Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Rośliny doniczkowe, które lubią słońce

Rośliny doniczkowe, które lubią słońce
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Większość kwiatów doniczkowych w naszych domach preferuje stanowiska jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Co zrobić w sytuacji, gdy mamy do ozdobienia południowy parapet, gdzie przez większość dnia słońce praży niemiłosiernie? Poznaj rośliny światłolubne, które będą dobrze czuły się w tym miejscu.

Czym charakteryzuje się tzw. południowy parapet?

Południowy parapet to miejsce, gdzie przez większość dnia rośliny zielone są pod wpływem promieniowania słonecznego. Niemal wszystkie egzemplarze, aby prawidłowo się rozwijać i cieszyć oczy pięknymi kwiatami czy liśćmi, potrzebują choć odrobiny słońca. Jednak letnia pora zmienia mocno nasłonecznione pokoje w prawdziwą pustynię. Z kolei zimą temperatura powietrza na tzw. południowym parapecie też jest dużo wyższa niż w pozostałych częściach domu.

Na szczęście istnieją gatunki roślin doniczkowych lubiących słońce, które świetnie odnajdują się w takich nietypowych warunkach. Właściwy dobór kwiatów doniczkowych na słońce jest w tym przypadku kluczowy. Czym się charakteryzują? Wspólnymi cechami roślin na południowy parapet są:

  • szybki rozwój pod wpływem światła (światłolubność),
  • pochodzenie z upalnych zakątków świata,
  • potrzeba okresowego odpoczynku od podlewania,
  • oraz odporność na poparzenie liści od gorących promieni słońca.

Zagospodarowanie południowego parapetu jest doskonałym sposobem na aranżację okien w salonie. Rolety, zasłony i firany oprócz walorów dekoracyjnych, pozwalają też modyfikować ilość światła docierającą do kwiatów doniczkowych.

Rośliny światłolubne

Rośliny doniczkowe lubiące słońce 1

Rozłożyste palmy, efektowne papirusy i sagowce o spektakularnych pióropuszach – to m.in. te gatunki roślin, aby się właściwie rozwijać, potrzebują naprawdę dużej dawki promieni słonecznych. Często wymagają też wyższych temperatur, aby nie zmarnieć. Obowiązkowo należy je także regularnie podlewać (raz na tydzień) i zraszać liście, aby odwdzięczyły się pięknym wyglądem. Zachowanie odpowiedniej wilgotności jest bardzo ważne – rośliny światłolubne spryskuj za pomocą butelki z atomizerem lub ustaw nieopodal nawilżacz powietrza.

Zadbaj o świeże powietrze w sypialni i salonie. Poznaj rośliny oczyszczające powietrze

Tropikalny klimat we wnętrzu

Trendy wnętrzarskie zmieniają się dość często, jednak już od lat urządzanie mieszkania tak, by przypominało egzotyczną dżunglę, jest bardzo popularne. W wykreowaniu atmosfery gorących tropików mogą pomóc konkretne gatunki roślin, które wyśmienicie ozdobią okna o południowej wystawie.

Ciekawym wyborem będzie dekoracyjny ananas. Wymaga on regularnego podlewania (pamiętaj, aby wykonywać tę czynność od góry, kierując wodę bezpośrednio na liście) oraz nawilżonego powietrza. W wyniku tych zabiegów ananas, należący do rodziny bromeliowatych, zapewni oryginalne, wzbudzające zachwyt wrażenia wizualne.

Rośliny doniczkowe lubiące słońce 2

Dla miłośników ciekawych kwiatów doniczkowych przygotowaliśmy jeszcze inną propozycję. Godny uwagi jest papirus doniczkowy (cibora), znany przede wszystkim z czasów starożytnego Egiptu. Można pokusić się o stwierdzenie, że nie ma czegoś takiego, jak za dużo wody dla papirusa. Ten kwiat doniczkowy, który przyjmuje postać przyjemnie zielonych i niewielkich, pędzelkowatych listków na końcu prostej łodygi, w naturze rośnie tuż nad zbiornikami wodnymi. Dlatego też w domu postaraj się stworzyć mu podobne warunki: postaw doniczkę w pojemniku, a nawet w akwarium z wodą. Nie zapominaj też o częstym zraszaniu – liście papirusa doniczkowego schną niezwykle szybko (już po upływie doby).

Kserofity – rośliny ciepłolubne doskonale znoszące suszę

Kserofity to inaczej rośliny sucholubne. Potrafią przetrwać w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach – pod ciągle prażącym słońcem. W ich naturalnych środowiskach (step, wydmy, skały, pustynia) suche podłoże to codzienność. Dlatego w domowych warunkach uprawa kserofitów ogranicza się do sporadycznego podlewania i kontrolowania wilgotności podłoża. Do ciekawych roślin z grupy kserofitów należą m.in:

1. Juka

Wniesie powiew egzotyki do Twojego wnętrza. Rozłożyste, spiczasto zakończone liście w kształcie rozety na grubszym pniu – oto juka domowa w całej okazałości. Jej wytrzymałość jest godna podziwu – doskonale rozwija się w słońcu i w lekkim przewiewie. Należy zadbać o to, aby jej podłoże było wilgotne, ale absolutnie nie mokre.

2. Echmea wstęgowata

Należy do rodziny bromeliowatych i zachwyca zielonymi liśćmi, różowym pędem o kształcie rozety oraz kwiatami o fioletowej barwie. Połączenie kolorów z interesującym pokrojem z pewnością cieszy oko, a uprawa Echmei jest prosta: lubi wyższe temperatury, rozproszone światło oraz nieregularne podlewanie.

3. Oliwka europejska

Koniecznie w formie bonsai. Długowieczna roślina pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Kocha pełne słońce i delikatnie wilgotne podłoże, dlatego bez obaw możesz umieścić ją na południowym parapecie.

Sukulenty i kaktusy, czyli idealne kwiaty doniczkowe na pełne słońce

Rośliny doniczkowe lubiące słońce 3

Jakie kwiaty doniczkowe lubią słońce? Kaktusy i opuncje! To sprawdzony sposób na udaną dekorację południowego parapetu bez konieczności specjalnej pielęgnacji. Zestaw miniaturowych doniczek z sukulentami o różnych kolorach i kształtach w mgnieniu oka zmieni wygląd salonu czy sypialni.

Znakiem rozpoznawczym kaktusów są niewielkie rozmiary i grube liście, w których magazynują wodę. Niektóre z sukulentów posiadają też woskowaną powierzchnię, kolce lub włoski. Z kolei sansewieria, grubosz i żyworódka to propozycje bardziej zielonych kaktusów. Warto wzmacniać je specjalnym nawozem do sukulentów. O ich niewielkiej potrzebie nawodnienia krążą niemal legendy – podlewaj je maksymalnie raz na miesiąc.

Kaktusy-kwiaty doniczkowe na nasłoneczniony parapet to:

  • aloes o liściach w kształcie jasnozielonych kolców;
  • grubosz o mięsistych liściach;
  • żyworódka (kalanchoe) o dekoracyjnych kwiatach w kształcie zielonych i różowych dzwonków;
  • sansewieria o mieczowatych liściach, skierowanych do góry oraz o intrygującym ubarwieniu i dużej wytrzymałości na warunki zewnętrzne;
  • lithops o owalnej formie i umiejętności dostosowywania wzoru do otoczenia, czemu zawdzięczają inną nazwę („żywe kamienie”) – okres od kwietnia do października to idealny czas na ich podlewanie.

Kwitnące rośliny doniczkowe lubiące słońce
Wiecznie zielone sukulenty to wcale nie jedyne rozwiązanie. Jeśli chcesz uzyskać kolorowy parapet południowy, wybierz kwiaty pochodzące z klimatów tropikalnych, które wymagają obfitego podlewania. Warto przyjrzeć się bliżej: oleandrowi (duże rozmiary, imponujące kwiatostany), anturium (o ostro zakończonych liściach i pięknym kwiatostanie w kształcie serca; roślina oczyszcza też powietrze) lub eustomie (nazywanej też japońską różą bądź dzwonkami prerii). Kwiaty doniczkowe światłolubne błyskawicznie staną się unikalną dekoracją parapetu. I nawet mocne promienie słońca im niestraszne!