Jak ugotować budyń?
- Czy budyń jest zdrowy? Dlaczego warto włączyć go do swojej diety?
- Jak zrobić domowy budyń?
- Jak zrobić budyń do ciasta?
- Co można zrobić z ugotowanego budyniu?
- Najczęstsze błędy podczas gotowania budyniu – jak ich uniknąć?
Budyń jest jednym z Twoich ulubionych deserów? Aby cieszyć się jego pysznym smakiem, nie musisz sięgać po gotową mieszankę ze sklepowej półki. Samodzielne przygotowanie budyniu jest łatwiejsze, niż myślisz! Sprawdź, jak zrobić budyń i uniknąć najczęstszych błędów, które mogą pojawić się podczas jego gotowania.
Czy budyń jest zdrowy? Dlaczego warto włączyć go do swojej diety?
Gotowe budynie ze sklepu nie należą do najzdrowszych. W ich składzie znajdują się m.in. duża ilość cukru, sztuczne barwniki, tłuszcz palmowy czy syrop glukozowo–fruktozowy. Z powodu obecności skrobi kupny budyń charakteryzuje się wysokim indeksem glikemicznym, dlatego szczególnie osoby z cukrzycą i insulinoopornością nie powinny go spożywać. Lepszym rozwiązaniem będzie samodzielne przygotowanie budyniu w domu. Domowy budyń będzie zawierać same potrzebne składniki zamiast konserwantów oraz poprawiaczy smaku, a dodatkowo możesz go łatwo dostosować do swojego smaku.
Jak zrobić domowy budyń?
Zastanawiasz się, jak zrobić samemu budyń? Podpowiadamy! Przygotuj:
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej;
- 1 łyżkę mąki pszennej;
- 500 ml mleka;
- 2 żółtka;
- 3 łyżki cukru;
- opcjonalnie 1 łyżkę cukru z wanilią lub połowę laski wanilii.
Jak widzisz, składniki są podstawowe i z dużą dozą prawdopodobieństwa masz już je w swojej kuchni. Jak zrobić domowy budyń?
- Zacznij od podgrzania połowy mleka (250 ml) na niewielkiej mocy płyty grzewczej.
- Drugą część mleka wymieszaj z mąką i cukrem.
- W następnym kroku do mąki, mleka i cukru dodaj cukier waniliowy oraz żółtka, a następnie dokładnie je wymieszaj.
- Wlewaj całość do gorącego mleka, cały czas podgrzewając i mieszając za pomocą rózgi kuchennej. Kiedy możesz przestać mieszać? W momencie, w którym masa zgęstnieje.
Przygotowanie budyniu zajmie Ci nie więcej niż 15 minut, a otrzymana porcja wystarczy dla dwóch osób. Dodatkowo jego smaku nie da się porównać do torebkowej wersji.
Budyń waniliowy to niejedyna opcja. Zależnie od tego, co dodasz do podstawowej wersji deseru, może on kompletnie zmienić swój smak, zachowując jednak aksamitną konsystencję. Poniżej znajdziesz kilka smakowitych propozycji.
- Jak zrobić budyń czekoladowy? Wykorzystaj 100 g tabliczki gorzkiej czekolady.
- Jak zrobić domowy budyń truskawkowy? Wystarczy, że wlejesz masę do gorącego mleka ze zmiksowanymi i pozbawionymi szypułek truskawkami (250 g).
- Jak zrobić budyń kokosowy? Egzotyczną wersję budyniu uzyskasz, kiedy dodasz do przepisu 60 g wiórków kokosowych i 0,5 l mleka kokosowego.
- Jak ugotować budyń śmietankowy, który zachwyci wszystkich domowników? Wzbogać przepis o 200 ml śmietanki 30%.
- A może budyń jaglany? Jego składnikami są: kasza jaglana, mleko i miód.
Na wierzchu budyniu możesz umieścić m.in. kostki czekolady, wiórki kokosowe, owoce, bitą śmietanę czy kolorowe drażetki lub posypkę.
Pytanie, jak zrobić budyń bez cukru zaprząta myśli osób, które muszą kontrolować jego poziom w organizmie, np. diabetyków. Wtedy zamiast cukru możesz śmiało dodać do budyniu erytrol lub ksylitol. Natomiast osobom źle reagującym na krowie mleko polecamy jego alternatywę, czyli mleko roślinne – kokosowe, migdałowe, sojowe czy z orzechów nerkowca.
Jak zrobić budyń do ciasta?
Budyń to nie tylko samodzielny deser, ale także składnik wielu ciast: karpatki, kremówek papieskich czy sernika. Budyń może posłużyć również jako wypełnienie do babeczek, rogalików lub pączków. Taka masa do ciasta wcale nie jest trudna w przegotowaniu. Do tego celu będziesz potrzebować:
- 250 g miękkiego masła;
- 250 ml mleka;
- 2 żółtka;
- 100 g cukru;
- 20 g skrobi lub mąki ziemniaczanej;
- 1 łyżeczkę cukru wanilinowego.
Postaw na niewielkim ogniu garnek z połową mleka. Połącz ze sobą wszystkie pozostałe składniki oprócz masła i dodaj do gotującego się mleka. Mieszaj budyń trzepaczką, trzymając garnek na małym ogniu. Po minucie gotowania odstaw krem na bok i przykryj folią aluminiową. W międzyczasie utrzyj masło na puszystą masę. Na koniec, gdy budyń i masło będą już w temperaturze pokojowej, stopniowo je połącz. Miksuj i uważaj, by nie robić tego zbyt długo – krem może się zwarzyć.
Co można zrobić z ugotowanego budyniu?
Masz już ugotowany budyń – i co dalej? To świetna podstawa do pysznego deseru. Jest nim m.in. budyń wymieszany z serkiem mascarpone. Ugotowany budyń posłuży też jako nadzienie do naleśników (można je podawać na ciepło bądź zimno) lub składnik niewielkich placuszków (dodaj budyń do masy i usmaż).
Najczęstsze błędy podczas gotowania budyniu – jak ich uniknąć?
Do najczęstszych błędów z pewnością należy przypalony budyń. Jak uniknąć spalenizny i zmarnowanych składników? Przed gotowaniem skrop garnek zimną wodą lub przeznacz połowę cukru z przepisu na nasypanie go na dno naczynia. Później na cienką warstwę cukru wlej mleko i zagotuj bez mieszania.
Jak zlikwidować grudki w budyniu? Sposobem na gładką masę jest na pewno dodawanie budyniu do miękkiego masła stopniowo. Inny trik polega na użyciu widelca zamiast łyżki podczas mieszania składników.
Często pojawia się także pytania, dlaczego budyń robi się rzadki i czym zagęścić budyń. Dzieje się tak m.in. z powodu małej ilości skrobi. Rozpuść 1–2 łyżeczki żelatyny w ciepłym mleku, a później – koniecznie przestudzoną – dodaj do masy. I gotowe!