Rośliny oczyszczające powietrze
- Jak rośliny oczyszczają powietrze?
- Czy rośliny mogą zastąpić filtr?
- Jakie kwiaty oczyszczają powietrze?
- Gdzie ustawić rośliny oczyszczające powietrze?
Rośliny i kwiaty doniczkowe, oprócz swojego wyjątkowego wyglądu, mają dodatkową moc – potrafią oczyszczać powietrze. Czy robią to na tyle dobrze, by zastąpić filtr? Dowiedz się, jakie rośliny wybrać do mieszkania, aby cieszyć się lepszą jakością powietrza.
Jak rośliny oczyszczają powietrze?
Oddychanie czystym powietrzem w mieszkaniu lub domu to ważny czynnik dla dobrego samopoczucia i zdrowia. Sposobem na czystszą przestrzeń w domu są kwiaty oczyszczające powietrze, dzięki którym domowe wnętrza staną się przyjaźniejsze dla oka, a mikroklimat i jakość powietrza lepsze. Szkodliwe substancje wdzierają się do mieszkań ze spalin komunikacyjnych i dymów unoszących się z pieców, ale też są wydzielane przez rzeczy znajdujące się w domu. Są nimi na przykład:
- drewniane klejone meble,
- wykładziny i meble ścierające się podczas użytkowania,
- urządzenia biurowe, takie jak ksero i drukarki,
- chemiczne środki czystości, jak płyny do mycia podłóg.
We wdychanym powietrzu znajdują się zatem: formaldehyd, trichloroetylen, benzen, ksylen, amoniak i wiele innych toksycznych związków. Mogą wywoływać bóle i zawroty głowy, ból gardła, kaszel, podrażnienie oczu i błony śluzowej nosa oraz senność. Rośliny oczyszczające powietrze pochłaniają część tzw. substancji lotnych razem z tlenem i dwutlenkiem węgla – wykorzystują do tego obecne w liściach aparaty szparkowe. Do oczyszczania powietrza używają również systemów korzeniowych, dlatego należy zadbać o to, aby powietrze nie miało utrudnionego przepływu przez doniczkę. W ziemi znajdują się bakterie i grzyby, które również mają zdolność pochłaniania szkodliwych substancji z powietrza.
Czy rośliny mogą zastąpić filtr?
Rośliny oczyszczające powietrze mają możliwości filtracyjne zależne od gatunku, ale są one ograniczone. Niestety tempo zanieczyszczania się powietrza jest zbyt szybkie, żeby rośliny mogły oczyścić powietrze w całości. Pojedyncze roślinne egzemplarze nie zadziałają cudów i nie wpłyną znacząco na jakość powietrza – dlatego im jest ich więcej, tym lepiej. Należy pamiętać, że rośliny doniczkowe nie usuwają z powietrza pyłów zawieszonych, czyli podstawowego składnika smogu. Do pozbycia się pyłów PM2,5 i PM10 niezbędne są oczyszczacze powietrza. Jednak kwiaty, które oczyszczają powietrze, dostępne są w wielu gatunkach – dlatego bez trudu można z nich stworzyć piękną i funkcjonalną pomoc w walce z zanieczyszczonym powietrzem.
Jakie kwiaty oczyszczają powietrze?
Poniżej przedstawiamy rośliny oczyszczające powietrze w domu, które cieszą się największą popularnością. Są też łatwo dostępne w sklepach, a ich ceny przystępne. To jedynie przykłady gatunków roślin pomocnych w dbaniu o czystsze powietrze – wszystkich jest aż kilkanaście.
Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat ma długie i bujne liście, które nadają mu wdzięku i elegancji. Kwitnie cały rok, a jego śnieżnobiałe kwiaty pięknie kontrastują z ciemną zielenią liści. Skrzydłokwiat filtruje aceton, benzen, amoniak, formaldehyd i trihloroetylen. Wymaga częstego zraszania, ponieważ najlepiej mu w dużej wilgotności. Podlewać należy go 2-3 razy w tygodniu przegotowaną i odstaną wodą. Preferuje stanowiska półcieniste, z rozproszonym światłem. Odpowiednią glebą będzie ta żyzna, przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie. Nie lubi przeciągów, bezpośredniego nasłonecznienia i za wysokiej temperatury. Jeśli w Twoim domu mieszkają zwierzęta, ten kwiat może okazać się dla nich trujący.
Paprotka
Nefrolepis wyniosły to najbardziej znana paproć domowa, która od pokoleń gości w naszych domach. Cieszyła oczy w mieszkaniach babć i dziadków, stojąc na PRL-owskich meblościankach – obecnie przeżywa swój renesans. Liście paprotki tworzą spektakularną, rozłożystą konstrukcję, przy jednoczesnym lekkim i ażurowym wyglądzie całej rośliny. Oczyszcza powietrze z formaldehydu oraz ksylenu. Preferuje stanowiska o dużej wilgotności powietrza, dlatego należy często ją podlewać, by podłoże było stale wilgotne. Ziemia powinna być przepuszczalna i lekko kwaśna. Warto zapewnić jej dużą ilość rozproszonego światła – choć poradzi sobie też w półcieniu.
Sansewieria
Sansewieria jest typem rośliny łatwej w uprawie – adaptuje się do warunków panujących w mieszkaniu, nie straszne jest jej suche powietrze, niedobór wody i światła. Ta „wężownica” ma sztywne liście, które układają się w kształt rozety o różnych odcieniach zieleni. Pomaga oczyścić powietrze z ksylenu, benzenu, formaldehydu oraz trichloroetylenu. Najlepiej sansewierie postawić w półcienistym lub jasnym miejscu o rozproszonym świetle. Nie lubi nadmiaru wody, dlatego podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne, najlepiej z odpowiednim drenażem.
Anturium
Anturium to wyjątkowo dekoracyjna roślina o dużych, błyszczących liściach i efektownych kwiatostanach, które występują w różnych kolorach. Pomaga pozbyć się z powietrza amoniaku, ksylenu oraz formaldehydu. Idealną przestrzenią dla anturium jest jasne miejsce przy oknie, jednak nie w pełnym słońcu. Nie może być tam za ciemno, ponieważ kwiaty się nie rozwiną, a liście staną się cienkie. Najlepsze podłoże będzie o pH w zakresie od 4,5 do 5,5. Jeżeli chodzi o podlewanie, to bryła korzeniowa powinna być stale równomiernie wilgotna. Należy unikać zbyt mocnego przelania oraz przesuszenia rośliny.
Bluszcz pospolity
Bluszcz pospolity jest mało wymagającą rośliną o szybkim wzroście i charakterystycznych liściach. Bluszcz jest pnączem samoczepnym, co oznacza, że jeśli na swojej drodze napotka podporę, zaczyna się po niej piąć. Jeśli nie ma wokół niego podpór, to jego pędy będą swobodnie rosły i zwisały w dół. Bluszcz pospolity oczyszcza powietrze z formaldehydu, ksylenu, benzenu, trichloroetylenu oraz toluenu. Najlepiej rośnie w półcienistym miejscu, oddalonym od bezpośredniego słońca. Odpowiednią ziemią będzie taka o odczynie zasadowym i dużej przepuszczalności. Powinna być stale lekko wilgotna, by nie dopuścić do przelania lub wysuszenia. Należy pamiętać o regularnym przycinaniu głównych pędów rośliny (minimum raz w roku).
Gdzie ustawić rośliny oczyszczające powietrze?
Już wiesz, jakie kwiaty w domu oczyszczają powietrze. Gdzie najlepiej je postawić? Kwiaty oczyszczające powietrze powinny znaleźć się tam, gdzie spędza się dużo czasu. Świetnie sprawdzą się w salonie, gdzie ma miejsce wiele domowych aktywności oraz w sypialni, która powinna zapewniać zdrowy sen i wspierać dobre samopoczucie. Kwiaty oczyszczające powietrze do sypialni to sposób na oddychanie czystym powietrzem podczas nocnej regeneracji organizmu, od której zależy nasz poziom energii i wyspania kolejnego dnia.
Przeczytaj: Mieszkanie w stylu urban jungle
Warto mieć w swoim domu rośliny oczyszczające powietrze – z jednej strony będą zdobić każde pomieszczenie swoim wyglądem i dopasowaną do aranżacji doniczką, a z drugiej: stanowić dodatkową ochronę przed zanieczyszczeniami powietrza. Jeśli uwielbiasz rośliny, to z powodzeniem możesz zastosować roślinny motyw również na tekstyliach, ścianach czy dodatkach!