Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Galeria ścienna w mieszkaniu – zasady kompozycji

Galeria ścienna w mieszkaniu – zasady kompozycji
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Dekoracje w mieszkaniu są jak wisienka na torcie, a wprost idealnym dopełnieniem aranżacji wnętrza jest galeria ścienna. Dobrze zaprojektowana kompozycja galerii ściennej to oryginalna i przyjemna dla oka kombinacja zdjęć, grafik i obrazów. Przeczytaj, jak stworzyć efektowną galerię ścienną w swoim mieszkaniu.

Obrazy na ścianę 

Obrazy i plakaty na ścianę to efektowny pomysł na zagospodarowanie pustej przestrzeni w mieszkaniu. Mnogość obrazów – ich rodzajów, motywów i form – pozwala na dopasowanie do każdej stylistyki mieszkania odpowiednich dekoracji. Samodzielnie skomponowana galeria ścienna nadaje indywidualizmu pomieszczeniom, wpływa na samopoczucie i cieszy oczy. Obrazy to dekoracja, która jest ponadczasowa – warto ją jednak starannie zaplanować.

Zdjęcie na płótnie, obrazy 3D czy inspirujące cytaty – co wybrać? 

Pamiętaj, że galeria ścienna nie musi składać się jedynie z fotografii w ramkach. Zdjęcia z rodzinnych uroczystości czy z wakacji z przyjaciółmi będą się równie pięknie komponować z innymi elementami galerii. A mogą nimi być ulubione zdjęcia wydrukowane na płótnie czy nietuzinkowe obrazy 3D. Na Twojej ścianie mogą pojawić się również cytaty (jako plakaty na ścianę lub naklejki ścienne), które każdego dnia będą Cię inspirować.

Dowiedz się więcej: Napisy na ścianę do domu – inspiracje

Wybór tego, co możesz zawiesić na swojej ścianie jest bardzo duży. Zdecyduj się na to, co najbardziej podoba się Tobie i reszcie domowników, mogą być to np. motywy florystyczne. Ważne, aby galeria pasowała do całej stylistyki mieszkania i przede wszystkim nadmiernie go nie przytłoczyła.

Galeria ścienna w mieszkaniu – zasady kompozycji  - zdjęcie 1

Nowoczesne obrazy do mieszkania 

Galerię ścienną można urządzić nie tylko w salonie czy sypialni, ale też w przedpokoju, kuchni, a nawet w łazience. W każdym z tych pomieszczeń zawiesić możesz obrazy nowoczesne. Czym są? To drukowane na płótnie kompozycje wzorowane na bardzo realistycznych fotografiach. Takie zdjęcie na płótnie może przedstawiać tak naprawdę wszystko to, co sobie wymarzysz – abstrakcje, roślinność, krajobrazy, ludzi itd. Mogą to też być reprodukcje obrazów znanych artystów, dzięki którym każdego dnia będziesz podziwiać „Słoneczniki” van Gogha albo „Monę Lisę” da Vinciego. Nowoczesne obrazy na płótnie mają tę zaletę, że są łatwo dostępne i wyglądają naprawdę imponująco.

Obrazy do kuchni

Urządzając kuchnię należy pamiętać o funkcjonalnym ustawieniu mebli i blatu roboczego, estetycznych frontach szafek i praktycznych sprzętach – czasem zapomina się jednak o udekorowaniu tej przestrzeni. Obrazy do kuchni sprawdzą się tu idealnie. Do stworzenia kuchennej galerii ściennej można użyć obrazów o różnej wielkości. Najlepsze będą te, które łączą się z kuchnią tematycznie, czyli przedstawiają gotowanie lub jedzenie. Obrazy z kolorowymi warzywami, soczystymi owocami, błyszczącymi ziołami czy kawą w kolorze głębokiego brązu wspaniale udekorują ścianę w każdej kuchni.

Przeczytaj: Ściana w kuchni – pomysły, kolory, inspiracje

Obrazy na ścianę do salonu

Salon jest symbolem domowego ogniska i to właśnie w nim zazwyczaj spędzamy najwięcej czasu podczas rodzinnych wieczorów, uroczystości czy relaksu. Warto zatem jak najlepiej go udekorować, bo oprócz wygodnych mebli, to właśnie dekoracja salonu wpływa na nasze samopoczucie. Obrazy na ścianę do salonu mogą przedstawiać wiele pięknych motywów, których widok będzie relaksował lub dodawał energii domownikom. Rośliny, zwierzęta, mapy świata, pejzaże, abstrakcje czy street art – to tylko niektóre z możliwości. Pamiętaj, by wszystkie ozdoby Twojego nowoczesnego salonu były ze sobą spójne.

Przeczytaj: Nowoczesny salon – jak go urządzić i pomalować?

Galeria ścienna w mieszkaniu – zasady kompozycji  - zdjęcie 2

Obrazy do sypialni

Sypialnia nie powinna być jedynie miejscem przeznaczonym do spania. Warto, żeby jej wygląd pomagał się zrelaksować, naładować baterie po ciężkim dniu i ułatwiał zasypianie. Zatem świetnie sprawdzą się takie obrazy do sypialni, które działają uspokajająco, np. z pięknymi krajobrazami. Widok natury ma kojący wpływ na odbiorcę – nawet w formie obrazów. Postaw na krajobraz, który miło wspominasz ze swojej podróży, albo taki, który chcesz zobaczyć na żywo przy kolejnej wycieczce. A jeśli zależy Ci, aby po przebudzeniu rozpocząć dzień z dodatkową energią – wybierz obrazy z motywującymi cytatami. Może być to także zdanie z Twojej ulubionej książki, które wprawi Cię w dobry nastrój.

Jakie obrazy do galerii ściennej wybrać?   

Aby dobrze dobrać obrazy do swojej ściennej galerii, warto pamiętać o kilku zasadach. Należy rozróżnić klasyczne i ciepłe wnętrza od wnętrz surowych i nowoczesnych. Do tych pierwszych odpowiednie będą obrazy przedstawiające np. pejzaże lub kwiaty, a do nowoczesnych – abstrakcje czy motywy geometryczne. Przede wszystkim muszą one pasować do wystroju danego wnętrza, ale też do gustu domowników. Wieszanie tego, co jest modne, ale się nie podoba prędzej czy później wzbudzi irytację. Obrazy powinny pasować kolorystycznie do danego pomieszczenia. Jeśli Twoje ściany mają jasny kolor, to dobrze będą wyglądać na nich wszystkie obrazy. Jeśli ściany są w ciemnych kolorach, to zalecamy uważniejszy dobór obrazów pod kątem kolorystycznym. Tło grafiki nie powinno też zlewać się ze ścianą, aby była na niej dobrze widoczna.

Obrazy szklane

Obraz szklany to elegancki i nowoczesny dodatek na ścianę, który drukowany jest specjalną techniką umożliwiającą dokładne odwzorowanie barw i zachowanie trwałości nadruku. Szkło wysokiej jakości jest odporne na uderzenia i zarysowania, nie blaknie i nie szkodzi mu wilgoć. Nadaje się więc do każdego pomieszczenia, także do łazienki czy kuchni. Szklany obraz dobierz do swojego wnętrza pod kątem wielkości i kolorystyki. Zdecyduj się też na konkretną grafikę, zdjęcie lub motyw, którymi szklany obraz najlepiej dopasuje się do Twojego wnętrza pod względem stylu.

Obrazy na płótnie

Galeria ścienna w mieszkaniu – zasady kompozycji  - zdjęcie 3

Obraz naniesiony w formie wydruku na płótno, które naciągane jest potem na krosno (blejtramem), bez przeszkód może pojawić się w każdym z domowych wnętrz. Nada mu klasy, wprowadzi kameralną atmosferę albo energię. Możesz wybrać obraz bez ramy lub zupełnie odwrotnie – włożyć go w ozdobną ramę. To dobre rozwiązanie dla replik znanych i ponadczasowych obrazów. Masz też wybór pomiędzy pojedynczymi obrazami na płótnie a takimi, które wykorzystując kilka kadrów jednej fotografii, rozłożone są na kilka oddzielnych obrazów. Zawieszając je obok siebie na ścianie, stworzą jedną kompozycję – dyptyk, tryptyk lub obrazy wieloelementowe.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię, że galeria ścienna w mieszkaniu lub domu to wspaniały pomysł, który warto wprowadzić w życie!