Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

AGD do kuchni – niezbędny sprzęt

AGD do kuchni – niezbędny sprzęt
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Dobrze wyposażona kuchnia powinna zawierać wiele różnych sprzętów, ponieważ trudno przewidzieć, co okaże się w danej chwili niezbędne. Potrzeby użytkowników kuchni będą się między sobą różnić, a co za tym idzie, zmieni się również obowiązkowy zestaw AGD. Czego jednak w żadnym wypadku nie może zabraknąć w kuchni? Podpowiadamy!

Sprzęt do kuchni – AGD do zabudowy czy wolnostojące?

Wybór typu sprzętów do kuchni powinien być pierwszym krokiem przy urządzaniu tego pomieszczenia. Zadbaj o to, by było nie tylko ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Decyzja o zakupie wolnostojącego AGD do kuchni lub takiego, który wtopi się w całość szafkowej zabudowy jest bardzo istotna – od tego zależy projekt całego pomieszczenia.

Przeczytaj: Jak dobrać meble i AGD do kuchni

Prześledźmy zatem walory i niedostatki poszczególnych rodzajów sprzętów, skupiając się na najbardziej typowych: lodówce, piekarniku, zmywarce czy ekspresie do kawy. Wybieraj mądrze – tak, aby zakupiony sprzęt AGD do kuchni odpowiadał Twojemu trybowi życia i stylowi gotowania, a zarazem wpasował się w wystrój kuchni.

AGD do kuchni - zdjęcie 1

Co zyskujesz, kupując sprzęt AGD pod zabudowę? Do zalet z pewnością należą:

  • efekt wizualnej spójności, osiągnięty dzięki schowaniu sprzętów za identycznymi szafkami. Zamiast eksponowania AGD (np. lodówki), które może budować wrażenie chaosu, mamy do czynienia z harmonią i minimalizmem w jednym;

  • optycznie powiększone pomieszczenie – jednolite powierzchnie mebli, szczególnie tych w połysku, pięknie odbijają światło;

  • brak AGD stojących na blacie, co zwiększa powierzchnię roboczą – np. zabudowany ekspres do kawy nie zabiera cennego miejsca w strefie roboczej;

  • rozdzielenie sprzętów i ułożenie ich w dogodny dla Ciebie sposób np. płyty indukcyjnej i piekarnika czy chłodziarki oraz zamrażarki – nie muszą funkcjonować obok siebie;

  • uniwersalność – nawet jeśli marzysz o kuchni retro czy utrzymanej w prowansalskim stylu, możesz wybrać ultranowoczesne sprzęty o wielu ułatwiających życie funkcjach;

  • dowolna, bezpieczna dla kręgosłupa i wygodna wysokość, na której umieścisz AGD m.in. piekarnik czy kuchenkę mikrofalową.

Nie zapominajmy jednak o wadach takiego rozwiązania. Jeśli chcesz ukryć AGD w zabudowie, potrzebne będą specjalne szafki, by sprzęty mogły być chłodzone za pomocą swobodnej cyrkulacji powietrza. Montaż AGD do zabudowy potrwa dłużej niż w przypadku urządzeń wolnostojących.

Zobacz: Aranżacje kuchni krok po kroku

Zastanawiasz się, czy AGD wolnostojące będą dobrym wyborem? Tak, ponieważ:

  • mogą pełnić rolę mocnego akcentu we wnętrzu – kup sprzęty o wyrazistym kolorze, ciekawym kształcie czy oryginalnym wzornictwie, a Twoja kuchnia zyska niepowtarzalny klimat;

  • cechuje je łatwość montażu – podłączasz AGD do prądu i/lub wody, kładziesz na blacie roboczym czy podłodze i gotowe;

  • zaskakują swoja mobilnością, co ma znaczenie, kiedy pojawi się konieczność przeniesienia sprzętu w inne miejsce czy wymiany na nowy;

  • bez problemu dopasujesz je do każdej kuchni ze względu na dużą liczbę modeli o różnych parametrach;

  • mogą stać się częścią kuchennej metamorfozy. Masz białą kuchnię ze srebrną lodówką, czajnikiem i ekspresem do kawy? Kupując nowy sprzęt do kuchni w kolorze energetycznej czerwieni odmienisz wygląd wnętrza.

AGD do kuchni - zdjęcie 2

Małe AGD do kuchni

Płyta indukcyjna, lodówka czy piekarnik, czyli duże sprzęty AGD, to obowiązkowe wyposażenie kuchni. Co jednak zrobić, kiedy zalewa nas mnogość drobnego sprzętu AGD? Na szczęście nie musisz decydować się na wszystkie proponowane akcesoria. W każdym domu powinno znaleźć się jednak kilka przedmiotów, które ułatwią i uprzyjemnią gotowanie. Należą do nich:

Czajnik bezprzewodowy

Bez niego trudno nawet myśleć o gotowaniu wody na aromatyczną herbatę, zdrowe ziółka czy pobudzającą kawę. Szybkość uzyskania wrzącej wody jest w przypadku tego sprzętu AGD kluczowa. Wysokiej jakości czajniki bezprzewodowe, oprócz zróżnicowanej pojemności, wyróżnia szereg dodatkowych funkcji. Posiadają one m.in. czytelny wskaźnik poziomu wody, dzięki któremu precyzyjnie odmierzysz potrzebną ilość płynu. Wiele gospodarstw domowych boryka się z problemem zakamienionej wody, czemu może przeciwdziałać umieszczony w czajniku filtr antywapniowy. Cenisz sobie różne gatunki herbat, które potrzebują konkretnej temperatury, by doskonale się zaparzyć? Świetnie się składa – w niektórych modelach samodzielnie ustawiasz pożądaną temperaturę. W czajnikach marki Bosch za to działanie odpowiada funkcja TemperatureControl7.

Robot kuchenny, blender, mikser

Blender ręczny lub kielichowy, a także mikser należą do drobnego sprzętu AGD, który powinien posiadać każdy miłośnik gotowania. Gdyby jednak chcieć połączyć kilka(naście) funkcji w jednym urządzeniu AGD w kuchni, warto przyjrzeć się robotom kuchennym MUM marki Bosch. Przygotujesz z nimi różne potrawy, zrobisz świetny makaron, lody czy domowy jogurt, pokroisz warzywa i sery na sałatkę, a nawet wyrobisz chleb czy ciasto na pizzę. To zasługa licznych końcówek i nakładek, planetarnego mieszadła 3D, kilku trybów ilości obrotów i dużej mocy – od 1000 W. Wybrane modele wyposażono także we wbudowaną wagę, dzięki której stworzysz zdrowe, doskonale zbilansowane posiłki.

AGD do kuchni - zdjęcie 3

Kuchenka mikrofalowa

Podgrzewanie, rozmrażanie, grillowanie, a nawet pieczenie potraw – oprócz szerokiego zakresu funkcji najważniejszą cechą mikrofalówek jest ich szybkość. Dzięki błyskawicznemu działaniu tego typu sprzętu AGD, zaoszczędzisz mnóstwo czasu i energii. Co ważne, kuchenki mikrofalowe wpasują się doskonale w zabudowę meblową, jak i będą autonomiczną ozdobą kuchni, w której AGD jest trzymane „na widoku”. Warto zwrócić uwagę na łatwość obsługi – mikrofalówkami marki Bosch sterujesz za pomocą pierścienia z wyraźnym tekstem i czytelnymi symbolami. Fanów perfekcyjnie przygotowanych potraw ucieszy AutoPilot 7, czyli siedem programów automatycznych.

O czym pamiętać przy wyborze AGD?

Szukasz klucza do udanego zakupu kuchennego AGD? Nie wiesz, jaki sprzęt AGD wybrać do kuchni? Kieruj się trzema wskazówkami:

  • Dopasuj estetykę sprzętów do aranżowanego wnętrza – zwróć uwagę na kolor mebli, fakturę wykończeń ścian czy podłóg oraz styl, w jakim urządzono kuchnię. Jasna czy ciemna? Nowoczesna czy tradycyjna? Pełna kolorów czy monochromatyczna? Odpowiedzi na te pytania mogą okazać się pomocne.

  • Kieruj się niezawodnością AGD i sprawdzonymi markami: czytaj uważnie specyfikacje urządzeń, porównuj informacje w internecie – zwłaszcza na stronach producentów – i pytaj znajomych o sprzętowe rekomendacje. Im więcej informacji na temat AGD zdobędziesz, tym większa szansa, że sprzęty spełnią Twoje potrzeby.

  • Pamiętaj o tym, w jaki sposób żyjesz i gotujesz – podczas przeglądania opisu produktu zastanów się, czy będziesz wykorzystywać wszystkie jego funkcje. Dla przykładu: jeśli nie spędzasz w kuchni zbyt wiele czasu lub nie jesteś zwolennikiem samodzielnie upieczonego ciasta co niedzielę, robot kuchenny może nie być dobrym pomysłem. Z kolei jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez filiżanki gorącego naparu, ekspres do kawy będzie strzałem w dziesiątkę.

Urządzając lub remontując kuchnię, nie zapominaj o doborze dużych i małych sprzętów AGD. Niezależnie od tego czy wybierzesz modele wolnostojące, czy schowasz je za frontami szafek, istotne jest to, aby pasowały do Ciebie i Twojej kuchni. Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą Ci osiągnąć zamierzony efekt!