Koniak
Dobry koniak – jakie powinien mieć cechy? Koniak, a dokładniej z języka francuskiego „cognac”, to alkohol dla koneserów. Nie tylko jego smak i aromat są bardzo charakterystyczne i nie...
Czytaj więcej
Dobry koniak – jakie powinien mieć cechy?
Koniak, a dokładniej z języka francuskiego „cognac”, to alkohol dla koneserów. Nie tylko jego smak i aromat są bardzo charakterystyczne i nie każdy za nimi przepada, ale też pochodzenie i miejsce produkowania koniaku jest ściśle określane przez przepisy. Dobry koniak, czyli koniak prawdziwy to przede wszystkim ten pochodzący z terenów Francji, a dokładniej z okolic miejscowości zwanej…Cognac. Także proces powstawania koniaku jest dość żmudny i skomplikowany, ale za to kończy się uzyskaniem naprawdę wybornego, wyjątkowego trunku.
Warto dodać, że koniak a brandy to swego rodzaju kuzynostwo, ponieważ koniak jest niczym innym, jak bardziej zaawansowanym destylatem alkoholowym brandy. Ponadto brandy może jeszcze powstawać z innych owoców niż koniak. Natomiast dla osób, które zastanawiają się czy koniak a whisky mają jakieś wspólne cechy: koniak powstaje z winogron, zaś whisky to alkohol ze zbóż (jęczmienia). Łączy je w zasadzie tylko stosunkowo wysoka moc alkoholu.
Jak pić koniak?
Picie koniaku to ściśle określony proces – zapewne dlatego też jest to trunek preferowany przede wszystkim przez znawców alkoholi. Najlepiej, by koniak miał temperaturę 21 stopni C. Należy podawać go po posiłku – nigdy w trakcie. Trunek przed wypiciem powinno się degustować – głęboko zanurzyć nos w kieliszku, by poznać aromat koniaku, dopiero potem można delektować się niewielkimi łykami. Klasycznie koniaku nie powinno się podawać z żadnymi dodatkami, ale zdarza się, że miesza się go z colą albo sokami owocowymi.