Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Łatwe otwieranie słoików

Łatwe otwieranie słoików
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Jak otworzyć mocno zakręcony słoik?
  2. Inne sposoby na odkręcenie słoika
  3. Jak otworzyć słoik z gumką?
  4. Otwieracz do słoików – czy warto?

Gotujecie szybki obiad i chcecie użyć na przystawkę ogóreczki, które latem zaczęliście kisić w domowym zaciszu? Stanęło Wam na drodze solidnie zapieczone wieczko od słoika? Mocno zakręcony słoik potrafi utrudnić i opóźnić przygotowywanie wielu posiłków. Siłowanie się ze słoikiem nie jest rzadkim problemem w kuchni, dlatego podpowiadamy sprawdzone sposoby na odkręcenie słoika.

Jak otworzyć mocno zakręcony słoik?

Mocno zakręcony słoik pokonał niejednego siłacza, gdyż często okazuje się, że w tej sytuacji potrzebujemy użycia sprytu i odpowiedniej techniki, a nie właśnie siły. Mamy kilka metod na odkręcenie upartego wieczka, wybór odpowiedniej w końcu pozwoli Wam na pokonanie przeciwnika i umożliwi delektowanie się kiszonym do obiadu.

Pierwszy patent, to użycie szerokiej gumki recepturki lub gumowej rękawicy. Sposób jest genialny w swojej prostocie, ponieważ w założeniu gumowa powierzchnia rękawicy lub recepturki, ma uniemożliwić ślizganie się naszej ręki po powierzchni zakrętki, dzięki czemu nasz chwyt staje się pewniejszy i z łatwością będziemy mogli odkręcić nasz słoik. W przypadku rękawicy użycie jest proste, jednak w odniesieniu do gumki jesteśmy winni nieco wyjaśnienia - otóż należy owinąć ją w okolicy zakrętki i wtedy próbować odkręcać wieczko.

Patent, który daje nam stuprocentową skuteczność, ale może wyeliminować wieczko (a nawet słoik) w kolejnym sezonie wekowym, to próba lekkiego podważenia nożem brzegu wieczka. Wystarczy lekko włożyć ostrze między słoik, a brzeg zakrętki – już wtedy powinniśmy usłyszeć lekkie ujście powietrza. Oznacza to, że teraz z łatwością odkręcimy nasz słoik. Jeśli samo włożenie ostrza nie wystarcza, możemy spróbować lekko odgiąć brzeg zakrętki – właśnie na tym etapie może nastąpić wspomniane wcześniej przez nas uszkodzenie.

Zobacz: pomysły na zalewy do ogórków.

Kolejnym sposobem jest nakłucie wieczka ostrym szpikulcem. Tutaj musimy bardzo uważać, aby czubek szpikulca nam się nie poślizgnął na wierzchu zakrętki, co skutkować by mogło skaleczeniem i nawet zbiciem słoika. Jeżeli z powodzeniem uda nam się zrobić dziurkę w wieczku – na pewno nie nadaje się ono już do ponownego użycia. Dlatego korzystajmy z tego sposobu w ostateczności.

Inne sposoby na odkręcenie słoika

W zanadrzu mamy jeszcze małoinwazyjne sposobu na otwarcie upartego słoika. Jednym z nich jest opukiwanie zakrętki. Lekko stukamy zakrętką o kant stołu, podłogę lub drewnianą łyżką. Jaki ma to wpływ na naszą zakrętkę? Otóż stukanie spowoduje, że połączenie słoika z zakrętką rozszczelni się i bez problemu będziemy mogli dostać się do jego zawartości.

Jak otworzyć słoik 2

Kolejny sposób będzie wymagał od nas nieco cierpliwości. Polega on na włożeniu słoika do góry dnem do garnka z wrzątkiem. Zaczynamy więc od zagotowania wody, gdy zacznie wrzeć, zdejmujemy garnek z palnika i wkładamy nasz słoik wieczkiem do dołu. Czekamy kilka minut. Wrzątek spowoduje, że spadnie ciśnienie, które powstało w takcie procesu pasteryzacji oraz metalowe wieczko rozszerzy się, dzięki czemu z łatwością odkręcimy nasz wek.

Jak otworzyć słoik z gumką?

Słoiki z gumką pod wieczkiem potrafią być bardzo kłopotliwe przy próbie ich odkręcenia. Gumka w trakcie pasteryzacji jest mocno zasysana przez powstałe ciśnienie, dlatego bez odpowiedniego sposobu będziemy mieli jeszcze większy problem z odkręceniem wieczka, w porównaniu do słoika bez gumki.

Dowiedz się też: Co to jest pasteryzacja?

Tutaj na pomoc przychodzi znana już nam metoda z użyciem noża. Zasada użycia jest taka sama – lekko podważamy gumkę, aby dostało się tam nieco powietrza i ciśnienie spadło. Po tym zabiegu odkręcenie wieczka powinno pójść łatwiej.

Drugi sposób też jest nam już znany – wkładamy słoik do wrzącej wody i czekamy kilka minut, aż gorąca woda odpowiednio wpłynie na ciśnienie panujące w środku. Po tym bez problemu odkręcimy wieczko. Ten sposób ma tą przewagę, że nie powoduje uszkodzeń gumki, zakrętki oraz słoika. Wymaga za to poświęcenia nieco więcej czasu.

Zobacz: pomysły na domowe przetwory.

Otwieracz do słoików – czy warto?

Rynek zapełniony jest wszelkiego rodzaju otwieraczami do słoików. Zdecydowana większość z nich działa na zasadzie dźwigni – dzięki wyprofilowanemu zaczepowi, otwieracz delikatnie podważa zakrętkę i wpuszcza powietrze do słoika, co powoduje wyrównanie ciśnienia i bezproblemowo możemy uporać się z wieczkiem.

Jak otworzyć słoik 3

Takie otwieracze nie wymagają od nas włożenia dużej ilości siły. Są proste i szybkie w użyciu oraz – prawidłowo stosowane – nie powinny powodować uszkodzeń na słoiku czy wieczku. Dodatkowo ich cena jest stosunkowo niska. Wydawałoby się – same plusy, zero minusów.

Zobacz: niezbędniki w kuchni.

Biorąc pod uwagę wszystkie te argumenty – jak najbardziej można wyposażyć swoją kuchnię w taki gadżet, ale bez niego również będziemy w stanie poradzić sobie z opornym wieczkiem. Decyzję o zakupie otwieracza do słoików pozostawiamy więc Wam.