Pak choi
Chrupka soczysta kapusta o delikatnej nucie goryczki to nieodłączny składnik wielu dań kuchni chińskiej. Kapusta pak choi to także źródło wielu witamin i mikroelementów. Ceniona jest ze względu na...
Czytaj więcej
Chrupka soczysta kapusta o delikatnej nucie goryczki to nieodłączny składnik wielu dań kuchni chińskiej. Kapusta pak choi to także źródło wielu witamin i mikroelementów. Ceniona jest ze względu na zawartość witaminy C i A, kwasu foliowego, żelaza, potasu, wapnia oraz antyoksydantów.
Kupując kapustę pak choi, należy zwrócić uwagę na jej wielkość – kapusta jest jadalna w całości, ale im większa główka, tym więcej goryczy w kapuście.
Pak choi przepisy
W daniach kuchni chińskiej kapusta pak choi występuje najczęściej w formie gotowanej lub podsmażanej (stir-fry), żeby liście zachowały chrupkość, smażenie i gotowanie powinno trwać krótko. Najpierw powinno się podsmażać lub obgotowywać łodygę, a dopiero później liście. Pak choi można jeść także na surowo jako dodatek do sałatek czy kanapek.
Popularnym i łatwym w przygotowaniu daniem jest pak choi z kurczakiem. Składniki do jego przygotowania to: filet z kurczaka, kapusta pak choi, cebula czerwona, czosnek, pieprz, sól, curry, sezam i sos sojowy. Jak to zrobić? Pokrojone w paski mięso włóż na ok. godzinę do marynaty przygotowanej z sosu sojowego, oliwy z oliwek, curry i przypraw. Następnie podsmaż na patelni, dodając cebulę pokrojoną w pióra, pokrojoną kapustę pak choi (pamiętaj, najpierw łodygi, a na końcu liście). Dopraw sosem sojowym i serwuj z ryżem. Całość posyp prażonym sezamem. Filet z kurczaka możesz zastąpić wędzonym tofu.
Kapustę pak choi można wykorzystać także do przygotowania zupy orientalnej z rybą, krewetkami, tofu lub kurczakiem z dodatkiem makaronu ryżowego lub chow mein. Baza zupy to bulion warzywny lub drobiowo-warzywny z dodatkiem świeżego imbiru, sosu sojowego, sosu rybnego, soku z cytryny i szczypty cukru, które nadadzą orientalnej nuty daniu.