Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak zrobić meble z palet na balkon i taras?

Jak zrobić meble z palet na balkon i taras?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Zamiast wydawać duże kwoty na gotowe meble ogrodowe, możesz stworzyć oryginalne meble samodzielnie. Jak zrobić meble z palet na taras lub balkon? Dowiesz się z tego artykułu!

Skąd pomysły na meble z palet?

Nietrudno zauważyć trend na meble eko oraz DIY (ang. do it yourself), który nie bez powodu ma rzeszę zwolenników. Meble z materiałów z odzysku oraz te stworzone własnoręcznie są nie tylko ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem, ale też sprawiają podwójną frajdę.  Po co kupować gotowe meble w sklepie, kiedy w łatwy sposób można zrobić coś niepowtarzalnego samodzielnie?

Meble z palet, bo o nich mowa, możesz postawić zarówno w ogrodzie czy na tarasie, jak i wstawić do mieszkania czy domu. Łóżko z palet w sypialni doda jej charakteru, tym bardziej że możesz je pomalować na dowolny kolor – i tym samym dopasować do kolorystyki wnętrza. I choć palety nie są stworzone z drewna o najwyższej jakości, to ich niewątpliwymi zaletami jest trwałość, naturalne pochodzenie materiałów, łatwość obróbki i niska cena.

Meble z palet to nie jedyny „balkonowy” hit ostatnich lat. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić swój balkon i szukasz inspiracji, przeczytaj ten artykuł.

Meble z palet – od czego zacząć?

jak-zrobić-meble-z-palet-1

Jak dać paletom drugie życie? Pierwszym krokiem jest… ich zakup. Możesz to zrobić w sklepach stacjonarnych lub skorzystać z internetowych serwisów aukcyjnych. A może ktoś z Twoich znajomych posiada niepotrzebne palety i chętnie je odda? Oczywiście, aby wykonać meble z palet na balkon, same palety nie wystarczą. Przed przystąpieniem do prac, skompletuj niezbędne akcesoria i narzędzia. Te ostatnie na wszelki wypadek w różnych rozmiarach, nawet jeśli masz już w głowie plan, jaki mebel będzie finalnie dziełem Twoich rąk. Przydadzą się na pewno:

  • kątowniki,
  • płaskowniki,
  • wkrętarka,
  • śruby,
  • szlifierka lub papier ścierny,
  • impregnat do drewna,
  • emalia lub bejca do drewna,
  • pędzle i wałki malarskie.

Tworzenie każdego mebla warto zacząć od naszkicowania projektu – to bardzo ułatwia pracę.

Kanapa z palet

Kanapa z palet jest tym, czego Ci potrzeba, żeby komfortowo spędzać czas na balkonie lub tarasie na czytaniu książek, spotkaniach z najbliższymi czy zajadaniu się smakołykami. A ponieważ planujemy proste działania technicznie, niech długość zaplanowanej kanapy będzie po prostu odpowiadała sumie długości posiadanych przez Ciebie palet. W ten sposób unikniesz konieczności ich przycinania. Najlepszą wysokość kanapy osiągniesz, układając dwie palety jedna na drugiej.

Przejdźmy do konkretów – surowe palety oczyść ze wszystkich zanieczyszczeń. Ubytki w drewnie wypełnij masą szpachlową przeznaczoną do drewna. Za pomocą szlifierki lub papieru ściernego (o gradacji ok. P 80–100) pozbądź się nierówności i drzazg, aby powierzchnia drewna była gładka, równa i bezpieczna zarówno dla użytkowników, jak i dla materaca. Następnym krokiem jest zabezpieczenie drewna impregnatem, którego zadaniem jest ochrona przed grzybami, szkodnikami i warunkami atmosferycznymi. Żeby farba lepiej trzymała się palet, warto nanieść na nie jeszcze preparat gruntujący.

jak-zrobić-meble-z-palet-2

Teraz możesz już pomalować palety farbą do drewna na taki kolor, jakiego tylko zapragniesz. Farbę nakładaj pędzlem lub wałkiem – tyle warstw, aż uzyskasz satysfakcjonujący Cię stopień pokrycia drewna. Jeśli zależy Ci na pozostawieniu kanapy w naturalnym kolorze drewna – poddaj ją jedynie impregnacji, a potem pomaluj bezbarwną bejcą.

Kiedy wyschną, ułóż siedzisko w linii i połącz kątownikami, płaskownikami lub śrubami. Mocowania umieść w miejscach najmniej widocznych – z boku lub pod spodem kanapy. Tak samo połącz palety, które będą tworzyć oparcie. Na koniec oparcie dołącz do siedziska, używając wkrętów lub płaskowników. Kropką nad i jest dobranie miękkiego materaca na siedzisko i poduch do oparcia. Nie zapomnij o kocu na chłodne wieczory.

Przeczytaj: Meble na taras i balkon jakie wybrać?

Stolik z palety

Na stolik z palet bez wyrzutów sumienia i lęku o blat odłożysz zimny sok czy gorącą herbatę. Wysokość i długość stolika powinna być dostosowana do rozmiarów kanapy oraz osobistych preferencji. Jeśli nie lubisz się schylać po postawione rzeczy, lepszym wyjściem będzie wyższy stolik.

Tak samo, jak w przypadku kanapy z palet, wszystkie elementy należy dokładnie oczyścić z brudu, uzupełnić ubytki, wyszlifować powierzchnię i zabezpieczyć ją dopasowanym impregnatem. Stół z palet możesz też oczywiście pomalować emalią do drewna lub bejcą.

Aby utworzyć stolik, palety trzeba ułożyć jedna na drugiej. Po upewnieniu się, że równo przylegają do siebie z każdej strony – połącz je śrubami, kątownikami, płaskownikami. Gotowy stolik można wykończyć zgodnie z potrzebami. Jak? Jeżeli obawiasz się zarysowań podłogi tarasu lub balkonu przy przesuwaniu stolika, zamontuj mu kółeczka. Hartowane szkło na blacie stolika z palet wzmocni jego estetykę, a dodatkowo znacznie ułatwi utrzymanie go w czystości.

jak-zrobić-meble-z-palet-3

Przeczytaj: Aranżacja tarasu na przyjęcie w ogrodzie

Siedzisko z palet na balkon

Jeżeli nie posiadasz tarasu tylko balkon – i to w dodatku mały – nic straconego! Nawet na niedużym balkonie z powodzeniem umieścisz mebel handmade. Siedzisko z palet na balkon sprawdzi się wyśmienicie. Jak go wykonać? Zasady są takie, jak przy tworzeniu kanapy z palet. Siedzisko może mieć oparcie, ale nie musi. Wszystko zależy od Twojego pomysłu, aranżacji balkonu i jego „ustawności”.

Jak zabezpieczyć meble z palet przed deszczem?

Choć meble z palet nie są kosztowne, to energia i czas włożone w ich wykonanie są bezcenne. Warto zadbać o to, aby służyły na balkonie czy tarasie jak najdłużej. Zabezpieczenie przed deszczem stanowi ich – wspomniana wyżej – wcześniejsza impregnacja. Zaimpregnowane drewno jest chronione przed pleśnią, grzybami, szkodnikami, promieniowaniem słonecznym oraz deszczem. Wilgoć nigdy nie jest dobra dla drewna. Pamiętaj, żeby na czas ulewy zabierać z balkonu czy tarasu wszystkie poduszki, materace i koce albo osłaniać je nieprzemakalną folią.

Jak odnowić meble z palet po zimie?

Kiedy sezon zimowy się skończy, dobrze jest odnowić palety, aby w pełni cieszyć się nimi w cieplejsze pory roku. Odnawianie palet nie jest skomplikowane – pierwszym krokiem jest uzupełnienie nowych ubytków, jeżeli powstały. Potem należy zeszlifować całą powierzchnię palet, zaimpregnować surowe drewno i wówczas jeszcze raz pomalować farbą lub bejcą. Ważne, aby sprawdzić także, czy palety nie zostały uszkodzone i nadal można bezpiecznie z nich korzystać.

To, co? Który mebel z palet wyjdzie spod Twojej ręki jako pierwszy? :-)