zabudowy, które można schować za frontami szafek. Takie rozwiązanie zda egzamin w kuchniach nowoczesnych, rustykalnych, czy angielskich, które stawiają na spójny i starannie dopracowany wystrój. W przypadku klasycznie urządzonych wnętrz, warto rozważyć zakup sprzętu retro, np. masywnej kuchenki z wbudowanym piekarnikiem.
W pozostałych przypadkach radzimy sięgnąć po starannie zaprojektowane, nowoczesne sprzęty w kolorze czarnym lub metalicznym, które ułatwiają codzienne życie, a równocześnie stanowią ozdobę kuchni. Szeroki wybór piekarników, lodówek i zmywarek w tych właśnie kolorach znajdziesz w ofercie marki Bosch.
Szczególną uwagę warto zwrócić na urządzenia z linii ColorGlass,. W najnowszych modelach z Serie 8 dostępne są, oprócz klasycznej stali nierdzewnej, dwa wyjątkowe kolory: Wulkaniczna Czerń i – najbardziej nas interesująca – Arktyczna Biel. Tego typu sprzęty będą wspaniale prezentować się na tle białej kuchni, a niezwykle estetyczne, szklane drzwi dodadzą blasku każdemu wnętrzu. Dodatkowym atutem tych urządzeń jest ekstremalna odporność na uderzenia, a także – co niezwykle ważne – łatwość czyszczenia ich powierzchni.
Jeśli Twoim marzeniem jest kuchnia cała w bieli, nie mogłeś trafić lepiej – sprzęty w tym kolorze będą perfekcyjnym dopełnieniem kuchni w stylu skandynawskim lub rustykalnej. Biała kuchnia często nie była możliwa do zrealizowania właśnie ze względu na kolor wyposażenia – zazwyczaj stalowy. Dzięki urządzeniom marki Bosch z serii ColorGlass, bez problemu wyposażysz swoją kuchnię w białe sprzęty. Biały piekarnik bez chromowanych listew czy lodówka w odcieniu Arktycznej Bieli to nie tylko urządzenia codziennego użytku, lecz także elementy wystroju, który wiele mówi o właścicielach mieszkania i jest ich najlepszą wizytówką. Pamiętaj, możliwości jest wiele – możesz dowolnie dobierać sprzęty w wymarzonych kolorach, dzięki którym perfekcyjnie urządzisz kuchnię swoich marzeń.
Jakie kolory ścian do białych mebli kuchennych?
Ostatnia – równie istotna – kwestia dotyczy koloru i sposobu wykończenia ścian. Najlepszym tłem dla białych mebli będzie kuchnia, pomalowana na jasny, neutralny kolor: złamane odcienie bieli czy miękkie szarości. Aby urozmaicić wystrój, możesz zastosować na jednej ze ścian czarną farbę tablicową lub naturalną, czerwoną cegłę. Ścianę między blatem a szafkami wykończ za pomocą szklanych, kolorowych paneli, mozaiki lub gładkich, białych kafelków.