Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Dywan do salonu: nowoczesne wzory do wnętrz

Dywan do salonu: nowoczesne wzory do wnętrz
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Dywan w salonie to zbieracz kurzu? Nic z tych rzeczy! Dobrze dopasowany będzie oryginalną dekoracją, a dodatkowo ociepli wnętrze i wyciszy niepożądane dźwięki. Na rynku dostępne są zarówno okrągłe modele, jak i modne włochate dywany w stylu shaggy. Który dywan pasować będzie do Twojego salonu? Przeczytaj i zdecyduj.

Jak dopasować kolor dywanu?

Wbrew pozorom kolor dywanu do salonu ma ogromne znaczenie. Właściwie dobrany ożywi monotonne wnętrze oraz rozjaśni i optycznie powiększy niewielki salon. Oto kilka uniwersalnych wskazówek, które ułatwią Ci wybór:

–      Nie łącz zbyt dużej liczby kolorów. Do salonu, w którym jest już dużo barw, np. dwa kolory ścian, jasne panele i ciemne meble, dopasuj dywan z tej samej gamy kolorystycznej.

–      Powiększ mały pokój dzienny, wybierając do niego dywan beżowy lub w delikatnej szarej tonacji.

–      Ocieplaj wnętrze za pomocą koloru. Do stonowanych minimalistycznych i skandynawskich salonów dobierz model o intensywnej barwie, np. czerwonej lub turkusowej. Dobrym pomysłem jest też dywan różnokolorowy w geometryczne wzory.

Jeśli ważne są dla Ciebie trendy wnętrzarskie, to podpowiadamy, że w 2020 roku królowały dywany:

  • w kolorach ziemi: beże, brązy, czerwienie;

  • z żółtym akcentem: odcień musztardy lub ochry;

  • niebieskie (przydymiony błękit) i granatowe;

  • zielone.

Oczywiście dużo zależeć będzie od stylu Twojego wnętrza i gustu. Jeżeli dopiero zastanawiasz się nad aranżacją i kochasz dywany, pomyśl nad salonem w stylu boho. To obowiązkowa dekoracja w tego typu wnętrzach.

Dowiedz się więcej z artykułu: Mieszkanie w stylu boho

Mały czy duży dywan do salonu?

Dywan do salonu: nowoczesne wzory do wnętrz - zdjęcia 1

Czas na kolejny dylemat, czyli jak dobrać rozmiar dywanu do narożnika, który w wielu przypadkach jest najważniejszym elementem aranżacji salonu. Zadanie jest proste: za pomocą taśmy malarskiej naklej kontur dywanu na podłodze i odmierz. Pamiętaj, by przynajmniej dwie nogi mebla stały na dywanie, dzięki czemu uzyskasz spójną kompozycję.

Zawsze wybieraj dywany proporcjonalnie do wielkości salonu. Jeśli Twój pokój dzienny jest duży, możesz pozwolić sobie na obszerny model. Zachowaj jednak odległość 90 cm od drzwi, by móc je bez przeszkód otwierać i zamykać.

Nigdy nie zastawiaj dywanu całkowicie szafkami i innymi meblami, gdyż starci on swój urok. Co więcej, będziesz mieć problem z odkurzaniem i utrzymaniem go w czystości.

Okrągłe dywany do salonu

Tego typu dywan nie pasuje do każdego salonu. Wybierz go do aranżacji, w której już znajdują się obłe elementy, np. owalny stolik kawowy, okrągłe lustro, fotele i kanapy z zaokrąglonymi elementami. W tym przypadku rozmiar też jest ważny, oto kilka wskazówek:

  • Duży dywan (200-300 cm) dobrze prezentuje się w przestronnym salonie.

  • Okrągły dywan 120 cm sprawdzi się pod stolikiem kawowym.

  • Mały dywan (80-100 cm) będzie doskonałym elementem do wyodrębnienia różnych przestrzeni, ustawiony przy fotelu wyznaczy kącik do czytania, natomiast przy biurku – strefę biurową.

Warto też pamiętać, że okrągłe oraz owalne dywany sprawdzają się w wystroju małych salonów. Będą ciekawą dekoracją, a dzięki odpowiednio dobranemu kolorowi rozjaśnią i optycznie powiększą wnętrze.

Dywan shaggy, czyli włochaty dywan do salonu

Dywan do salonu: nowoczesne wzory do wnętrz - zdjęcia 2

Dywan shaggy króluje w przytulnych salonowych wnętrzach już od kilku sezonów. Jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa shaggy, czyli włochaty/potargany. Dzięki temu, że występuje w wielu wersjach kolorystycznych, a do tego jest miękki w dotyku, pozwala na różne aranżacje, również takie, w których musimy ocieplić zimne podłogi.

Projektanci twierdzą, że popularny „włochacz” ma uniwersalny charakter i można go dopasować do każdego stylu:

  • Z krótszym włosiem, np. w kolorze ochry, sprawdzi się w salonie w stylu skandynawskim.

  • Z gęstym włosiem w kolorze białym doskonale ociepli fizycznie i estetycznie minimalistyczny salon, w którym królują brązy, beże, szarości i naturalne drewno.

  • Niewielki okrągły (np. szary) ma uniwersalny charakter. Sprawdzi się w każdej salonowej stylizacji do wydzielenia strefy relaksu (dywan, fotel, stolik kawowy).

Zastanawiasz się, jak dbać o tego typu dywan z długim włosiem? Jeśli znajduje się w salonie, odkurzaj go codziennie, najpierw z włosem, potem pod włos, usuwając pozostałe zanieczyszczenia. Ważne jest też trzepanie tego typu dywanów raz w miesiącu. Jeśli chcesz całkowicie odświeżyć dywan shaggy lub pozbyć się plam, skorzystaj z profesjonalnych usług, np. pralni ekologicznej.

Dywan sznurkowy – rozwiązanie dla praktycznych

Dywany sznurkowe, czyli tkane na płasko, nie mają miękkiego runa, ale za to występują w wielu wersjach kolorystycznych i z brzegami wykończonymi frędzlami. Doceniają je użytkownicy, dla których ważna jest ekologia: zarówno ze względu na to, że wykonane są z naturalnych bawełnianych włókien, jak również z uwagi na ich trwałość. Dywany sznurkowe mają jeszcze więcej zalet:

1.     Są łatwe w czyszczeniu, gdyż zabrudzenia nie wnikają do środka.

2.     Nie odkształcają się, dzięki czemu możesz je dowolnie przechowywać.

3.     Występują w wielu wariantach. Na rynku dostępne są dywany sznurkowe o różnych kształtach, wzorach i kolorach.

Dywany sznurkowe doskonale sprawdzają się w przypadku alergików, gdyż łatwo usunąć kurz z ich włókien. Z tego względu to również dobre rozwiązanie dla właścicieli psów i kotów.

Przeczytaj: Salon w stylu skandynawskim

Jak dbać o dywan? Odkurzanie i czyszczenie dywanów

Dywan do salonu: nowoczesne wzory do wnętrz - zdjęcia 3

Pamiętaj, że regularna pielęgnacja dywanu w salonie wpływa nie tylko na jego wygląd, ale też trwałość. Oto mała ściągawka, która pomoże Ci odpowiednio o niego zadbać:

–      Odkurzanie. W przypadku tradycyjnego dywanu przynajmniej 1 raz w tygodniu, w kierunku włosia. Jeśli masz możliwość, zastosuj specjalną końcówkę przeznaczoną do tego typu powierzchni. Ważna jest też moc i siła ssania odkurzacza (do dywanów i wykładzin 2200 W.).

–      Trzepanie. 1-2 razy do roku na świeżym powietrzu (wiosną, jesienią). Można też odświeżyć go zimą, układając włosem do śniegu, a następnie trzepiąc. To sprawdzona metoda naszych babć.

–      Pranie. Na mokro najlepiej wykonywać 1-2 razy na rok przy użyciu odpowiedniego szamponu naturalnego i stosując się do zaleceń producenta preparatu. Pamiętaj, by przed praniem dokładnie odkurzyć dywan, a w trakcie nie dopuścić do jego przemoczenia. Jeśli boisz się o swój dywan, powierz tego typu pielęgnację profesjonalnej firmie specjalizującej się w czyszczeniu dywanów. Pranie na mokro usuwa brud, plamy, bakterie i roztacza oraz przedłuża żywotność dywanu.

W przypadku dywanów ważne są też wskazówki dotyczące wywabiania konkretnych plam:

  • Gumę do żucia lub wosk usuniesz, układając na tych plamach kostki lodu. Gdy zabrudzenia stwardnieją, precyzyjnie je wyskrob.

  • Tłuste plamy osusz ściereczką lub papierem, a następnie posyp talkiem. Po 24 godzinach odkurz poplamione miejsce.

  • Wylany sok lub herbatę również osusz, a następnie oczyść wodą z octem lub odplamiaczem.

Przeczytaj więcej o odkurzaczach marki Bosch i wybierz model, który sprawdzi się w Twoim domu.

Choć magiczne dywany istnieją tylko w bajkach, to te dostępne w sklepach też mogą odmienić Twoje wnętrze. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni kształt, rozmiar i kolor pasujące do całej aranżacji salonu. Trochę magii w domu nie zaszkodzi, prawda?