Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Soja

Soja

Soja należy do roślin strączkowych. Jest powszechnie wykorzystywana w kuchni azjatyckiej, jednak coraz częściej pojawia się ona również na polskich talerzach. I to nie tylko u osób na diecie...

Czytaj więcej
Soja
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół

 

Soja należy do roślin strączkowych. Jest powszechnie wykorzystywana w kuchni azjatyckiej, jednak coraz częściej pojawia się ona również na polskich talerzach. I to nie tylko u osób na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej. 100 g ugotowanych nasion soi to zaledwie 176 kcal oraz blisko 16 g białka. Nasiona można wykorzystać i przetwarzać na wiele sposobów co sprawia, że jest uniwersalnym produktem. Soja i jej przetwory dobrze komponują się z wieloma produktami, co pozwala na różnorodne wykorzystanie jej do przygotowywanych potraw. To przekłada się na jej coraz większą popularność poza Azją.

Produkty sojowe

Warto zaznaczyć, że umiarkowane spożycie soi jest w pełni bezpieczne dla zdrowia. Posiada ona także właściwości antynowotworowe. Nasiona soi są wyjątkowym produktem. Potwierdza to zwłaszcza mnogość możliwości ich wykorzystania. Nasiona można przetwarzać świeże lub poddać fermentacji. Do najpopularniejszych produktów sojowych należy sos sojowy, napój sojowy, jogurt sojowy oraz tofu. Napój oraz jogurt są doskonałymi źródłem nabiału w diecie. Z kolei tofu z powodzeniem zastąpi mięso w daniu. Oprócz tego soję wykorzystuje się do otrzymania mąki, tempehu, granulatu czy płatków. Z nasion soi przygotowuje się również pasztety, burgery, kotlety oraz zamienniki przetworów mięsnych, jak kiełbaski czy wędliny. Soję, a zwłaszcza napój oraz jogurt sojowy można z powodzeniem wykorzystać do przygotowania różnego rodzaju deserów jak kremy, puddingi, budynie, ciasta czy ciasteczka. Z tofu można przygotować wyśmienity tofurnik – odpowiednik sernika.