- Co zrobić z białek? Jak wykorzystać żółtka?
- Potrawy z jajek – dlaczego warto często je robić?
- Śniadanie z jajek – ciekawe pomysły
- Dania z jajek na obiad i kolację
Znajdują się w każdej kuchni, lecz nie zawsze wiemy, jak je wykorzystać – jajka. Co można z nich zrobić? Jak wykorzystać pozostałe podczas gotowania białka lub żółtka? Sprawdź nasze przepisy i porady!
Co zrobić z białek? Jak wykorzystać żółtka?
Jajka są bardzo wdzięcznym produktem spożywczym. To jeden z podstawowych składników w każdej kuchni. Z jajek można przygotować niemal wszystkie rodzaje dań – od najprostszych po bardzo wykwintne. Są łatwo dostępne i można na ich bazie stworzyć wiele potraw, zaczynając od śniadania przez obiady, a na kolacji kończąc. Jajka potrafią zaspokoić wiele kulinarnych wymagań – od prostych propozycji, takich jak omlety, jajecznica czy jajka poszetowe, przez różnego rodzaju burgery i kotleciki, po muffiny, sałatki, pasty i wiele innych. Często nie wykorzystujemy jajek w całości, lecz jedynie białko lub żółtko, które jest nam potrzebne do danej potrawy. Warto zużyć także to, co zostanie nam z jajka, by nie marnować żywności i maksymalnie wykorzystać posiadane w domu produkty. Dowiedz się, co przyrządzić z samych białek lub żółtek.
Pojawia się pytanie: co zrobić z samych białek?
-
Beza – to najczęściej przygotowywany deser z pozostałych białek. Klasyczna Pavlova jest chrupiąca z zewnątrz, miękka w środku i komponuje się idealnie z owocami, kremami na bazie śmietany czy serka mascarpone.
-
Ciastka bezowe – mini bezy to słodki wypiek, którego podstawowymi składnikami są białka i cukier. Idealnie nadają się do ozdabiania tortów i ciast.
-
Kokosanki – proste i szybkie do przygotowania ciasteczka na białkach z wiórkami kokosowymi.
-
Omlet z białek – jest łatwy w przygotowaniu, należy ubić białka ze szczyptą soli i wymieszać z łyżeczką mąki. Można podawać w wersji na słodko i na słono.
-
Lukier – to świetny sposób na dekorację wszelkiej maści wypieków: ciast, ciasteczek, pączków czy pierniczków. Do jego przygotowania potrzebne są białka, cukier puder i odrobinę cytryny.
Jak wykorzystać żółtka?
Wykorzystaliście białka i nie wiecie co zrobić z żółtkami? Mamy przepisy z ich użyciem – oto kilka z nich:
-
Kogel-mogel – słodki deser ucierany z żółtek z cukrem na puszysty krem. Łatwy i szybki w przygotowaniu, dla wielu to wspomnienie smaku z dzieciństwa.
-
Creme brulee – to francuski specjał, znany i uwielbiany na całym świecie. Deser wykonany jest na bazie żółtek, śmietany i cukru. Pokryty jest charakterystyczną chrupiącą warstwą karmelu.
-
Lemon curd – krem cytrynowy, który można wykorzystać na wiele sposobów: do tortów, tarty, babeczek czy naleśników. Do jego przygotowania potrzebne są cytryny, żółtka, cukier i masło.
-
Sos holenderski – przygotowany jest z żółtek, masła i soku z cytryny z dodatkiem soli oraz pieprzu. Sos jest aksamitny, puszysty, delikatnie maślany, z wyraźną kwaskową nutą.
-
Majonez – niezwykle szybko można zrobić majonez w domu. Potrzeba tylko kilka łatwo dostępnych składników: żółtka, olej, musztarda, sok z cytryny i sól.
Potrawy z jajek – dlaczego warto często je robić?
Jaja są jednym z pożywniejszych i zdrowszych artykułów spożywczych. To źródło pełnowartościowego białka i dobroczynnego tłuszczu. Białko jajka zawiera komplet aminokwasów potrzebnych człowiekowi. Zawierają ogrom witamin – A, E, D, K oraz B2, B9 i B12, kwas pantotenowy oraz składniki mineralne: fosfor, potas, wapń, żelazo, cynk, magnez, selen i jod.
Żółtko jest bogate w cholinę, niezbędną do prawidłowego działania mózgu. Zawiera także luteinę, która poprawia widzenie oraz chroni gałkę oczną przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB oraz zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej. W żółtku znajduje się także w lecytyna, która jest naturalnym przeciwutleniaczem, poprawia kondycję skóry, ma właściwości zmiękczające, odżywcze i nawilżające.
Jajka działają przeciwmiażdżycowo, chronią naczynia krwionośne i obniżają poziom złego cholesterolu. Spożywanie jajek sprzyja odchudzaniu i pomaga zachować smukłą sylwetkę. Jedno jajo o masie około 60 g to tylko 81 kcal. Ponadto to produkt łatwo dostępny a przechowywanie jaj zwykle nie sprawia wiele problemów – lodówka zapewnia idealne warunki i chroni przed światłem słonecznym.
Przeczytaj: Jak przechowywać jajka?
Śniadanie z jajek – ciekawe pomysły
Jajka bardzo często goszczą o poranku na stole. Serwujemy je w najprostszej postaci – ugotowane na miękko lub twardo, a także w formie jajecznicy czy jajek sadzonych. Jajka to także baza dla innych, szybkich w przygotowaniu dań. Poznaj nasze pomysły na śniadanie z jajek!
Jajka z patelni
Jajecznica to jedno z najpopularniejszych dań serwowanych na śniadanie. Nie dość, że syci na długi czas to za każdym razem można przygotować inną wersję. Do jajecznicy można dodać na co tylko przyjdzie ochota. Często dodajemy cebulkę, pomidory, pieczarki czy boczek.
Idealną opcją na śniadanie jest także omlet. Tradycyjny omlet składa się z jajek, soli i pieprzu, ale świetnie smakuje również z pomidorami, fetą, żółtym serem czy oliwkami. Warto wypróbować przepis na puszysty, lekki, choć bardzo sycący omlette du fromage. Możliwości jest mnóstwo. W obu przepisach warto wykorzystać blender do ubicia jajek. Idealnie sprawdzi się blender Bosch wyposażony w końcówkę do ubijania. Ponadto blender posiada płynną regulację prędkości w ramach 12-proponowanych ustawień, zaś pojemnik do miksowania ma w zestawie dodatkową pokrywę, która umożliwia przechowywanie pojemnika z zawartością w lodówce.
Śniadanie na słodko z jajkami
Smażone oponki, faworki i pączki to kolejna propozycja z wykorzystaniem jajek. Przysmaki te nie muszą kojarzyć się tylko z tłustym czwartkiem. Warto zrobić serowe oponki, ekspresowe pączki czy chrupiące faworki na śniadanie. Ich przygotowanie jest łatwe i szybkie.
Do zrobienia pączków potrzebne będą żółtka, mąka pszenna, cukier, masło, mleko, drożdże odrobinę spirytusu oraz olej do smażenia. Składniki niezbędne do przyrządzenia faworków to mąka pszenna, żółtka, gęsta śmietana, spirytus oraz cukier. Oba smakołyki można przygotować dzień wcześniej – następnego dnia smakują jak zaraz po usmażeniu.
Dania z jajek na śniadanie w klasycznej wersji
Gotowane jajka to najprostsze śniadanie na świecie, a dodać do nich możesz co tylko zechcesz. Można je przygotować je w wersji na twardo, miękko lub półmiękko.
Jajka na twardo powinny być gotowane od 8 do 10 minut, na miękko od 2 do 4 minut (w zależności od wielkości jaja), na półmiękko do 6 minut.
Jajka ugotowane na twardo często faszeruje się przeróżnymi dodatkami, np. pieczarkami, awokado, śledziem i cebulką.
Bardzo popularne stały się tzw. jajka w koszulce lub poszetowe. Bardzo łatwo je przygotować, należy przestrzegać jedynie kilku zasad:
-
Nie należy wrzucać jajka bezpośrednio ze skorupki do wody.
-
Najlepiej umieścić je najpierw w szklance/misce i delikatnie wlać do zagotowanej wody.
-
Woda nie powinna wrzeć.
-
Należy zmniejszyć moc płyty grzewczej, gdy jajko zostanie wrzucone.
-
Do wody można dodać ocet (1 łyżka na 1 l wody).
-
Takie jajko smakuje wyśmienicie z dodatkiem sosu, np. holenderskiego, musztardowego czy koperkowego.
Dania z jajek na obiad i kolację
To nie tylko potrawy na śniadanie – z jajek można wyczarować smakowite dania na obiad czy kolację. Zapiekanka z jajek, sera i szynki to pomysł na szybki obiad. Bardzo łatwa w przygotowaniu i fantastyczna w smaku.
Składniki:
- 4 jajka
- 150 g żółtego sera
- 150 g szynki
- 2 łyżki śmietany
- 1 pęczek szczypiorku
- sól, pieprz do smaku
Przygotowanie
-
Szynkę pokrój w drobną kostkę, szczypiorek posiekaj, ser zetrzyj na tarce.
-
Jajka zmiksuj ze śmietaną. Wszystkie składniki połącz ze sobą, przypraw do smaku i dokładnie wymieszaj.
-
Masę umieść w naczyniu żaroodpornym i zapiekaj pod przykryciem około 25 minut w temperaturze 180 stopni C.
Mamy dla Was jeszcze inne przepisy na pyszne jajeczne potrawy.
Tradycyjne polskie dania na bazie jajek
Knedle, kluski, pierogi to jedne z najpopularniejszych potraw kuchni polskiej. Do ich przygotowania potrzebne są jajka oraz kilka podstawowych składników: mąka, woda, sól. Pomysłów na nadzienie jest mnóstwo – z mięsem, kapustą, grzybami, serem, czy pierogi ruskie. Knedle kojarzą się głównie z latem, kiedy wykorzystujemy do nich sezonowe owoce, najczęściej śliwki lub truskawki. Kolejną propozycją są kluski, czyli danie z ziemniaczanego lub twarogowego ciasta, z dodatkiem jajka i mąki, o różnych kształtach i smakach. Mogą być nadziewane, podane na wytrawnie lub słodko. Na bazie jajek przygotujemy także przeróżne placuszki, np. racuchy. Tradycyjne racuchy wypełnione są zazwyczaj kawałkami jabłka.
Ciekawą propozycją obiadową są kotlety jajeczne, przygotowywane z ugotowanych na twardo jajek z dodatkiem szczypiorku i koperku, usmażone w złotej panierce. To doskonała alternatywa dla klasycznego kotleta, a także smaczny posiłek dla dzieci.
Przeczytaj: Szybkie dania i przekąski dla dzieci
Włoskie dania z jajek
Spaghetti Carbonara to błyskawiczne do przygotowania, a jednocześnie bardzo smaczne danie kuchni włoskiej. Potrawa złożona jest z makaronu oraz sosu powstałego na bazie jajek, czarnego pieprzu oraz pancetty i parmezanu. Kolejną znaną włoską potrawą jest ravioli, czyli małe pierożki nadziewane np. mięsem, serem ricotta lub szpinakiem. Z jajek można przygotować również wyśmienite desery, np. suflety czy tiramisu. Suflet to specjał przyrządzany na bazie utartych z cukrem lub masłem żółtek oraz piany ubitej z białek. Tiramisu to deser składający się z biszkoptów nasączonych kawą i przełożonych delikatnym jajeczno-serowym kremem. Z Akademią Smaku zasmakujesz włoskich wakacji na talerzu bez wychodzenia z domu!
Dania z jajek na słodko
Jajka to także baza dla wielu potraw na słodko. Warto przygotować omlet cesarski (Kaiserschmarrn), czyli deser kuchni austriackiej. To słodki, puszysty omlet, porwany na kawałki w trakcie smażenia. Podajemy na gorąco, z cukrem pudrem i owocami. Świetnym deserem dla dzieci (i nie tylko!) będzie waniliowy budyń własnej roboty. Do przygotowania domowego budyniu potrzebne będą następujące składniki: żółtka, mleko, mąka ziemniaczana i pszenna, cukier oraz wanilia.
Szybką i smaczną przekąską na słodko jest chleb w jajku. Wykorzystujemy czerstwe pieczywo, które należy namoczyć w roztrzepanych z mlekiem jajkach i smażyć na rumiany kolor na maśle. Serwujemy z cukrem pudrem i sezonowymi owocami. To także doskonały sposób na kuchnię w duchu zero waste i zapobieganie marnowaniu żywności.
Przeczytaj: Kuchnia zero waste – przepisy na dania z resztek
Wykorzystaj nasze pomysły na smakowite dania z jajkiem. To niezwykle wdzięczny produkt, który – poddany odpowiedniej obróbce – będzie doskonałą bazą do wielu różnorodnych potraw. Smacznego!