Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak przechowywać szczypiorek?

Jak przechowywać szczypiorek?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Dlaczego warto hodować szczypiorek w doniczce?
  2. Jak wyhodować szczypiorek z cebuli?
  3. Jak przechowywać szczypiorek? Poznaj sprawdzone sposoby

Szczypiorek to aromatyczny dodatek do różnych potraw, który powinien znaleźć się w kuchni każdego z nas. Nie wyobrażamy sobie bez niego twarożku, jajecznicy, czy kanapek z jajkiem. Jest to jednak delikatne warzywo, które szybko traci swoją przydatność i świeżość. Dzieje się tak, gdyż nie każdy wie, że aby zachować jego pełnowartościowy smak i aromat na dłużej, powinno się go przechowywać w odpowiednich warunkach. Poznaj, jak ma wyglądać prawidłowe przechowywanie szczypiorku.

Dlaczego warto hodować szczypiorek w doniczce?

Nie ukrywamy, że szczypiorek to „must have” w każdej kuchni. Jest pysznym, a jednocześnie subtelnym dodatkiem do wielu dań. Poprawia ich smak, aromat oraz podwyższa walory estetyczne dzięki pięknej zieleni.

Nie możemy nie wspomnieć o tym, iż jest on bogatym źródłem witamin – K, która wpływa na wzmocnienie kości, C – poprawia odporność, A – pozytywnie wpływa na układ nerwowy. Dodatkowo znajdziemy w nim magnez, żelazo i miedź. Jaki ma właściwości? Przede wszystkim przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Ponadto pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu w organizmie oraz ma potencjalne właściwości przeciwnowotworowe. Ile kalorii ma szczypiorek? W 100g jest tylko 30kcal. A więc spokojnie możemy spożywać to warzywo na diecie – samo zdrowie!

Co jeszcze wpływa na to, że warto hodować szczypiorek w doniczce? W okresie zimowym bardzo docenimy, że postanowiliśmy go zasadzić. Właśnie wtedy cierpimy na niedobór świeżych, soczystych warzyw prosto z pola i brak zielonych akcentów na naszych talerzach. Dzięki hodowli własnego szczypiorku na parapecie w kuchni, będziemy mogli wzbogacić codzienne dania smakiem lata.  

Zobacz: szczypiorek – niepozorny skarb w Twojej kuchni.

Jak wyhodować szczypiorek z cebuli?

Niewielkim nakładem pracy, a przede wszystkim – niskim kosztem, możemy mieć w swoim domu stałe źródło witamin, do tego bardzo dobre w smaku. Oczywiście szczypiorek dostępny jest w sklepie na wyciągnięcie ręki, ale uwierzcie nam – gdy zaczniecie hodować własne cebulki, przekonacie się, że ich smak jest zdecydowanie lepszy, niż produktu znanego Wam ze sklepowych półek. Jak uprawiać szczypiorek i od czego rozpocząć pracę?

Jak przechowywać szczypiorek 2

Najprostszym sposobem jest zakup kilku cebul – takich, które mają widoczne już listki. Następnie wystarczy włożyć cebulki do plastikowego korytka, bądź słoika z wodą. Ciasno poukładajcie swoje warzywa, dbajcie o odpowiedni poziom wody, a już po tygodniu będziecie mogli cieszyć się z własnego szczypioru. Pamiętajcie jednak, że ten sposób jest właściwie jednorazowy – cebulki oddadzą wszystkie swoje cenne składniki, a następnie obumrą.

By dłuższy czas cieszyć się swoim szczypiorem, a do tego mieć go zdecydowanie więcej, nasze cebulki musimy umieścić na żyznym podłożu. Dlatego warto zakupić ziemię ogrodową i przesypać ją do doniczek, korytka, bądź słoików, które zmieszczą warzywa. Dzięki temu cebula będzie miała zapewnione odpowiednie składniki odżywcze, a co za tym idzie – szczypior wyrośnie bardzo dorodny.

W tym przypadku również warto wykorzystać warzywo, które wypuściło już liście, ponieważ taka cebula nie jest zdatna do użytku, a dzięki temu znacznie przyspieszymy wzrost szczypioru. Jeśli sadzicie świeżą cebulę, na szczypior będziecie musieli czekać nawet do trzech tygodni. Pamiętajcie też, aby wybierać dorodne cebule, zdrowe – bez żadnych uszkodzeń i oznak chorobowych.

Podczas sadzenia zwracajcie uwagę na to, aby cebulki były do połowy zanurzone w ziemi, a góra pozostała na wierzchu. Na koniec sadzenia obficie podlewamy naszą hodowlę, pamiętając o tym, aby nie lać wody po samej cebuli oraz, by nie stała ona w kałuży wody.

W jakich warunkach powinien rosnąć szczypiorek? Wybierzcie najbardziej nasłoneczniony parapet, ponieważ szczypior bardzo kocha słońce. Nie moczmy cebul w trakcie podlewania, dbając o to, aby podłoże było ciągle wilgotne. Idealne warunki dla wzrostu cebulki to temperatura powyżej 20 stopni. Gdy zauważycie, że szczypiorek przestaje rosnąć, to jest to dla Was znak, że pora wymienić cebulki. Nowe warzywa trzeba zasadzić na nowym podłożu.

Sprawdź też: jakie warzywa można hodować na parapecie?

Wiecie już jak hodować własny szczypior, ale jak wydłużyć żywotność tego, który zakupiliśmy w sklepie? O tym poniżej.

Jak przechowywać szczypiorek? Poznaj sprawdzone sposoby

Jeżeli zależy nam na tym, aby nasz szczypior długo pozostał jędrny i świeży, możemy zastosować kilka prostych trików, dzięki którym wydłużymy żywotność naszej „zieleninki”. Wystarczy, że będziemy przechowywać go w następujący sposób:

  1. Najpierw zawijamy go zwilżonym ręcznikiem papierowym.
  2. Następnie owijamy drugą warstwą, tym razem suchego ręcznika.
  3. Taki szczypior możemy trzymać w lodówce przez 3 dni i będziemy mieli pewność, że zachowa on swoją świeżość przez ten czas.
Jak przechowywać szczypiorek 3

Kolejny sposób polega na tym, że myjemy kiełki i pozostawiamy je do wyschnięcia. Potem kroimy je w drobne kawałki -  jak do twarożku – i umieszczamy w hermetycznie zamykanym pojemniku. Dzięki temu nasz szczypiorek pozostanie świeży przez nawet dwa tygodnie! 

Jeżeli nie macie pomysłu na wykorzystanie szczypioru, który zalega Wam w lodówce, możecie go zamrozić. Jak to zrobić? Wystarczy umyć warzywo i dokładnie osuszyć, następnie kroimy je na kawałki i przekładamy do zamykanego pojemnika. Tak obrobiona zieleninka gotowa jest do mrożenia. Ten sposób uchroni Was przed marnowaniem jedzenia. W zamrażarce spokojnie poczeka on na swoją kolej na Waszym talerzu.

Sprawdź: jak mrozić świeże zioła domowym sposobem.

Jak widzicie, spożywanie szczypiorku niesie za sobą wiele plusów – zarówno smakowych, jak i zdrowotnych. Dlatego warto znać sposoby hodowanie szczypioru w doniczce oraz metody, które skutecznie przedłużą jego świeżość. Dzięki temu zawsze będziecie mogli cieszyć się smacznym źródłem witamin i fajnym, estetycznym dodatkiem do dań. Przekonajcie się!