Jak piec ciasto by go nie przypalić?
Komu nie zdarzyło się przyciąć komara, w momencie pieczenia ciasta? Bardzo często też dzieci zajmują naszą uwagę i zapominamy o pysznym deserze, który się piecze. Zdarza się też tak, że nasz piekarnik zapewnił za mocne solarium dla naszego placka. Co zrobić w sytuacji, gdy nasz piekarnik przypala od góry? Jak uratować spalone ciasto? Mamy na to kilka sposobów.
Jak uniknąć spalenia ciasta?
Podczas przygotowywania i pieczenia ciasta, bardzo ważnym aspektem jest trzymanie się kilku podstawowych zasad, aby skutecznie zapobiec jego spaleniu. Przede wszystkim musimy trzymać się proporcji, które podane są w przepisie – na ich podstawie określany jest czas pieczenia, który również musimy pilnować. Każde ciasto będzie spalone, jeśli spędzi za dużo czasu w piekarniku.
Pamiętaj też, że najlepiej wypiekać ciasto na środkowej półce piekarnika. Nie możemy również zapomnieć o zabezpieczeniu formy – najlepiej wyłożyć ją papierem do pieczenia, jeśli takiego nie posiadasz – natłuść ją oliwą. W ten sposób ciasto nie przywrze i – pieczone odpowiednio długo i w odpowiedniej temperaturze – nie przypali się.
W jaki jeszcze sposób możemy zapobiec przypaleniu się ciasta – dowiesz się z poniższych akapitów.
Co zrobić by ciasto nie spaliło się od góry?
Trik jest bardzo prosty i ma sto procent skuteczności. Jeżeli Twój piekarnik przypala od góry i boisz się, że Twoje ciasto nie przetrwa tej próby – możesz je zabezpieczyć. Wystarczy, że po 30 minutach od włożenia placka do pieca, przykryjesz je folią aluminiową, bądź papierem do pieczenia. Ważne jest, aby odczekać z zasłonięciem wierzchu te 30 minut, by ciasto nie było jeszcze surowe.
Jak nie przypalić spodu ciasta?
Zabezpieczyliśmy formę papierem do pieczenia lub oliwą. Jednakże często nie jest to wystarczająca ochrona przed przypaleniem. Starego typu piekarniki gazowe wyposażone są w grzanie tylko od dołu, przez co nasze wypieki narażone są na większą temperaturę właśnie od spodu. Jest pewien sposób, który dodatkowo zabezpieczy nasze placki przed spaleniem.
Wystarczy posypać blachę piekarnika solą – zanim postawimy na nią naszą foremkę z ciastem.
Zobacz również: nowoczesne piekarniki Bosch
Jak uratować przypalone ciasto?
Nie przeczytaliście naszego poradnika przed pieczeniem i teraz szukacie szybkiego sposobu na uratowanie przypalonego ciasta? Ten fragment Was zainteresuje. Otóż odratowanie spalonego ciasta wcale nie jest takie trudne, wymaga jedynie odrobinę cierpliwości i delikatności. Jak uratować przypalone ciasto – dowiesz się z poniższych akapitów.
Zeskrobanie przypalonej części
Jeżeli Twoje ciasto ma przypalone fragmenty, możecie je zeskrobać. Wcześniej jednak należy poczekać, aż placek wystygnie. Skrobanie gorącego wypieku będzie skutkowało poparzeniami oraz rozpadnięciem się ciasta na kawałki. Tak więc przypalony wierzch delikatnie zeskrob, w momencie, gdy ciasto będzie już zimne.
Ewentualne niedoskonałości, które powstały podczas skrobania, możesz ukryć pod polewą, bądź np. startą czekoladą.
Tarka – sposób na spalone boki
Spalone boki, to już żaden problem. Wystarczy delikatnie zetrzeć je tarką. Pamiętaj, że ten sposób ratowania ciasta, również wymaga tego, aby wcześniej nasz placek ostygł. W przypadku boków tarka jest skuteczniejsza od noża, ponieważ można dokładniej je oczyścić przez ich mniejszą powierzchnię względem wierzchu.
Jeżeli nie udało Ci się równo zetrzeć boków i ciasto nie wygląda estetycznie, możesz zamaskować to kremem, bądź inną słodką masą. Ciasto zyska nie tylko na wyglądzie, ale i na smaku!
Co zrobić jak przypalił się sernik?
Przypalony sernik już nie będzie spędzał nam snu z powiek. Wymienione wyżej metody walki ze spalonym ciastem możemy spokojnie zastosować i do sernika. Oczywiście w tym przypadku musimy zachować dużą ostrożność i delikatność, ponieważ – jak wiemy – sernik jest ciastem niezwykle delikatnym.