Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Ściana ombre – jak uzyskać efekt cieniowania koloru?

Ściana ombre – jak uzyskać efekt cieniowania koloru?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

 

Z pewnością spotkałeś się już z pojęciem ombre w stylizacji fryzur, paznokci czy modzie. To słowo oznacza metodę kolorystycznego cieniowania i od kilku sezonów korzystają z niej także projektanci wnętrz. Zobacz, jak uzyskać oryginalny efekt ombre na ścianie w salonie, kuchni, a nawet łazience.

Jak przygotować ściany do malowania?

Przygotowanie pomieszczenia i ścian do malowania ombre jest analogiczne jak w przypadku tradycyjnych prac malarskich. Aby cały proces przebiegł sprawnie, podziel go na trzy części:

 • Przygotuj pomieszczenie.

Wynieś meble do innego pokoju, a jeśli nie masz takiej możliwości, ustaw je na środku i zabezpiecz folią. Możesz również zdemontować listwy. Usuń ze ścian wszystkie dekoracje, a podłogę zabezpiecz folią.

 • Zadbaj o odpowiedni strój.

Dobrze sprawdzi się ubranie i obuwie robocze oraz dodatkowo rękawice.

 • Przygotuj ściany do malowania ombre.

Ściany, które będziesz malować, powinny być czyste i równe. Zabezpiecz kontakty, futryny, włączniki światła, krawędzie ścian, ościeżnice okienne i drzwi taśmą malarską, a następnie zagruntuj ścianę.

Przeczytaj artykuł: Jak malować ściany i dobierać kolory?

Rzeczy potrzebne do malowania

Ściana ombre – jak uzyskać efekt cieniowania koloru? - zdjęcie 1

Aby uzyskać idealny efekt ombre, zadbaj o następujące farby i akcesoria:

 • Białą farbę jako bazę w przypadku starszych, odnawianych ścian.

 • 3 odcienie koloru głównego: jasny, średni i ciemny. Aby uzyskać efekt ombre, najlepiej zastosować farby matowe. 

 • Kolory pośrednie uzyskane z farb bazowych wymieszanych w następującej konfiguracji: jasny ze średnim i ciemny ze średnim.

 • Kuwetę malarską dla każdego z odcieni.

 • Odpowiednio dobrany wałek główny, mniejsze wałki oraz pędzle różnej wielkości.

 • Folię zabezpieczającą podłogę, meble i inne przedmioty, znajdujące się w pomieszczeniu.

Eksperci radzą, by malować ściany, gdy na zewnątrz jest ciepło (około 20°C), dzięki temu z przyjemnością będziesz otwierać okno, by wywietrzyć mieszkanie z zapachu farby.

Jak zrobić ombre? Opis krok po kroku

Posiadasz już wszystkie potrzebne akcesoria? Czas zabrać się do pracy. Jak zrobić ombre? Oto nasz przewodnik – cieniowanie ścian krok po kroku. Tę metodę możesz zastosować zarówno na ścianie w sypialni, jak i we wnęce w salonie.

 1. Pomaluj całą ścianę bazowym białym kolorem i poczekaj aż wyschnie.

 2. Podziel ścianę na 5 pasów, 3 szersze i 2 węższe, za pomocą taśmy malarskiej.

 3. Maluj pasy od dołu, zaczynając od najciemniejszej farby i stopniowo przechodząc do najjaśniejszej (ciemny kolor bazowy, mieszanka ciemnego ze średnim, średni bazowy, mieszkanka jasnego ze średnim, jasny bazowy). 

 4. Zanim farba zacznie wysychać, zdejmij taśmę malarską i rozetrzyj gąbką lub małym pędzelkiem granice między kolejnymi pasami.

 5. Efekt ombre gotowy!

Ściana ombre – jak uzyskać efekt cieniowania koloru? - zdjęcie 2

Uwaga! To tylko jedna z wielu dostępnych technik malowania ścian. Ten efekt uzyskasz malując nie tylko poziomo, ale też pionowo lub od jednego z rogów.

Wiesz już, jak zrobić ścianę ombre – czas pomyśleć nad kolorem. Wszystko zależeć będzie od istniejącej lub planowanej aranżacji. Jeśli w Twoim salonie króluje styl Hampton, świetnie prezentować się będzie ściana będąca połączeniem błękitów, lazurów, turkusów lub kobaltów. Przy minimalistycznych wnętrzach możesz zastosować połączenie bieli i szarości lub zdecydować się na coś bardziej odważnego i wykończyć ścianę mocnym kolorystycznym akcentem, np. różem.

Dodatki do pokoju ze ścianami ombre

Zastanawiasz się, czy są jakieś uniwersalne dekoracje i dodatki, które pasują do każdej aranżacji ściany w tym stylu? Oto kilka sprawdzonych pomysłów. Pamiętaj jednak, że ściana ombre jest dekoracyjna sama w sobie, więc dodatki dobieraj z wyczuciem.       

 • Ściana ombre i tekstylia. Do sypialni i salonów utrzymanych w minimalistycznym stylu, gdzie ściana jest dominującym akcentem, pasować będą długie firany, np. lniane w kolorach beżu lub zwiewne białe tkaniny.

Przeczytaj artykuł: Tekstylia domowe – jak dobierać, łączyć i dbać o tkaniny?

 • Postaw na pastele. Jasne i delikatne kolory doskonale nadają się do stworzenia efektu przejścia. W sypialni, w której jedna ze ścian jest cieniowana ciepłymi pastelami, postaw na dodatki i dekoracje mające ten sam odcień, np. wazony, poduchy, donice, dywaniki, narzuty czy ramki na zdjęcia.

 • Obrazy, plakaty, zdjęcia. Wszystkie te elementy dobieraj tak, by uzupełniały kolory ściany np. obraz z motywem kwiatu w najciemniejszym kolorze z gradientu lub zdjęcia z wakacji nad morzem na lazurowej ścianie ombre.

Ściana ombre – jak uzyskać efekt cieniowania koloru? - zdjęcie 3

 • Lustro to zawsze dobry pomysł. Nie tylko optycznie powiększy małe wnętrze, ale będzie też doskonałą ozdobą każdej ściany.

Przeczytaj artykuł: Dekoracje do salonu – pomysły na ozdoby

Jeśli obawiasz się malowania całej ściany metodą ombre, a mimo wszystko podoba Ci się ten efekt, zastosuj alternatywne rozwiązania. Dobrym pomysłem może okazać się tapeta lub fototapeta w tym stylu z motywem zamglonego lasu.

Innym sposobem na wprowadzenie ombre do wnętrz jest namalowanie akwarelą obrazu przedstawiającego ten efekt. Instruktaż jak to zrobić znajdziesz w internecie. Tego typu dzieło najlepiej prezentować się będzie nad kanapą lub łóżkiem.

Jeśli szukasz prostego i stosunkowo taniego sposobu na ożywienie salonu, pokoju dziecięcego lub sypialni, malowanie ścian to jedna z najskuteczniejszych metod. Skorzystaj z naszych wskazówek i nie pozwól na to, by wnętrza w Twoim domu były nudne.