Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Bateria i zlew kuchenny

Bateria i zlew kuchenny
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Urządzając kuchnię, w pierwszej kolejności myślisz o meblach i sprzęcie AGD? Pamiętaj, że równie ważne są bateria kuchenna i zlewozmywak. Jak dopasować te elementy do wnętrza, by ułatwiały pracę i pasowały do aranżacji? Czy na rynku dostępne są modele pozwalające zaoszczędzić wodę? Krok po kroku pomożemy Ci zgłębić temat.  W tym przypadku liczy się jakość i funkcjonalność, a nie niska cena.

Wybór baterii kuchennej — na co zwrócić uwagę? 

Na dobry początek przedstawimy Ci 3 ważne elementy, na które powinieneś zwrócić uwagę, wybierając baterię kuchenną.

Dopasowanie wyglądu baterii do stylu kuchni

Chciałbyś, żeby w Twojej kuchni wszystkie elementy były spójne aranżacyjnie? Również w przypadku baterii kuchennej możesz postawić na dobry design. Zacznij od koloru. Chromowany model sprawdzi się w każdej kuchni, natomiast złota armatura będzie wizytówką aranżacji w stylu glamour. Jeśli urządzasz kuchnię w „zupełnie starym stylu”, poszukaj modeli stylizowanych.

Dorota Szelągowska podpowiada, jak stworzyć w kuchni klimat z dawnych lat. Przeczytaj artykuł: Kuchnia w stylu retro i vintage.

Typy montażu: bateria ścienna i bateria sztorcowa

Kolejna ważna kwestia to sposób instalacji. Bardzo popularnym, a zarazem funkcjonalnym rozwiązaniem jest bateria umywalkowa sztorcowa, która montowana jest w otworach wykonanych w blacie lub umywalce. Dzięki temu w przypadku awarii łatwo dostaniesz się do różnych elementów armatury, które mogły ulec uszkodzeniu. Tego typu bateria umywalkowa najczęściej występuje w wersji jednouchwytowej.

Bateria umywalkowa instalowana bezpośrednio do ściany to rozwiązanie stosowane rzadziej ze względu na trudniejszy montaż. Wybierają ją jednak miłośnicy wnętrz prowansalskich, którzy uwielbiają stylizowane baterie umywalkowe z dwoma kurkami.

Poznaj proste triki, które pomogą Ci wprowadzić do Twoich wnętrz klimat pachnącej lawendą Prowansji. Przeczytaj artykuł: Kuchnia w stylu prowansalskim.

Bateria i zlew kuchenny - zdjęcie 1

Baterie ścienne występują też w nowoczesnych wersjach np. jednouchwytowej oraz bezdotykowej, które sprawdzą się w minimalistycznej kuchni w stylu skandynawskim.

Najważniejsze są wylewka i funkcja oszczędzania wody

Czy wiesz, że dzięki odpowiednio dobranej armaturze możesz zaoszczędzić nawet do 40% wody? Postaw na baterię termostatyczną, która posiada mechanizm pozwalający na utrzymanie stałej temperatury w przypadku, gdy borykasz się z problemem niestabilnego ciśnienia wody w Twoim domu. Wybierając ekologiczną baterię umywalkową, postaw na perlator, czyli sitko znajdujące się na końcu wylewki, które pozwala zaoszczędzić nawet do 15% wody. Skoro o wylewkach mowa, pamiętaj, że łatwiejsze zmywanie gwarantują wysokie modele.

Wybieramy zlew kuchenny — jaki powinien być? 

Idealna bateria kuchenna potrzebuje do pary funkcjonalnego zlewozmywaka dopasowanego do potrzeb danej rodziny. Jeśli Twoja kuchnia jest niewielka, a dodatkowo masz zmywarkę, postaw na zlew jednokomorowy z ociekaczem lub bez. Dwukomorowy model sprawdzi się w dużych, tętniących życiem kuchniach, gdzie często się gotuje. Na rynku dostępne są tego typu zlewy kuchenne np. w proporcji 50/50 lub 60/40. Kompromisem między tymi rozwiązaniami jest zlewozmywak półtorakomorowy – docenią go osoby, które potrzebują miejsca nie tylko na mycie naczyń, ale też odcedzanie wody.

Zlew można zainstalować na kilka sposobów. Poniżej zebraliśmy najpopularniejsze metody mocowania:

  • W otworze blatu i zabezpieczany od spodu.

  • Na równi z blatem. Bardzo wygodny do utrzymania w czystości.

  • Od spodu blatu, czyli zlewozmywak podwieszany.

  • W szafkach lub między szafkami, czyli tzw. zlewozmywak modułowy.

Bateria i zlew kuchenny - zdjęcie 2

Przy wyborze zlewu kuchennego dylematów nie brakuje, również tych związanych z wyborem materiału. Modele stalowe są trwałe, ale trzeba je często czyścić, by pozbyć się nieestetycznych zacieków. W ostatnim czasie w wielu kuchniach zadomowiły się zlewozmywaki kompozytowe, przypominające kamienne modele, ale wykonane z mieszanek np. granitu, kwarcu, krzemu czy wodorotlenku glinu. Są nie tylko estetyczne, ale też odporne na zarysowania i łatwe w utrzymaniu czystości. Co więcej, możesz wybierać spośród wielu kolorów. Białe zlewozmywaki sprawdzą się we wnętrzach w stylu skandynawskim, czarne świetnie kontrastować będą z białymi meblami na wysoki połysk, a beże zadomowią się w tradycyjnych kuchniach.

Jeśli kochasz naturalne rozwiązania i w Twojej kuchni znajdują się drewniane meble, postaw na zlewozmywak granitowy, czyli model na lata. Uwaga! Choć jest to bardzo odporny model, nie czyść go za pomocą silnie żrących środków.

Bateria i zlew kuchenny - zdjęcie 3

Mała kuchnia i wielkie potrzeby — organizacja przestrzeni

Wybór idealnego zlewu to nie lada wyzwanie, ale jeszcze trudniejsze jest dopasowanie go do innych elementów kuchennej zabudowy, kiedy dysponujesz niewielką przestrzenią. W tym przypadku słowo klucz to dobra organizacja, na którą wpływają 3 elementy.

Zabudowany zlew i szafki nad zlewem

W małej kuchni sprawdzi się zabudowany zlewozmywak jednokomorowy, a nad nim suszarka np. ukryta w szafce. Dobrym rozwiązaniem jest też zlewozmywak narożny, dzięki któremu funkcjonalnie wykorzystasz problematyczne miejsca w kuchni. Na rynku dostępne są też okrągłe modele bez ociekacza, które zajmują niewiele miejsca, a dodatkowo będą oryginalnym elementem wyposażenia. 

Sprawdź, co warto ukryć, a co pokazać w kuchni.

Współgranie kolorystyczne z innym wyposażeniem kuchni

Aby uniknąć chaosu, o który bardzo łatwo na niewielkiej przestrzeni, zadbaj o to, by zlew kolorystycznie komponował się z zabudową. Pamiętaj też, że jasne meble kuchenne z frontami na wysoki połysk mogą optycznie powiększyć małe wnętrze.

Chcesz poznać więcej trików na optyczne powiększenie kuchni? Przeczytaj artykuł: Jak urządzić małą kuchnię w bloku.

Dodatki: tarki i ociekacze 

Bateria i zlew kuchenny - zdjęcie 4

Jeśli nie masz ociekacza na blacie, postaw na koszyki mocowane do zlewu, które świetnie sprawdzą się w tej roli, a zajmą zdecydowanie mniej miejsca.  Innym ciekawym rozwiązaniem jest nakładka na zlew, która pozwala na jego zakrycie i uzyskanie dodatkowego blatu roboczego.

Pod zlewem niech znajdzie się miejsce np. na środki czystości. Jeśli zależy Ci na ekologii, wybierz te naturalne, bez chemii. Płyn do mycia naczyń możesz przygotować domowym sposobem, mieszając ze sobą: 2 szklanki gorącej wody, 10 g startego szarego mydła, łyżkę octu jabłkowego, łyżkę sody oczyszczonej i sok z połówki cytryny. Tak przygotowany roztwór przelej do szklanego pojemnika. 

Jeśli krok po kroku zastosujesz się do naszych porad związanych z wyborem zlewozmywaka i baterii kuchennej, zyskasz idealną strefę zmywania nawet w małej kuchni.