Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Co dodać do potrawy, aby działała rozgrzewająco?

Co dodać do potrawy, aby działała rozgrzewająco?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Jak podkręcić temperaturę?

Odpowiednią temperaturę ciała zapewnią rozgrzewające potrawy, które idealnie wpisują się w jesienne i zimowe menu. Mają doskonały wpływ na nasz organizm. Rozgrzewające pokarmy to takie, które podwyższają naszą wewnętrzną energię i pobudzają krążenie krwi.

Jak podkręcić temperaturę?

Sekretem rozgrzewających potraw są na pewno odpowiednio dobrane przyprawy. Dania są zazwyczaj mocno pikantne, ale pikantne w taki sposób, aby zjeść je ze smakiem. Polecam stosowanie takich przypraw jak:

  • Chili - zawiera kapsaicynę, związek chemiczny odpowiedzialny za jej legendarny ostry smak. Działa dobroczynnie na układ immunologiczny, oczyszcza drogi oddechowe i rozgrzewa. Pasuje do potraw kuchni meksykańskie i azjatyckiej. Doskonale komponuje się z fasolą, soczewicą, mięsem, a także czekoladą.

  • Imbir - najczęściej dodawany do pierników, ciastek korzennych oraz wielu azjatyckich dań z warzyw. Używa się go w formie korzenia lub sproszkowanej. Popularnie stosowany także do marynat z dyni i ogórków, sosów, pasztetów oraz flaków. Działa bardzo rozgrzewająco.

  • Kurkuma - nadaje potrawom złoty kolor. Kojarzona jest głównie z kuchnią indyjską. Mielona kurkuma to doskonały dodatek do potraw duszonych, zup i ryżu.

  • Cynamon - idealny do ciast i słodkich dań z ryżu. Aromatyzuje się nim herbatę, wino, czy piwo. Tworzy świetne połączenie z owocami, a także mięsem.

  • Goździki - to doskonała przyprawa do kompotów, ciast, sosów, marynat oraz pieczeni. Dodawane do likierów, piwa i grzanego wina.

  • Kardamon - doskonale sprawdzi się jako dodatek do kompotów, zup, sosów, potraw z mięsa i ryb. Drobno zmielony kardamon urozmaica smak czarnej kawy.

  • Gałka muszkatołowa - stosowana najczęściej do pikantnych farszy, bigosu, gulaszu, sosu beszamelowego oraz zup. Dobrze komponuje się z szarlotką, pieczonymi jabłkami.

  • Wanilia  - pobudza i rozgrzewa organizm. Dobrze łączy się z deserami, serami i kompotami.

  • Anyż - bardzo dobrze sprawdzi się do dziczyzny i sosów mięsnych. Często dodawany do ciast, wódek i likierów. Anyż stosuje się także do warzyw takich jak: czerwona kapusta, marchew czy buraki.

Już niewielka ilość tych dodatków może odmienić smak potrawy. Składniki mają niezwykłą, rozgrzewającą moc.