Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Mieszkanie w stylu urban jungle

Mieszkanie w stylu urban jungle
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

A gdyby w swoim mieszkaniu zrelaksować się tak, jak na łonie natury, wśród pięknej zieleni? To możliwe! Rozwiązaniem jest aranżacja w stylu urban jungle, w której dominują duże kwiaty doniczkowe, motywy roślinne na tapetach, tekstyliach i ceramice oraz naturalne materiały. Sprawdź, jak prezentuje się mieszkanie w stylu miejskiej dżungli.

Kuchnia w stylu urban jungle

Na dobry początek zaproś ten styl do swojej kuchni. Wybierz bazowe kolory oraz podłogi i meble. W tej aranżacji sprawdzają się barwy ziemi, czyli beże i brązy, które pięknie komponują się z zielenią, złotem oraz miedzią. W kuchniach urban jungle podstawą jest drewniana lub drewnopodobna podłoga w brązowym odcieniu. Jeśli chodzi o ściany, motywy roślinne wprowadzaj umiarkowanie np. na jednej ze ścian umieść tapetę z monsterami lub postaw na fototapetę z motywami roślinnymi między górnymi a dolnymi szafkami.

Przeczytaj artykuł: Co na podłogę w kuchni: płytki czy drewno?

Meble kuchenne mogą być w różnym stylu, ale najlepiej z roślinnymi motywami komponują się minimalistyczne drewniane zabudowy lub szafki w kontrastowych kolorach: bieli, czerni. Dobrym rozwiązaniem są meble kuchenne na wymiar, dzięki którym zabudujesz zmywarkę i lodówkę.

Styl urban jungle kojarzy się z nowoczesnością, dlatego wybierz zaawansowany technologicznie sprzęt AGD marki Bosch, który nie tylko ułatwi gotowanie, ale też utrzymanie porządku w kuchni.

Dowiedz się: Co robią zeolity w Twojej zmywarce?

Masz już bazę kuchni w stylu miejskiej dżungli, czas na dodatki: złote doniczki ze świeżymi ziołami, zastawę z egzotycznymi wzorami i plakaty w drewnianych ramach z motywami fauny i flory. Doskonałym pomysłem (przy stonowanej i jednolitej kolorystycznie kuchni) będą płyty z motywami roślinnymi umieszczone wokół zlewu.

Salon w stylu urban jungle

Mieszkanie w stylu urban jungle - zdjęcie 1

Czy wiesz, że styl urban jungle możesz z łatwością wprowadzić do wnętrz minimalistycznych lub skandynawskich? Wystarczy, że wybierzesz duże kwiaty liściaste i zadbasz o odpowiednie donice. Postaw na egzotyczne rośliny XXL, takie jak palmy, monstery, bananowce, draceny, filodendrony. Sprawdzą się tu też rośliny zielone, które oczyszczają powietrze, czyli skrzydłokwiaty, paprocie i sansewierie.

Jak dobrać donice do tych roślin? Wybierz neutralne kolory i materiały np. donicę z makramy, którą możesz wykonać samodzielnie, korzystając z internetowych tutoriali. Sprawdzą się również donice ceramiczne czy lniane osłonki na kwiaty.

Jeśli urządzasz salon w stylu urban jungle od podstaw, zacznij od wyboru kolorystyki. Jako tło do roślinnych zielonych akcentów zastosuj biel lub beż. W Twojej miejskiej salonowej dżungli sprawdzą się też czerwone, pomarańczowe lub żółte akcenty, przywodzące na myśl kwiaty lub ptaki występujące w lasach tropikalnych. W dodatkach możesz zastosować też: złoto, brąz, czerń i mosiądz.

Całość aranżacji uzupełnią meble w stylu kolonialnym wykonane z egzotycznych gatunków drewna, takich jak mahoń, teak lub merbau.

Szukasz stylu podobnego do urban jungle? Przeczytaj artykuł Mieszkanie w stylu boho i zainspiruj się!

Łazienka w stylu egzotycznym

Łazienka to miejsce, gdzie możesz odprężyć się po pełnym wyzwań dniu, dlatego tak dobrze sprawdzi się tutaj styl urban jungle. Jeśli urządzasz ją od podstaw, pomyśl o mocnym egzotycznym akcencie, np. panelu szklanym z grafiką przedstawiającą duże egzotyczne liście monstery, bananowca, palmy lub paproci. Ten element możesz umieścić na prysznicu, a całość aranżacji uzupełnić płytkami w stonowanych kolorach. Możesz też postawić na wodoodporną tapetę z motywami roślinnymi. Pamiętaj, że do stylu urban jungle najlepiej pasuje delikatna kabina typu walk-in.

Łazienka w stylu egzotycznym to królestwo ciepłych naturalnych materiałów, dlatego pięknym akcentem będzie drewniana podłoga. Eksperci podkreślają, że do tej przestrzeni najlepiej wybrać spośród twardych gatunków krajowych (np. dąb, modrzew) lub egzotycznych – teak, wenge, merbau.

Ważnym elementem aranżacji są kwiaty doniczkowe, które możesz umieścić na parapecie, podłodze lub w formie wiszącej pod sufitem. W łazience dobrze czuć się będą takie gatunki jak monstera, zamiokulkas, paprotka.

Przeczytaj artykuł: Jakie rośliny można wstawić do łazienki?

Niezależnie od tego, jakie kwiaty wybierzesz do łazienki, musisz pamiętać o trzech zasadach dotyczących ich pielęgnacji:

  1. Nie umieszczaj kwiatów blisko środków chemicznych i pojemników z mydłem.

  2. Często wietrz łazienkę.

  3. Z uwagi na wilgoć panującą w tym pomieszczeniu, ogranicz podlewanie. 

Jeśli w Twojej łazience znajdzie się dużo mocnych kolorystycznych akcentów, postaw na stonowaną białą ceramikę o owalnych kształtach, która harmonijnie uzupełni aranżację. Pamiętaj też, by zabudować znajdujące się w pomieszczeniu sprzęty m.in. pralkę i suszarkę.

Sypialnia urban jungle

Mieszkanie w stylu urban jungle - zdjęcie 2

Jednym z elementów wpływających na zdrowy sen jest właściwie urządzona sypialnia. Może to czas, żeby wprowadzić do niej trochę kojącego stylu egzotycznego?

Najprostszym, a jednocześnie bardzo efektownym rozwiązaniem, jest naklejenie tapety z zielonymi motywami roślinnymi na ścianę za łóżkiem. Uzupełnieniem takiej aranżacji mogą być białe ściany, ciemne drewniane meble i złote lub mosiężne lampy. Odważniejsi mogą połączyć soczystą zieleń z pastelowym różem.

Sypialnia w stylu urban jungle to idealne rozwiązanie dla miłośników roślin, którzy lubią spać otoczeni egzotycznymi kwiatami. Wybierz gatunki, które wpływają na dobry sen – aloes i drzewko szczęścia – oraz kwiaty doniczkowe domowe, dostarczające dużej ilości tlenu. Należą do nich palmy, sansewierie, skrzydłokwiaty i paprocie. Jeśli jesteś początkującym florystą, nie martw się. Jest wiele gatunków roślin, które nie wymagają zaawansowanej pielęgnacji. Pamiętaj, by za każdym razem, kiedy kupujesz nowe okazy kwiatów, zapoznać się z podstawowymi informacji dotyczącymi ich podlewania, nawożenia i najlepszego stanowiska do rozwoju.

Przeczytaj artykuł: Jak zadbać o rośliny doniczkowe zimą?

W sypialni sprawdzą się też dodatki w formie metalowych lub mosiężnych ramek na zdjęcia i podpórek na książki, tkanin w klimacie urban jungle i plecionych koszyków, np. na biżuterię, rozmieszczonych w kątach pokoju.

Dodatki urban jungle

Mieszkanie w stylu urban jungle - zdjęcie 3

Wielu projektantów wnętrz podkreśla, że styl urban jungle można osiągnąć niewielkim nakładem finansowym, za pomocą odpowiednio dobranych akcesoriów. Jeśli masz już sporo kwiatów w swoim salonie, zadbaj o ich odpowiednie wyeksponowanie za pomocą drewnianych kwietników wykonanych z palet. Piękną roślinną ozdobą może być też obraz z mchu, który oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń i pomaga alergikom. Aby wykonać takie dzieło, postępuj krok po kroku według poniższych wskazówek:

  1. Zgromadź następujące rzeczy: ramkę, mech, nożyczki, taśmę dwustronną.

  2. Wyczyść ramkę i przyklej na całą jej powierzchnię dwucentymetrowe kawałki taśmy, w niewielkich odstępach.

  3. Przyklej do taśmy różne kolory mchu, np. od najciemniejszego do najjaśniejszego. 

  4. Gotowe! Obraz możesz powiesić nad kanapą w salonie lub nad łóżkiem w sypialni.

Bardzo istotne w stylu urban jungle są tkaniny i tekstylia. Jeśli masz gotową zieloną aranżację z wieloma kolorami, uzupełnij ją zasłonami i roletami w stonowanych odcieniach szarości i beżu. W salonie w stylu minimalistycznym, który chcesz nieco ożywić klimatem miejskiej dżungli, sprawdzą się np. poduchy w geometryczne lub etniczne wzory.

Z badań wynika, że zielone kwiaty doniczkowe zwiększają poziom zadowolenia osób przebywających w ich otoczeniu. Pamiętajmy więc, by znaleźć dla nich miejsce również w przestrzeniach prywatnych. Bo jak podkreślają projektanci – zieleń pasuje do każdego wnętrza.