Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Pączki

Pączki

Pączki są przygotowywane z ciasta drożdżowego, smażonego na głębokim tłuszczu. Po usmażeniu środek pączka wypełnia się nadzieniem. Wielu osobom kojarzą się z karnawałem i Tłustym Czwartkiem – spożywanie ich...

Czytaj więcej
Pączki
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół

 

Pączki są przygotowywane z ciasta drożdżowego, smażonego na głębokim tłuszczu. Po usmażeniu środek pączka wypełnia się nadzieniem. Wielu osobom kojarzą się z karnawałem i Tłustym Czwartkiem – spożywanie ich w tym okresie to polska tradycja. Po pączki sięgamy równie chętnie także na co dzień. Bez problemu można dostać je w większości cukierni. W wielu miastach powstają nawet pączkarnie specjalizujące się w ich wyrabianiu.

Jak zrobić domowe pączki?

Do przygotowania ciasta na pączki potrzebne są świeże drożdże (nie suszone), mąka, mleko, jaja oraz masło. Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Po wyrobieniu i zagnieceniu ciasta należy odstawić je do wyrośnięcia na około 1-1,5 godziny. Po tym czasie ciasto na pączki przebija się i lekko wyrabia. Dzięki temu pączki po usmażeniu będą lekkie i puszyste. Po wycięciu pączków warto odstawić je, aby odpoczęły i dopiero po chwili smażyć.

Jak smażyć pączki?

Podczas przygotowywania domowych pączków wiele osób zastanawia się, na jakim oleju je smażyć. Wybór tłuszczu jest kwestią indywidualną, ale do smażenia pączków najlepiej zdecydować się na olej kokosowy, olej rzepakowy lub smalec. Niezależnie od wybranego tłuszczu należy rozgrzać go do temperatury 175-180 st. Celsjusza. Pączki smaży się do momentu aż będą złociste i przewraca, by usmażyć drugą stronę.

Jakie nadzienie do pączków?

Tradycyjnie pączki nadziewa się konfiturą lub marmoladą różaną. Paczki wypełnia się dopiero po usmażeniu, w przeciwnym wypadku mogą się przypalić. Oprócz klasycznej wersji można przygotować wiele różnych wariantów nadzienia. Pączki z powodzeniem można wypełniać marmoladą, dżemami, frużeliną, budyniem, czekoladą oraz różnego rodzaju kremami, np. orzechowym czy kokosowym. Do przygotowania nadzienia można wykorzystać również adwokat.