Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak wybrać arbuza? Kiedy arbuz jest dojrzały?

Jak wybrać arbuza? Kiedy arbuz jest dojrzały?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Zasadnicze pytanie: arbuz to owoc czy warzywo?
  2. Jak wybrać arbuza w sklepie?
  3. Co zrobić z arbuzem? Najlepsze przepisy

Arbuz to jeden z tych owoców, które nieodłącznie kojarzą nam się ze słonecznym latem, gorącem i orzeźwieniem. Dzięki dużej zawartości wody i witamin jest doskonały dla osób mających problem z odpowiednim nawodnieniem, zwłaszcza w trakcie upałów. W sklepach nie brakuje różnorodnych odmian tego owocu, jednak kupując go w całości, często ryzykujemy, że trafi nam się niedojrzały. Co zrobić w takim przypadku? Jak wybrać arbuza, aby dostać słodki i soczysty? Podpowiadamy najlepsze rozwiązania!

Szukasz pomysłów na dania z arbuzem? Sprawdź: Arbuz

Zasadnicze pytanie: arbuz to owoc czy warzywo?

Zastanawiałeś się kiedyś czy słodki, soczysty arbuz, po który chętnie sięgasz latem, to owoc czy jednak warzywo? Choć dla wielu osób pytanie to wydawać  się może irracjonalne, to warto rozwiać wszelkie wątpliwości. Arbuz jest rośliną z rodziny dyniowatych, a więc zgodne z systematyką zaliczany jest do… warzyw, a nie, jak powszechnie uważamy, do owoców.

Gdzie i jak rosną arbuzy?

Arbuz to roślina, której pierwotnym, naturalnym siedliskiem jest Afryka Południowa. Obecnie jest on uprawiany praktycznie na całym świecie, wszędzie tam, gdzie możliwe jest zapewnienie mu odpowiednich warunków do wzrostu. W polskich sklepach i na stoiskach warzywnych najczęściej możemy spotkać arbuzy pochodzące ze śródziemnomorskich regionów Europy: Węgier, Włoch, Turcji, Hiszpanii czy Grecji. Tam bowiem panują najlepsze warunki do uprawy tego gatunku, zapewniające mu pożądaną powszechnie słodycz i soczystość.

Coraz więcej osób decyduje się spróbować uprawy arbuza we własnym ogródku. Można go wysiać z pestek do niewielkich pojemników, a po uzyskaniu sadzonek przesadzić. Podobnie, jak dynie, czy inne tego typu gatunki roślin, nie jest on zbyt wymagający. Wystarczy zapewnić mu ciepłe, słoneczne miejsce (minimalna temperatura do wzrostu to 18 stopni, optymalna to 22-28 stopni Celsjusza) i regularnie podlewać. Doskonale do tego celu nadają się szklarnie czy tunele foliowe. Zbiór arbuza w naszym klimacie odbywa się mniej więcej na przełomie sierpnia i września.

Jak wybrać arbuza w sklepie?

Jak wybrać arbuza 2

Obecnie w sklepach arbuz dostępny jest przez większość roku. Najczęściej możemy kupić go w całości. Oczywiście w niektórych marketach czy na straganach na życzenie owoc zostanie przekrojony na pół lub w ćwiartki, jednak wtedy zdecydowanie szybciej traci on świeżość i powinien być spożyty krótko po zakupie. Niestety, kupując arbuza w całości, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jak wygląda on w środku. Jak sprawdzić arbuza, jeżeli nie mamy możliwości jego przekrojenia? Podpowiadamy, na jakie cechy jego zewnętrznego wyglądu zwrócić uwagę, aby dowiedzieć się, czy arbuz jest dojrzały.

Jak sprawdzić, czy arbuz jest dojrzały?

Marzysz o soczystym, słodkim i aromatycznym arbuzie? Sprawdźmy, czy charakteryzuje się dojrzały arbuz.

1. Rozmiar – choć wydawać by się mogło, że im większy arbuz, tym bardziej dojrzały, to w rzeczywistości jest nieco inaczej. Warto wybierać okazy średnich rozmiarów, ale dość ciężkie (w końcu arbuz to w większości woda). Wyjątkowo duże arbuzy z pewnością były mocno nawożone, przez co mogą być puste w środku.

2. Zapach – skórka naturalnie wyhodowanego arbuza wydziela lekki, specyficzny zapach. Jeżeli wąchając arbuza, nie czujemy nic, istnieje ryzyko, że był on uprawiany sztucznie. Jeżeli wybieramy przekrojonego arbuza, zwróćmy z kolei uwagę na zapach miąższu – powinien on być słodki i dość charakterystyczny.

3. Plamy na skórce – jak wygląda arbuz dojrzały, który rósł w naturalnych, sprzyjających warunkach? Przede wszystkim posiada na skórce liczne, żółtawe przebarwienia.  Świadczą one o tym, że miał on wystarczająco dużo czasu, by dojrzeć. Koniecznie sprawdźmy spód owocu. Tam również powinna znajdować się wyraźna plama w kolorze żółto-kremowym. Jeżeli jest niewielka i biała, a ogonek zielony, zamiast żółtego i uschniętego – arbuz prawdopodobnie został zerwany zbyt szybko.

4. Dźwięk – zanim kupimy arbuza, koniecznie dokładnie go opukajmy i posłuchajmy, jaki dźwięk wydaje. Dojrzały będzie wywoływał dudniący i głęboki. Jeżeli po ostukaniu skórki nie słyszymy nic, prawdopodobnie jest on niedojrzały.

Co zrobić z arbuzem? Najlepsze przepisy

Jak wybrać arbuza 3

Choć arbuz doskonale smakuje sam w sobie, a dzięki zawartości witamin i minerałów stanowi doskonałą i zdrową przekąskę, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podać go w nieco innej formie. Co można z niego przygotować? Koniecznie wypróbuj poniższe przepisy na arbuza w wersji słodkiej lub wytrawnej: