Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak uratować domowy majonez?

Jak uratować domowy majonez?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Co to znaczy, że majonez się zwarzył?
  2. Dlaczego majonez nie gęstnieje?
  3. Jak uratować rzadki majonez?
  4. Jak uratować zwarzony majonez?

Majonez to jeden z najpopularniejszych produktów kuchennych o wszechstronnym zastosowaniu. Stanowi nieodłączny dodatek do potraw z jajek, wędlin, mięs czy różnego rodzaju sałatek. Doskonale smakuje także na kanapce czy z frytkami, a nawet jako składnik klasycznej babki! Choć jego szeroki wybór znajdziemy na sklepowych półkach, nic nie może się równać ze smakiem domowego majonezu. Co więcej, wbrew pozorom jest on bajecznie prosty w przygotowaniu. Niestety, czasem zdarza się, że konsystencja przygotowanego samodzielnie majonezu odbiega znacząco od tej, którą powinniśmy uzyskać. Nie przejmuj się, można go jeszcze uratować. Wystarczy, że zastosujesz poniższe wskazówki!

Wypróbuj koniecznie przepis na domowy majonez!

Co to znaczy, że majonez się zwarzył?

Jak zrobić majonez? Przepis na domowy majonez jest prosty i opiera się głównie na umiejętnym połączeniu kilku podstawowych składników, czyli oleju, jajek i musztardy. Czasem jednak w trakcie ubijania możemy zauważyć, że zawartość naczynia przestaje gęstnieć, a poszczególne składniki ponownie się rozwarstwiają. Najczęściej wytrąceniu ulega olej, którego mimo wszelkich starań nie udaje się połączyć z pozostałymi składnikami, co nadaje całości rzadką, lejącą konsystencję. To znak, że nasz domowy majonez się zwarzył.

Dlaczego majonez nie gęstnieje?

Warzenie się majonezu może mieć wiele przyczyn. Warto zadbać o to, by wszystkie składniki miały temperaturę pokojową. Często bowiem za zwarzenie się majonezu odpowiada zbyt niska temperatura niektórych użytych składników. Innym powodem może być także zbyt szybkie dolewanie oleju do pozostałej masy.

Oczywiście ważne jest, by majonez miksować tak długo, aż uzyska odpowiednią konsystencję, ale też należy pamiętać, że zbyt długie mieszanie może przynieść odwrotny efekt i na powrót rozrzedzić masę.

Jak zagęścić domowy majonez?

Gdy doszło do zwarzenia się żółtek z olejem i zamiast gęstej, puszystej konsystencji mamy grudkowatą, płynną masę, nie warto się poddawać. Wystarczy, że dodamy do niej kilka kropel octu i dalej będziemy intensywnie ubijać. Jeżeli nie chcemy jednak, by nasz majonez miał wyraźnie octowy posmak, ocet zastąpmy odrobiną wody. Najważniejsze jest samo ubijanie. Warto być cierpliwym – grudki w końcu znikną, a domowy majonez osiągnie prawidłową konsystencję.

Jak uratować rzadki majonez?

Rzadka konsystencja nie zawsze oznacza, że przygotowywany przez nas majonez się zwarzył. Jeżeli jego struktura jest jednolita i nic się nie rozwarstwia, może to oznaczać, że po prostu źle dobraliśmy proporcje. Najczęściej wystarczy dodać nieco więcej oleju i dalej miksować. Zachowajmy jednak ostrożność, bowiem domowy majonez po umieszczeniu w lodówce również dodatkowo zgęstnieje.

Innym sposobem na zagęszczenie zbyt rzadkiego majonezu jest dodanie do niego łyżeczki musztardy i dalsze ucieranie. Można też wykonać czynność odwrotną i do miski z musztardą dodawać stopniowo zbyt rzadką masę majonezową.

Jak uratować zwarzony majonez?

Innym sposobem na uratowanie zwarzonego, rozwarstwionego majonezu jest dodawanie do niego po kilka kropel wrzącej wody i dalsze intensywne miksowanie, aż osiągnie pożądaną konsystencję. Alternatywnie można pojemnik z majonezem umieścić mniej więcej do połowy w misce z gorącą wodą i mieszanie go w tych warunkach.

Jeżeli te sposoby na zwarzony majonez nie pomogą, w ostateczności warto spróbować z wykorzystaniem nowych, trzymanych w temperaturze pokojowych składników. Gdy uda nam się już uzyskać odpowiednią konsystencję, do nowego majonezu dodajemy stopniowo po odrobinie zwarzonej masy, dzięki czemu całość nabierze takiej samej, odpowiedniej konsystencji. Co prawda w ten sposób uzyskamy więcej majonezu, ale unikniemy całkowitego zmarnowania składników.

Przeczytaj również nasz artykuł o tym, co można zrobić z jajek.