Brzydki zapach prania z suszarki – jakie mogą być przyczyny?

Brzydki zapach prania z suszarki – jakie mogą być przyczyny?

Nie ulega wątpliwości, że suszarka do ubrań to jedno z tych urządzeń, które znacząco ułatwiają nam wykonywanie codziennych obowiązków. Zajmuje mało miejsca, jest energooszczędna i szybko suszy pranie. Jednak niewłaściwa pielęgnacja suszarki może sprawić, że ze środka zacznie wydobywać się brzydki zapach, a świeżo uprane ubrania nie będą pachnieć, tak jak powinny. Jakie są tego przyczyny?

Jak działa suszarka na pranie? Jak o nią dbać?

zapach ubrań z suszarki

Działanie suszarki do ubrań polega na skraplaniu pary wodnej. Podczas procesu suszenia - woda - zbierana jest do specjalnego pojemnika, z którego - w zależności od wybranego sposobu podłączenia - odprowadzana jest do kanalizacji lub manualnie usuwana. 

Wygoda i oszczędność czasu 

Dzięki suszarce, można całkowicie wyeliminować czynność rozwieszania prania. Oszczędzamy w ten sposób czas, ale również chronimy swoje ubrania. Na tkaninach suszonych w suszarce nie powstają zniekształcenia, nieestetyczne przebarwienia, czy odciski od sznurków i drutów, na których wieszane jest mokre pranie. 

Dodatkowo nowoczesne suszarki posiadają specjalne funkcje, których zadaniem jest ułatwiać codzienne korzystanie ze sprzętu i zapewniać bezpieczeństwo suszonych tkanin.

Sprawdź wszystkie funkcje suszarek marki Bosch

Takim codziennym pomocnikiem jest system AutoDry w suszarkach marki Bosch. Gwarantuje on doskonałą ochronę tkanin pod kontrolą automatyki sensorowej, która monitoruje temperaturę i stan wilgotności wsadu podczas całego cyklu suszenia. Mokre pranie wkłada się do bębna suszarki od razu po zakończonym cyklu prania. Jeżeli posiadasz pralkę z funkcją Home Connect to aplikacja powiadomi Cię, kiedy pranie będzie gotowe do przełożenia do suszarki.

czyszczenie suszarki do ubrań

W trybie “do szafy” wysuszone ubrania można od razu powiesić na wieszakach lub złożyć w ulubiony sposób. Warto przy tym dać ubraniom chwilę odpoczynku, złapania pokojowej temperatury po suszeniu. Najlepiej rozłożyć je na płasko przed schowaniem. Większość suszonych w suszarce ubrań nie wymaga już prasowania. Są puszyste i przyjemne w noszeniu.

Dla osób, które cenią sobie idealnie wyprasowane ubrania suszarki mają coś specjalnego. Dostępne są tryby “Przeciw zagnieceniom” lub “Łatwe Prasowanie”, które pozwalają ubraniom zachować niewielką ilość wilgoci w celu łatwego prasowania.

pranie z suszarki na wieszakach

Jak dbać o suszarkę do ubrań Bosch?

Suszarka do ubrań, jak każdy sprzęt wymaga odpowiedniego traktowania: regularnego oczyszczania filtra z kłaczków i skraplacza po każdym suszeniu. Wyjątek stanowią suszarki z funkcją AutoClean, które na ten zabieg są w stanie poczekać do 20 cykli suszenia.

Aby cieszyć się idealnie suchym, miękkim w dotyku i pięknie pachnącym praniem należy pamiętać o kilku zasadach:

  1. Aby pranie było idealnie suche i nie posiadało zbyt wielu zagnieceń nie wolno przepełniać bębna. Jeżeli w trakcie przekładania prania do suszarki zauważysz, że jakieś elementy ubrań mocno się ze sobą splątały - rozplącz je zanim uruchomisz proces suszenia.

  2. Dla bezpieczeństwa tkanin suszenie powinno odbywać się w najniższej możliwej temperaturze. W suszarkach marki Bosch znajdziesz funkcję SmartDry, dzięki której program suszenia jest wybierany automatycznie na podstawie informacji z ostatniego cyklu prania.

  3. Aby pranie z suszarki nie miało nieprzyjemnego zapachu, należy regularnie wietrzyć zarówno bęben suszarki, jak i pomieszczenie, w którym stoi. 

Brzydki zapach prania z suszarki – możliwe przyczyny

porady architekt porządku

Ubranie suszone w suszarce pachnie stęchlizną 

Powód: przekroczyliśmy wagę wsadu. Aby nie przeładować suszarki, pamiętaj o właściwej kolejności czynności: najpierw włącz suszarkę, aby skalibrowała się w niej waga, a następnie ustaw program. Jeśli wkładasz pranie do wyłączonego urządzenia, waga nie zadziała poprawnie.

Pranie z suszarki jest wilgotne

Powód: nie opróżniono pojemnika na skropliny po zakończonym cyklu, nie oczyszczono filtra kłaczków lub czujnik wilgotności wewnątrz bębna jest zabrudzony.

czyszczenie suszarki do ubrań z kłaczków

Ubrania z suszarki na pranie nie pachną świeżo

Powód: nie wyjęliśmy prania od razu po zakończonym cyklu, a drzwi pozostały zamknięte. 

Jeżeli urządzenia nie są zlokalizowane w domu, tak by usłyszeć sygnał informujący o zakończeniu pracy, szczególnie przydatna będzie aplikacja Home Connect, która wyśle przypomnienie o końcu pracy urządzenia na Twój telefon.

Pranie z suszarki nieprzyjemnie pachnie

Powód: źle dobraliśmy ilość detergentów.

Aby w pełni cieszyć się efektami prania lub suszenia, warto nie tylko czytać instrukcje urządzeń i metki ubrań, ale również instrukcje zawarte na opakowaniach detergentów, to tam znajdziemy informację o tym, ile należy używać detergentów na każdy wsad prania.

Pusty bęben suszarki brzydko pachnie 

Powód: na ściankach bębna zgromadził się osad np. z detergentów.

Raz na ok. 30 cykli suszenia warto przetrzeć wnętrze bębna wodą z octem lub płynem antybakteryjnym. Warto też regularnie wykonywać konserwację urządzenia, o konieczności jej wykonania poinformuje nas wyświetlacz suszarki. Proces zwykłej konserwacji jest szczegółowo opisany w instrukcji obsługi urządzenia.

Ubranie z suszarki na pranie pachnie spalenizną 

Powód: To sygnał, że trzeba wezwać specjalistów Bosch, bo to awaria techniczna.

Data publikacji: 2021-05-26