Jak zwalczyć mole kuchenne?
- Najważniejsze informacje o molach spożywczych
- Mole spożywcze – skąd się biorą?
- Walka z molami spożywczymi krok po kroku
Mole spożywcze to uciążliwe owady, które w krótkim czasie są w stanie opanować całą kuchnię, niszcząc nasze zapasy. Jak sobie z nimi poradzić i pozbyć się szkodników raz na zawsze?
Najważniejsze informacje o molach spożywczych
Mole spożywcze, czyli motylowate owady, to tak naprawdę mkliki mączne oraz omacnice spichrzanki. Mają około 10 milimetrów długości i białe lub brązowe skrzydła. Mole kuchenne składają jaja w suchych pokarmach takich jak:
- mąka,
- cukier,
- nasiona zbóż,
- płatki śniadaniowe,
- bakalie,
- słodycze,
- suszone owoce.
Na obecność moli w kuchni wskazuje charakterystyczny ślad – wewnątrz suchych produktów spożywczych pojawia się cienka pajęczyna. Jak wygląda cykl rozwoju moli spożywczych? Od momentu zainfekowania produktu po około tygodniu wykluwają się larwy (gąsienice). Zanim osiągną formę pełnowymiarowego motyla, mija od kilku tygodni do nawet paru miesięcy.
Mole spożywcze – skąd się biorą?
Mole spożywcze najczęściej trafiają do naszych domów na dwa sposoby:
- Wprost ze sklepu, ukryte w zakupionych mąkach, ryżach czy kaszach.
- Od sąsiadów, którzy już walczą z tymi owadami. Dorosłe postaci wlatują wtedy do kuchni przez otwarte okna.
Dowiedz się, jak przechowywać suszone grzyby.
Walka z molami spożywczymi krok po kroku
Jak pozbyć się moli z kuchni? Usunięcie moli spożywczych wydaje się bardzo trudnym zadaniem. Z naszym miniprzewodnikiem przejdziesz przez ten wymagający czasu proces krok po kroku. Poznaj trzy etapy, które pozwolą wytępić mole.
Po pierwsze – wyrzuć skażone produkty
W pierwszej kolejności musisz wyrzucić wszystkie produkty, w których znajdziesz gniazda moli. Charakterystyczne nitki często nie są niestety widoczne na pierwszy rzut oka. Dlatego, jeśli masz wątpliwości, oprócz produktów z wyraźnymi oprzędami warto pozbyć się wszystkich rzeczy sypkich, które z nimi sąsiadują w szufladzie lub w szafce. Od razu umieść je w worku na śmieci i wynieś z domu.
Regularny przegląd produktów spożywczych może pomóc uniknąć wyrzucania dużych partii żywności. Pamiętaj jedynie, że mole przegryzą nawet wytrzymałą folię, dlatego warto schować ryż, mąkę czy cukier w szklanych opakowaniach. Muszą być one szczelnie zamknięte. Jeśli nie masz pojemników ze szkła, zabezpiecz oryginalne opakowania za pomocą gumki recepturki lub plastikowego klipsa – jest to jednak rozwiązanie tymczasowe.
Po drugie – mycie i dezynfekcja
Wyrzucenie skażonych produktów już za nami? Świetnie, teraz przyszedł czas na dokładne odkurzanie. Skup się na narożach i wszystkich zakamarkach kuchennej zabudowy – to właśnie tam mole kuchenne zakładają gniazda. Konieczne będzie także odsunięcie szafek i uprzątnięcie przestrzeni między ścianą a meblami.
Następnie użyj łagodnego detergentu (płynu do mycia naczyń lub mydła) i octu do precyzyjnego umycia szafek. Nie zapomnij o pojemnikach do przechowywania – one też powinny zostać zdezynfekowane. Mole w kuchni nie cierpią wysokiej temperatury, dlatego po umyciu szafek warto dokładnie je wysuszyć np. z użyciem suszarki do włosów.
Po trzecie – odstraszanie
Aby zniechęcić mole do zalęgania się w naszych szafkach spożywczych można użyć konkretnych produktów, które odstraszą owady. Mole kuchenne nie lubią zapachu eukaliptusa, goździków, cytrusów, liści laurowych oraz octu.
Przeczytaj: Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza?
Mole spożywcze – domowe sposoby, które warto znać:
- Sporządź mieszankę z octu i kilku kropel olejków eterycznych np. eukaliptusowego, pomarańczowego, miętowego oraz lawendowego. Użyj rozpylacza w głębi szafek i powtarzaj ten zabieg, aż będziesz mieć pewność, że mole zniknęły na dobre.
- Nasącz kłębek waty olejkiem waniliowym i umieść go w szafce – zadziała zapobiegawczo, a dodatkowo wprowadzi do domu przyjemny aromat.
- Możesz również rozstawić na półkach miseczki z gorącym roztworem octu i usunąć je tuż po wystygnięciu. Mol kuchenny nie ma żadnych szans!
- Ostatni sposób na męczące owady bazuje na przyprawach, które z dużym prawdopodobieństwem są w każdej kuchni: liściach laurowych i suszonej skórce pomarańczy. Trzymane w szafkach ochronią żywność przed molami.
Skuteczne pułapki na mole
Popularną metodą na wyłapanie dorosłych postaci moli spożywczych są dostępne w wielu sklepach pułapki na mole. Najczęściej występują w formie plastrów zawierających feromony, które przyciągają owady do siebie. Można je ustawić na blacie roboczym czy przykleić pod lub wewnątrz szafek kuchennych. Jedna pułapka wystarczy nawet na kwartał.
Jeśli zastosujesz wszystkie rady, istnieje duża szansa, że szkodniki już do Ciebie nie wrócą, a produkty spożywcze będą bezpieczne.