Ogórki małosolne
Kiedy sezon ogórkowy – warto wziąć się za ogórki. Są łatwo dostępne i tanie, a najprostszym sposobem na przedłużenie im życia jestkiszenie. Jednak w przeciwieństwie do ogórków kiszonych, na...
Czytaj więcej
Kiedy sezon ogórkowy – warto wziąć się za ogórki. Są łatwo dostępne i tanie, a najprostszym sposobem na przedłużenie im życia jest kiszenie. Jednak w przeciwieństwie do ogórków kiszonych, na te małosolne nie trzeba długo czekać i już po kilku dniach można napawać się ich smakiem, czerpiąc przy okazji z ich zdrowych wartości.
Jak zrobić ogórki małosolne
Najlepszy przepis na ogórki małosolne to taki, który zawiera wszystkie aromatyczne składniki. Należą do nich koper, liście i korzeń chrzanu, liście malin, gorczyca, ziele angielskie, liście laurowe, a także czosnek.
Do kamiennego naczynia lub słoja należy włożyć pęczek koperku, a następnie umyte ogórki gruntowe, czosnek oraz wszystkie pozostałe dodatki. Kończymy również zwiniętym koprem. By przygotować zalewę, należy w wodzie rozpuścić sól. Roztworem zalewamy ogórki, a naczynie przykrywamy talerzem i dociążamy go, by ogórki nie wypływały na wierzch. Ogórki można jeść już po 2 dniach kiszenia.
Kiedy robić ogórki małosolne?
Najlepsze ogórki – zarówno małosolne, jak i kiszone, wychodzą latem, kiedy sezon na te warzywa kwitnie. Należy pamiętać, że to, jak będą smakować, zależy od jakości produktu, dlatego warto wybierać ogórki ze sprawdzonych źródeł.
Do czego pasują ogórki małosolne? Znakomicie sprawdzą się jako dodatek do obiadu, zastępując surówkę lub jako warzywo na kanapkę. Można je traktować również jako bazę do zupy, dodatek do sałatki lub składnik koreczków, a także zajadać solo. Samo zdrowie!