Jak szybko rozmrozić mięso?
- Dlaczego ważne jest prawidłowe rozmrażanie mięsa w mikrofali czy piekarniku?
- Jak rozmrozić mięso? Polecane sposoby
- O czym musisz pamiętać, jeśli interesuje Cię rozmrażanie kurczaka czy żeberek?
Chcecie szybko przygotować ulubioną potrawę z mięsa jednak zapomnieliście wyjąć ją wcześniej z zamrażarki? Wpadli do was niespodziewani goście i musicie na szybko rozmrozić mięso, aby poczęstować ich obiadem? Spokojnie, nie musicie szukać alternatywy - możecie to zrobić bez straty czasu, bądź konieczności pominięcia mięsa w Waszych daniach. Wystarczy zastosować nasze wskazówki. Zasadniczo – mięso powinniśmy rozmrażać powoli, lecz są pewne metody, które w bezpiecznym stopniu przyspieszą ten proces. Poznajcie sposób na to, jak szybko rozmrozić kurczaka czy mięso mielone.
Dlaczego ważne jest prawidłowe rozmrażanie mięsa w mikrofali czy piekarniku?
Mięso to bardzo wrażliwy produkt. Podczas procesu rozmrażania wyciekają z niego płyny, w których bardzo szybko mogą namnażać się szkodliwe dla nas bakterie. By rozmrażane mięso pozostało przydatne do spożycia, nie powinniśmy zostawiać go długo w sokach, które wydzieliły się podczas całego procesu. Im mięso jest wolniej rozmrażane, tym mniej traci płynów. Dzięki temu jest ono bardziej soczyste, aromatyczne i smaczniejsze. Dlaczego musimy zwracać szczególną uwagę, gdy rozmrażamy mięso w mikrofali lub piekarniku?
Zbyt mocne podgrzewanie może doprowadzić do pogorszenia się struktury mięsa, a także jego walorów smakowych i świeżości. Ponadto przeprowadzony za szybko proces rozmrożenia może doprowadzić do namnożenia się bardzo dużej ilości baterii. Dlatego powinniśmy odpowiednio podchodzić do surowego mięsa i jego obróbki po zamrożeniu, nie chcemy przecież skończyć z zatruciem pokarmowym.
Sprawdź: co zrobić na obiad z mięsa mielonego?
Pamiętajcie również o tym, by prawidłowo zamrażać mięso. Tylko w ten sposób możemy być pewni, że po rozmrożeniu będzie ono w pełni jakościowe. Do przygotowania mrożonek mięsnych najlepiej użyć woreczków strunowych, które dobrze zabezpieczą nasze produkty przed dostępem do powietrza i zapachów z zamrażarki. I tak wcześniej przygotowane porcje, przekładamy do woreczków i szczelnie zamykamy. W ten sposób możemy przechowywać je przez określony czas – w zależności od rodzaju mięsa.
- Wołowina i cielęcina – do 8 miesięcy.
- Wieprzowina – do 6 miesięcy.
- Schabowe – do 6 miesięcy.
- Drobiowe – do 3 miesięcy.
Na woreczkach naklejajcie karteczkę z datą zamrożenia – w ten sposób łatwiej będziecie określić czas przydatności do spożycia. Dlaczego porcjowanie jest takie ważne? Sami wiecie najlepiej, ile mniej więcej spożywacie mięsa, np. przy obiedzie lub kolacji. Jeśli przed zamrożeniem podzielimy produkty na porcje, unikniemy sytuacji, że rozmrozimy czegoś za dużo. Musicie wiedzieć, że nie wolno ponownie zamrażać mięsa, gdyż traci ono na jakości i świeżości oraz może powodować zatrucia pokarmowe przez namnożenie drobnoustrojów. Wcześniejsze porcjowanie rozwiązuje ten problem.
Jak rozmrozić mięso? Polecane sposoby
Jeżeli musicie szybciej rozmrozić mięso, warto skorzystać z tych sprawdzonych sposobów:
1. Pierwszym z nich jest zimna woda – władamy do niej mięso w woreczku i co kilkanaście minut zmieniamy wodę.
2. Możemy również podgrzać wodę do maksymalnie 60 stopni i wrzucić do niej mięso w szczelnie zamkniętym worku. Po 10–12 minutach, w zależności od ilości mięsa, powinniśmy zauważyć efekt. Jeśli produkt wciąż będzie zamrożony – powtórzcie czynność.
3. Bardzo szybko rozmrozimy mięso w mikrofali lub piekarniku. Muszą one jednak posiadać taką funkcję. Wtedy przekładamy mięso z woreczka do odpowiedniego naczynia i ustawiamy opcję rozmrażania. Jeśli wciąż jest ono niedostatecznie rozmrożone, wylewamy w wodę z naczynia i powtarzamy wyżej wymienione czynności. Pamiętajcie o tym, by nie ustawiać zbyt dużej mocy mikrofali, ponieważ przez to będzie ono ugotowane na zewnątrz, a w środku nadal zmrożone. Wystarczy około 180 do 240W. Dzięki temu bezpiecznie rozmrozicie mięso.
Gdy nie goni nas czas, najlepszym sposobem na rozmrażanie mięsa jest przełożenie go do chłodziarki. W ten sposób cały proces przebiega równomiernie, wydziela się mniejsza ilość soków i wytwarza się mniej bakterii. Co prawda zajmuje on zdecydowanie więcej czasu, ale warto stosować go w sytuacjach, gdy nie zależy nam na szybkim rozmrożeniu produktów. Jest to najbezpieczniejsza metoda.
O czym musisz pamiętać, jeśli interesuje Cię rozmrażanie kurczaka czy żeberek?
Czego zdecydowanie powinniście unikać przy rozmrażaniu mięsa? Na pewno nie polewajcie go wrzątkiem lub gorącą wodą. W ten sposób mięso z wierzchu zostanie ścięte, w środku pozostanie surowe, a dodatkowo namnoży się wiele bakterii – to prosta droga do zatrucia pokarmowego.
Nie powinniśmy również zostawiać mrożonki w temperaturze pokojowej na dłużej, niż 2 godziny, ponieważ w ten sposób również mogą wytworzyć się groźne drobnoustroje.
Kolejną rzeczą, której powinniście unikać, jest rozmrażanie mięsa pod bieżącą wodą. Ten sposób nie jest efektywny, a spowoduje jedynie duże zużycie wody oraz rozchlapanie bakterii po całej okolicy zlewu.
Ciekawostka – skrzydełka czy udka na zupę można od razu po wyjęciu z zamrażarki włożyć do zimnej wody i rozpocząć gotowanie. Zamrożone mięso można również upiec – nie nadaje się ono jedynie do smażenia.
Pamiętajcie, że w swojej kuchni powinniście mieć osobną deskę przeznaczoną wyłącznie do krojenia surowego mięsa.
Sprawdź przepis na marynowanego kurczaka z rozmarynem.
Jak rozmrozić mięso? Możecie zauważyć, że wcale nie jest to taki oczywisty proces. Jesteśmy pewni, że wielu z Was, czytając ten poradnik, zauważyło, że robicie wymienione przez nas błędy, które często popełniane są przy szybkim rozmrażaniu kurczaka.
Stosując nasze metody rozmrażania możecie być pewni, że nie grożą Wam żadne zatrucia po spożyciu takiego mięsa. Dodatkowo nie utraci ono walorów smakowych, świeżości oraz struktury. Teraz jesteście gotowi na każdą sytuację związaną z rozmrażaniem mięsa.