Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Kuchnia z oknem – wystrój, dekoracje i aranżacje

Kuchnia z oknem – wystrój, dekoracje i aranżacje
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Typy okien w kuchni
  2. Jak zaaranżować przestrzeń w słonecznej kuchni?
  3. Jak ozdobić okno w kuchni?
  4. Rolety czy zasłonki do kuchni?

Naturalne światło poprawia nastrój, wpływa na radość życia i dodaje blasku każdej aranżacji. Nie może więc go zabraknąć nawet w najmniejszej kuchni. Sprawdź, które okna pasować będą do Twojej przestrzeni i jak je zaaranżować.

Typy okien w kuchni

Okno to element do zadań specjalnych: dostarcza światła, wentyluje wnętrze oraz pełni funkcję dekoracyjną. To, jaki typ okna wybierzesz, zależeć będzie w dużym stopniu od rodzaju pomieszczenia, którym dysponujesz oraz... otoczenia Twojej kuchni.

Okno tradycyjne – pojedyncze lub podwójne, sprawdzi się zarówno w małej kuchni w bloku, jak i w nieco większej w domu jednorodzinnym. Obecnie najpopularniejsze są kuchnie z oknem tradycyjnym, uchylno-rozwiernym.

Okno horyzontalne – jeśli kochasz widok z Twojej kuchni, koniecznie pomyśl o oknie horyzontalnym (panoramicznym). Poziome, wąskie i długie okno nie tylko doświetli pomieszczenie, ale również dodatkowo ozdobi Twoją kuchnię.

Kuchnia z oknem - zdjęcie 1

Okno między meblami – okno panoramiczne można również wkomponować w meble kuchenne, co pozwala na tworzenie niezwykłych aranżacji. To idealne rozwiązanie dla osób, które posiadają kuchnię z oknem wychodzącym na piękny ogród.

Okno narożne – idealnie pasuje do nowoczesnych budynków, podkreślając ich oryginalny charakter. Dzięki tej opcji zyskasz więcej światła, a co za tym idzie – lepsze samopoczucie na co dzień.

Okno i drzwi balkonowe – polecane do przestronnej kuchni w apartamencie czy domu jednorodzinnym, z dużym balkonem lub tarasem. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy często organizują przyjęcia w ogrodzie.

Jak zaaranżować przestrzeń w słonecznej kuchni?

Naturalne światło może być dużym atutem Twojej kuchni z oknem, pod warunkiem, że odpowiednio je wykorzystasz. Na dobry początek pamiętaj więc, by nie zasłaniać okna meblami oraz ciemnymi zasłonami. Kolejny ważny element to wykorzystanie naturalnego światła do oświetlenia poszczególnych stref w kuchni z oknem. W przypadku mebli robionych na wymiar, najczęściej blat kuchenny umieszcza się na wysokości parapetu. Dzięki temu zyskujesz jednolitą i estetyczną przestrzeń roboczą, która dodatkowo jest bardzo dobrze doświetlona. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętaj, że wysokość blatów musi być dostosowana do Twojego wzrostu. Przygotowując posiłki, nie możesz więc ani się schylać, ani stać na palcach. Jeśli umieścisz parapet na wysokości blatu roboczego, postaw na okna uchylno-rozwierne.

Aranżacja kuchni z oknem, by właściwie spełniała swoje zadanie, musi być przede wszystkim dobrze zaplanowana. Jeśli więc wybrałeś kuchnię z oknem narożnym, umieść przy nim stół. Ten ważny element, który jest sercem całego domu, zyska dzięki ciągłemu dopływowi naturalnego światła. W małej kuchni sprawdzi się stół okrągły, natomiast do większego pomieszczenia warto wybrać podłużny, jaki zostanie dokładnie doświetlony z kilku stron oknem narożnym.

Planując umieszczenie zlewu pod oknem, pamiętaj, by bateria nie blokowała możliwości jego otwierania. Decydując się na to rozwiązanie, miej na uwadze, że zmywak, wkomponowany w przestrzeń kuchni z oknem, jest bardzo eksponowanym elementem. Zadbaj o jego odpowiednią estetykę. Dodatkowo pamiętaj, że nie umieścisz suszarki nad zlewozmywakiem, postaw więc na model z dużym ociekaczem. Zlew przy oknie jest doskonale doświetlony w ciągu dnia, nie zapomnij więc zadbać też o jego doświetlenie po zmroku. W tym przypadku sprawdzą się np. halogeny umieszczone na suficie.

Kuchnia z oknem - zdjęcie 2

Kolejny ważny aspekt, jeśli chodzi o kuchnię z oknem, to... cztery strony świata. Architekci przekonują, że jeśli chcemy najlepiej wykorzystać naturalne światło, powinniśmy zdecydować się na usytuowanie kuchni od wschodu. Wówczas śniadanie będziemy jeść przy naturalnym świetle zarówno zimą, jak i latem. Natomiast popołudniami, podczas upalnych miesięcy, zagwarantujemy sobie cień. Jest to też istotne, jeśli chodzi o przechowywanie produktów i przygotowywanie posiłków.

Jak ozdobić okno w kuchni?

Ile stylów kuchni z oknem, tyle możliwości aranżacyjnych. W skandynawskich wnętrzach doskonale sprawdzą się kremowe rolety rzymskie, natomiast miłośnicy stylu rustykalnego docenią okna ozdobione kolorowymi zasłonami i kwiatami.

Urządzanie okna w kuchni rozpocznij od doboru parapetów. Kuchnia z oknem zyska jeszcze więcej ciepła i uroku, dzięki parapetom wykonanym z drewna. Sprawdzą się one w wielu stylistykach kuchni: od prowansalskiej po skandynawską. Jeśli chcesz, by parapet służył Ci jak najdłużej, wybierz model wykonany z trwałego drewna. Spośród polskich gatunków sprawdzi się: dąb, buk, jesion oraz sosna, natomiast z egzotycznych między innymi: merbau, badi i sapella. Aby parapety z drewna były prawdziwą ozdobą Twojej kuchni z oknem, zadbaj o ich właściwie zabezpieczenie i pielęgnację. Jeszcze przed montażem zaimpregnuj je i polakieruj. Natomiast w toku użytkowania pielęgnuj parapety środkiem z woskiem do drewna.

Dzięki odpowiedniej aranżacji okna w kuchni, możesz stworzyć zielony ogród dostępny przez cały rok. Kwiaty zasadź w kwietnikach wokół okna, a owoce, które kupujesz na co dzień, umieść w oryginalnych koszykach lub efektowanych misach i postaw na parapecie. Zadbaj też o zielnik z ulubionymi przyprawami. To świetne rozwiązanie, które poruszy wszystkie zmysły: wzroku, smaku i zapachu... a nawet estetyki. Pamiętaj, że zioła potrzebują odpowiedniej dawki naturalnego światła, dlatego umieść je na kuchennym parapecie. W Twoim zielniku nie może zabraknąć takich roślin jak: oregano, bazylia, tymianek czy rozmaryn.

Kuchnia z oknem - zdjęcie 3

Aranżacja okna w kuchni to też dobranie do niego odpowiedniego oświetlenia. Jeśli nasze okno doświetla blat roboczy w dzień, musimy zadbać także o to, by w jego okolicach znalazło się sztuczne światło, pozwalające na przygotowywanie posiłków wieczorem. Mogą to być dekoracyjne, wiszące lampy (w przypadku, gdy nie mamy szafek wiszących nad blatem) lub oczka halogenowe na suficie.

Rolety czy zasłonki do kuchni?

Aranżacja okna w kuchni wiąże się też z odwiecznym dylematem: rolety zwykłe, rolety rzymskie, plisy czy zasłony? Mamy gotową odpowiedź: wszystko zależy od stylistyki kuchni.

Bardzo modne w ostatnim czasie rolety rzymskie pasują do każdego wnętrza. Co więcej, na rynku znajdziesz tysiące wzorów i kolorów, spośród których na pewno uda Ci się wybrać ten jeden wyjątkowy, dzięki któremu Twoja kuchnia z oknem będzie niepowtarzalna. 

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Jeśli w Twojej kuchni króluje tradycja, dobrym rozwiązaniem będą zazdrostki, czyli krótkie firany przylegające do szyby. Wystrój okna w kuchni zyska dzięki umieszczeniu firan ze wstążkami lub zasłon – to rozwiązania idealne do przytulnej kuchni marzeń."]

Zasłony w kuchni z oknem pełnić będą przede wszystkim funkcję estetyczną i powinny pasować do aranżacji. Pamiętajmy, by wybierać modele sięgające do parapetu, dzięki czemu nie będą przeszkadzać podczas gotowania. Jeśli zasłony mają dodatkowo chronić przed słońcem, postawmy na te wykonane z grubszych materiałów.

Ważne! Firany i zasłony w kuchni z oknem powinny być wykonane z tkanin niewymagających prasowania.

Dekoracja okna w kuchni w stylu rustykalnym, prowansalskim i angielskim wymaga już innych rozwiązań. Tutaj sprawdzą się zasłony, np. lniane, które sprawią, że kuchnia będzie jeszcze „cieplejsza” i bardziej przytulna.

Rolety i plisy królują we wnętrzach minimalistycznych: w stylistyce skandynawskiej, nowoczesnej oraz loftowej. Wybierając rolety do kuchni, warto zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • Materiał – postaw na modele wykonane z poliestru, gdyż można je z łatwością wyczyścić wilgotną szmatką.
  • Rodzaj – w kuchni sprawdzą się przede wszystkim rolety rzymskie i harmonijkowe.

Kuchnia z oknem - zdjęcie 4

Dekoracja okna w kuchni wymaga też odpowiedniej pielęgnacji i ochrony. Rolety należy regularnie oczyszczać z kurzu na sucho: np. odkurzaczem z czystą końcówką lub specjalnym wałkiem z warstwą klejącą. Świetnie sprawdzi się tutaj odkurzacz bezprzewodowy Bosch z linii Readyy'y, który dzięki funkcjonalności 2 w 1 jest bardzo elastyczny w działaniu i wyczyści nawet najmniej dostępne miejsce. Doskonale poradzi sobie zatem zarówno przy czyszczeniu rolet, jak też podłóg oraz powierzchni pod meblami. Co więcej, kształt i konstrukcja pozwalają na jego łatwe przechowywanie i przenoszenie.

Jeśli na rolecie pojawi się brudny ślad, należy go wyczyścić detergentem (mydłem lub płynem do naczyń), a następnie szybko wysuszyć. Rolety rzymskie możemy zdemontować i samą tkaninę wyprać, zachowując takie zasady, jak przy praniu zasłon i firan kuchennych, czyli:

  • otrzepujemy je z kurzu i brudu,
  • składamy w kostkę,
  • pierzemy w pralce, najlepiej w trybie ręcznym, w 30-40°C.

Aranżując okno w kuchni, pamiętaj o tym, by jak najlepiej wykorzystać zalety naturalnego światła. Co więcej, dobieraj dekoracje nie tylko pod względem estetycznym, ale przede wszystkim praktycznym, by zminimalizować konieczność ciągłego sprzątania. Wszak Twoja wymarzona kuchnia z oknem powinna być źródłem radości i pozytywnych emocji... nie tylko ze względu na dostęp naturalnego światła.