Jak mrozić świeże zioła?
Przyprawy i zioła to jeden z najprostszych sposobów na wzbogacenie smaku potraw. Wiele z nich wykazuje właściwości prozdrowotne, dlatego warto po nie sięgać bez względu na to, czy przygotowujesz dania wytrawne, czy desery. Najwięcej walorów smakowych i odżywczych mają świeże zioła – prosto ze straganu czy domowego ogródka. Co jednak zrobić w sezonie jesienno-zimowym, kiedy ich dostępność jest mocno ograniczona? Rozwiązaniem jest mrożenie świeżych ziół. Jak to zrobić prawidłowo i jakie zioła można mrozić? Odpowiadamy na te ważne pytania!
Czy warto mrozić zioła?
Mrożenie ziół zebranych w szczycie sezonu, kiedy są najbardziej aromatyczne, to najlepszy sposób na zachowanie na dłużej ich cennego aromatu i wartości odżywczych. Niska temperatura, w przeciwieństwie do suszenia, w trakcie którego ulatniają się olejki eteryczne, nie tylko nie wpływa na ich smak, ale również pozwala zachować zawarte w nich witaminy i minerały. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio je przygotujesz do mrożenia i będziesz prawidłowo przechowywać. Pamiętaj, że wbrew pozorom nie wszystkie zioła można mrozić w ten sam sposób.
Szukasz wyposażenia do kuchni? Koniecznie sprawdź ofertę Bosch: Chłodziarko-zamrażarki Bosch
Jakie zioła możesz zamrozić?
Tak naprawdę większość ziół doskonale nadaje się do mrożenia. Najlepiej do tego celu sprawdzą się zioła o miękkich, soczystych liściach, jednak nawet te bardziej delikatne również z powodzeniem możesz zamrozić. Pamiętaj jednak, że mogą one, np. pod wpływem temperatury, stracić nieco kolor, przez co na talerzu będą prezentowały się mniej apetycznie niż te świeże.
Jak mrozić zioła i jak długo przechowywać je w zamrażarce? Wystarczy, że świeżo zebrane lub kupione zioła opłuczesz pod zimną wodą i osuszysz za pomocą ręcznika papierowego. Następnie oberwij z nich liście i posiekaj je w dowolny sposób. Potem zapakuj do małych, szczelnie zamykanych pudełeczek lub woreczków foliowych (ważne, by były przystosowane do wykorzystywania w niskich temperaturach). Na każdym zamieść etykietę z nazwą zioła i datą mrożenia.
Tak przygotowane zioła możesz z powodzeniem przechowywać nawet 9 miesięcy. Pamiętaj jednak, że im dłużej będziesz je trzymać zamrożone i częściej otwierać opakowanie, tym mniej wartościowe będą się one stawały.
Jakie zioła dostępne w Polsce można i warto mrozić? To przede wszystkim:
- natka pietruszki,
- koperek,
- szczypiorek,
- lubczyk,
- młoda nać selera,
- mięta,
- bazylia,
- rozmaryn,
- tymianek,
- cząber,
- estragon,
- szałwia,
- oregano,
- kolendra.
Sprawdź także: Kuchnia pełna aromatu!
Mrożenie bazylii
Jak już wspomnieliśmy, nie każde zioła należy mrozić w ten sam sposób. Jak mrozić bazylię? To dość wrażliwa roślina, dlatego najlepiej mrozić ją, zalewając oliwą z oliwek. W ten sposób zachowasz nie tylko jej smak, ale również atrakcyjny kolor i wygląd, które będą cieszyły oczy również po rozmrożeniu.
Umyte i osuszone liście bazylii umieść w całości w niewielkim pojemniczku i zalej cienką strużką oliwy z oliwek. Przykryj i umieść w zamrażalniku. Następnego dnia tak przygotowaną mrożonkę warto przełożyć do szczelnie zamykanych pojemników lub woreczków. Jeżeli częściej korzystasz z siekanej bazylii, liście przed mrożeniem możesz posiekać, a do mrożenia wykorzystać plastikowe lub silikonowe foremki do kostek lodu.
W podobny sposób z powodzeniem możemy mrozić także inne wrażliwe zioła, takie jak kolendrę, tymianek czy oregano.
Mrożenie mięty
Czy miętę można mrozić? Oczywiście, że tak! Nie jest ona już tak wrażliwa jak wspomniana wcześniej bazylia, więc do jej mrożenia nie potrzebujesz dodatku oliwy z oliwek. Wystarczy, że opłuczesz miętę i osuszysz, a następnie oberwiesz liście z łodyżek. Liście mięty można mrozić w całości, jak również w wersji siekanej, w zależności od tego, do czego będziesz jej w przyszłości wykorzystywać.
Ciekawym sposobem na mrożenie posiekanej mięty jest zalanie jej wodą w foremce do kostek lodu. Takie gotowe kostki doskonale sprawdzą się jako urozmaicenie zimowych drinków.
Czytaj także: Jakie zioła i przyprawy dodawać do potraw?
Mrożenie pietruszki i koperku
Koperek i natka pietruszki to jedne z najczęściej mrożonych ziół, głównie ze względu na ich wszechstronne zastosowanie w kuchni. Wszak wykorzystujemy je jako dodatek do zup, mięs, sałatek, a także wielu innych potraw. Choć w marketach dostępne są one przez cały rok, te kupowane zimą są zdecydowanie mniej aromatyczne i o wiele droższe.
Mrożenie pietruski i koperku jest bajecznie proste. Opłucz je pod bieżącą wodą i osusz, a następnie posiekaj zgodnie z preferencjami. Jak przechowywać je w zamrażarce? Najlepiej do tego celu sprawdzą się szczelnie zamykane woreczki strunowe przeznaczone do mrożenia lub plastikowe pojemniki, z których łatwo wyjmiesz po zamrożeniu taką ilość ziół, jakiej potrzebujesz. Jeżeli mrozisz dużą ilość natki i koperku, podziel je na mniejsze porcje i zapakuj w osobne pojemniki lub woreczki. Posiekane zioła możesz też zamrozić w formie kostek lodu, co stanowi doskonałe rozwiązanie, jeżeli używasz ich głównie do przygotowywania zup czy sosów.
Pomysły na dania z pietruszką znajdziesz tutaj: Pietruszka
Mrożenie szczypiorku
Niektórzy zastanawiają się, czy można mrozić szczypiorek i czy jest sens, skoro jest on dostępny praktycznie przez cały rok. Wbrew pozorom jak najbardziej warto! To również jedno z ziół, którego intensywniejszy smak i aromat dostępne są właśnie w sezonie letnim. Co więcej, dzięki mrożeniu zachowuje on swój żywy zielony kolor!
Jak przygotować szczypiorek do mrożenia? Tak, jak pozostałe zioła opłucz go i posiekaj. Następnie umieść w szczelnie zamykanym woreczku i włóż do zamrażarki. Możesz użyć również foremek do kostek lodu, zalewając je delikatnie wodą lub oliwą z oliwek. Pamiętaj, by taką foremkę szczelnie zawinąć przed umieszczeniem w zamrażarce.
Niektórzy decydują się na mrożenie szczypiorku w całości, jednak jest to zdecydowanie mniej polecana metoda, chociażby ze względu na fakt, iż raz rozmrożony szczypiorek nie może być ponownie zamrożony.
Szukasz pomysłów na dania ze szczypiorkiem? Sprawdź: Szczypiorek
Zobacz także: Jak suszyć zioła?