Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Dlaczego ciasto pęka podczas pieczenia i co zrobić, żeby temu zaradzić?

Dlaczego ciasto pęka podczas pieczenia i co zrobić, żeby temu zaradzić?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Dlaczego ciasto pęka podczas pieczenia?
  2. Dlaczego ciasto pęka? Oto najczęstsze przyczyny:
  3. Co zrobić żeby ciasto nie pękało?
  4. Dlaczego makowiec pęka podczas pieczenia?

Pieczenie ciasta to nie lada sztuka. Każdy z nas chce, aby jego wypiek był nie tylko smaczny, ale i idealny z wyglądu. Jednak ciasto często pęka przy pieczeniu. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić? Dowiesz się z poniższego poradnika.

Dlaczego ciasto pęka podczas pieczenia?

Przed przystąpieniem do pieczenia ciasta, warto zapoznać się z najczęstszymi powodami, przez które nasz wypiek może pękać. W ten sposób będziemy lepiej przygotowani i ustrzeżemy się przed popełnieniem błędów.

Dlaczego ciasto pęka? Oto najczęstsze przyczyny:

  • Zbyt wysoka temperatura pieczenia – wypieki z dużą ilością cukru szybko łapią kolor i twardnieją. Gdy ustawimy za dużą temperaturę, wierzch ciasta może za szybko stwardnieć, co spowoduje jego pękanie. Uwaga, takie ciasto najprawdopodobniej będzie surowe w środku!
  • Zbyt duża ilość środka spulchniającego – soda, drożdże lub proszek do pieczenia sprawiają, że nasze ciasto rośnie. Gdy dodamy ich zbyt dużo, placek wyrośnie za szybko i nierównomiernie. Może to prowadzić do jego popękania.

Surowe ciasto rośnie na drewnianej desce

  • Niewłaściwe proporcje składników – jeśli dodasz do ciasta za dużo mąki, doprowadzisz do tego, że będzie ono zbyt twarde i mało elastyczne. Przez to staje się podatne na pękanie. Z kolei dodanie za dużej ilości wody sprawi, że będzie ono za rzadkie i również może pękać.

Co jeszcze wpływa na to, że ciasto pęka?

Jeśli pieczemy ciasto drożdżowe, musimy pamiętać o tym, że potrzebuje ono czasu, by prawidłowo i równomiernie wyrosło. Jeśli zbyt szybko urośnie, po włożeniu do piekarnika może nam popękać. Co wpływa na przyspieszenie tego procesu? Zbyt duża ilość drożdży lub za wysoka temperatura wyrastania. Musimy więc zapewnić ciastu odpowiednie warunki.

Warto także pamiętać o tym, że powinniśmy się odpowiednio obchodzić z ciastem. Nie należy go zbyt energicznie mieszać, mocno wałkować i ugniatać. Tak potraktowane ciasto również może pęknąć w piekarniku. Dlatego delikatne obchodzenie się, zwłaszcza z ciastami kruchymi, jest kluczowe.

Kobieta wałkuje ciasto na białym blacie Kolejny powód jest bardziej prozaiczny. W przypadku ciast z nadzieniem powinniśmy dobrać odpowiednią ilość nadzienia do wielkości naszego placka. Ciasto może pękać właśnie dlatego, że zostało wypełnione za dużą ilością masy. Ciężkie nadzienie naciska na ciasto i powoduje przerwanie jego struktury.

Co zrobić żeby ciasto nie pękało?

Wiecie już, co może powodować pękanie ciasta. Zebraliśmy dla Was wnioski, jak temu zapobiegać. Znajdziecie je poniżej:

  1. Dobór odpowiedniej temperatury – zawsze sprawdzajmy w przepisie, jaka powinna być temperatura pieczenia danego ciasta. Jeśli jednak nie podano tego wprost, zacznijmy od niższej wartości, stopniowo ją zwiększając.
  2. Odpowiednie proporcje składników – waga kuchenna jest tutaj naszym sprzymierzeńcem, trzymajmy się przepisu, a wszystko wyjdzie perfekcyjnie. Metodę „na oko” lepiej odpuścić.
  3. Odpowiedni czas na wyrośnięcie ciasta drożdżowego – nie przyspieszajmy tego procesu, dajmy swojemu ciastu spokojnie urosnąć.
  4. Stopniowe schładzanie ciasta – gdy ciasto się upiecze, nie wyjmujmy go od razu z piekarnika. Uchylamy lekko drzwiczki, równocześnie blokując je szmatką. Stopniowo zwiększamy stopień uchylenia. Dzięki temu ciasto nie dozna „szoku” spowodowanego zmianą temperatur, a dzięki temu nie pęknie.
  5. Odpowiednie obchodzenie się z ciastem – mieszajmy, ugniatajmy i wałkujmy ciasto delikatnie, aby nie uszkodzić jego struktury.

Stosując się do powyższych porad, nasze wypieki na pewno wyjdą idealne i bez brzydkich pęknięć na wierzchu.

Sprawdź: Jak zrobić idealną kruszonkę do ciasta?

Dlaczego makowiec pęka podczas pieczenia?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Jeśli do tej pory czytaliście nasz poradnik uważnie, to możecie się już po części jej domyślać.

Pękanie makowca może być spowodowane zarówno zbyt szybkim wyrastaniem ciasta drożdżowego, jak i za dużą ilością nadzienia. To ciasto również jest podatne na wysokie temperatury, dlatego ustawienie za wysokiej mocy grzania może wpłynąć na jego strukturę.

Musimy również być uważni podczas zwijania naszego ciasta – jeśli placek wyjdzie nam za twardy lub za miękki, możemy mieć problem z jego zawinięciem. Wtedy ciasto będzie pękało już na tym, tak wczesnym etapie. Kluczowa jest więc zarówno jego struktura, jak i nasza technika zawijania.

Sprawdź: Przepis na makowiec.

Wiecie już, co powoduje pękanie ciasta podczas pieczenia oraz jak temu zapobiegać. Teraz możecie przystąpić do przygotowania swoich wypieków. Powodzenia!