Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Solanka do mięsa

Solanka do mięsa
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Jakie mięso do solanki?
  2. Solanka do kurczaka
  3. Solanka do mięsa wieprzowego
  4. Solanka do ryby
  5. Solanka - przepis

Chcesz, by upieczone przez Ciebie mięso było aromatyczne, kruche i delikatne, tylko nie wiesz, jak to osiągnąć? Wypróbuj od dawna obecne w kuchni polskiej, lecz trochę zapomniane, moczenie w solance. Przekonasz się, że to doskonały sposób na przygotowanie mięsa o niepowtarzalnym smaku bez zbędnych dodatków.

Moczenie w solance lub inaczej peklowanie to dobrze znana metoda konserwowania mięsa. Mięso z solanki jest niezwykle aromatyczne i wyróżnia się charakterystycznym smakiem. Przyprawy wykorzystane w zalewie powinny być dobrane do rodzaju mięsa, by podkreślić jego smak, a nie całkowicie zmienić.

Jakie mięso do solanki?

W solance może być moczony każdy rodzaj mięsa. Z powodzeniem możesz przygotować w niej wołowinę, wieprzowinę, wszelkiego rodzaju drób, a także ryby.

Solanka do kurczaka

Przed pieczeniem każdy drób należy zostawić na noc w solance (roztworze soli i wody w proporcjach 1l wody na 40 g soli). Mięso bedzie delikatne, kruche, a podczas pieczenia uzyska chrupiącą skórkę. Taki efekt, gdzie potrawy są chrupiące na zewnątrz i soczyste w środku, pozwala osiągnąć funkcja pary w piekarnikach marki Bosch. Dzięki temu Twoje potrawy zawsze będą perfekcyjnie upieczone.

Solanka naturalnie konserwuje mięso i pozytywnie wpływa na smak. Do solanki możemy dodać napar z ziół w celu wzbogacenia smaku.

Solanka do mięsa wieprzowego

Moczenie w zalewie solankowej można zastosować również przed pieczeniem wieprzowiny. Podobnie jak w przypadku drobiu, mięso najlepiej zostawić w solance na całą noc. Dzięki temu będzie bardziej aromatyczne, a po upieczeniu uzyska ładny kolor oraz będzie bardziej soczyste. Solanka wydłuży również trwałość mięsa, dzięki czemu po upieczeniu będzie dłużej zdatne do spożycia.

Solanka do ryby

W przypadku tego delikatnego mięsa wystarczy zaledwie kilka minut w zalewie. Moczenie zapobiegnie wyciekaniu z fileta białej pianki. Pianka nie tylko wygląda nieapetycznie, ale składa się z białek. To znaczy, że podczas smażenia ryba może stracić wartości odżywcze. Mięso ryby jest delikatnie i zawiera ości i z tego względu nie ma potrzeby moczenia.

Solanka - przepis

Przepis na solankę jest bardzo prosty, jednak należy dokładnie przestrzegać podanych proporcji.

  • 30-40 g soli,
  • 1 litr wody,
  • pół łyżeczki zmielonych ziaren kolendry
  • 4 ziarna ziela angielskiego
  • 2 liście laurowe

Część osób do solanki dodaje 2 g saletry. Ma ona za zadanie wzmocnić i utrzymać kolor mięsa podczas obróbki termicznej. Jej dodatek nie jest obowiązkowy i można go pominąć.

W zależności od wykorzystywanego rodzaju mięsa można zmieniać przyprawy.

Do solanki do wieprzowiny dodaj majeranek, szałwię, jałowiec lub tymianek.

Do solanki do ryb pieprz, trawę cytrynową lub koperek.

Do solanki do drobiu oregano, zioła prowansalskie, wędzoną/świeżą paprykę, kumin, trawę cytrynową lub pieprz.