Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak dbać o meble tapicerowane?

Jak dbać o meble tapicerowane?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Meble tapicerowane to popularny wybór do salonu i sypialni. Jednak przy codziennym użytkowaniu meble są narażone na lekkie zabrudzenia i poważne plamy. Jak dbać o tapicerkę, aby długo cieszyć się jej nieskazitelnym wyglądem?

Materiał obiciowy ma znaczenie

Pluszowy zagłówek łóżka czy obite welurem kanapa i fotele słyną z dekoracyjnego charakteru. Ciekawa faktura budująca atmosferę przytulności sprawdzi się szczególnie w pełnym przepychu i luksusu wnętrzu glamour czy sielskim domu w stylu angielskim.

Niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu znajdą się tapicerowane meble, pamiętaj o tym, że materiał obiciowy w różny sposób reaguje na zabrudzenia. W zależności od tego, jaki rodzaj pokrycia wybierzesz, zmienia się również sposób jego pielęgnacji.

Przyjrzyjmy się metodom czyszczenia trzech popularnych materiałów obiciowych:

  • Mikrofibra – zbudowana z mikrowłókien z nylonu i poliestru, łatwo wchłania kurz i ciemnieje pod wpływem wilgoci. Skutecznym sposobem na zadbanie o jej wygląd jest przetarcie letnią wodą z mydłem. Jak nakładać mieszankę? Najlepiej rozpylając za pomocą spryskiwacza do kwiatów i wycierając delikatnie jasną gąbką. Aby wyczyścić meble pokryte mikrofibrą, możesz zrosić je też spirytusem salicylowym, który szybko odparowuje i nie zostawia śladów.

  • Welur – to rodzaj pluszu o charakterystycznym połysku i zaskakującej miękkości, nazywany też aksamitem o krótkiej okrywie włosowej. Atutem weluru jest mnogość kolorów, dlatego łatwo dopasować go do dowolnej aranżacji. Welurowe meble wyczyścisz roztworem amoniaku – dwie łyżki na litr wody.

  • Aksamit – należy do tkanin pluszowych; jest synonimem elegancji i niemal królewskiego przepychu. Efektownie połyskuje pod wpływem światła, jest dość sztywny. Podczas jego tworzenia pomiędzy nitki osnowy dodaje się nitki w kształcie pętelek. Wyczyścisz go – podobnie jak welur – roztworem amoniaku.

Oprócz rodzaju tkaniny, ważna jest także lokalizacja tapicerowanego mebla – jeśli postawisz go blisko grzejników, błyskawicznie pokryje się kurzem. Jeśli na materiał obiciowy przez dłuższy czas będą padać mocne promienie słoneczne, mebel wyblaknie i straci swój urok. Ostrożność zachowaj również przy przenoszeniu mebli z miejsca na miejsce, np. podczas remontu. Nigdy nie łap za obicie – przekładaj meble chwytając od spodu lub za nóżki.

Odkurzanie mebli tapicerowanych

Gromadzący się kurz to główny przeciwnik właścicieli mebli tapicerowanych. Mikrodrobinki, niedostrzegalne gołym okiem, niepostrzeżenie zbierają się w materiale. Dlatego też tapicerowane krzesła czy sofy z wyjmowanymi elementami (siedziskami i oparciami) trzeba regularnie wietrzyć i odkurzać.

Mówi się, że meble obite tkaniną należy odkurzać przynajmniej raz na dwa tygodnie. Częstotliwość odkurzania wzrasta, jeśli w domu mieszkają zwierzęta. Ich sierść unosi się w powietrzu, a potem osiada na meblach. Również drzemki psów i kotów na kanapie, fotelu czy pufie powodują, że wszędobylska sierść – a z nią i powodujące alergię roztocza – stają się palącym problemem.

Przeczytaj: Jak urządzić wnętrze z myślą o czworonogu?

Opiekunom czworonogów polecamy bezprzewodowe odkurzacze akumulatorowe Bosch. Decydując się na zakup, otrzymujesz wielofunkcyjną szczotkę ProAnimal z dodatkowym wałkiem z czerwonym włosiem do zbierania sierści. Tym samym zyskujesz nie tylko doskonale odkurzone podłogi (dywan, płytki, panele itp.), ale przede wszystkim możesz cieszyć się czasem ze swoim pupilem w czystym domu.

Jak dbać o meble tapicerowane? - zdjęcie 1

Czyszczenie tapicerki meblowej

Na Twojej kanapie, fotelu, zagłówku czy krzesłach w jadalni pojawiły się plamy? Zareaguj najszybciej jak to możliwe. Pozostawienie zabrudzenia na wiele dni nie sprzyja łatwiejszemu czyszczeniu. Plamy na tapicerce najlepiej usuwać od razu.

Meble wykończone welurem czy aksamitem czyść zawsze zgodnie z kierunkiem układania się włosków, by zachowały przyjemną gładkość. Pamiętaj też, że czyszczenie kanapy i innych tapicerowanych elementów wyposażenia warto wykonywać od brzegu do środka, dzięki czemu nie rozetrzesz zabrudzenia na całej powierzchni. Usuwając plamy na tapicerce, nie zapomnij umyć całego siedziska czy oparcia, wykonując okrężne ruchy. To najlepszy sposób na świeże i czyste obicia. Ostatnia rada brzmi tak: nie wcieraj brudu w tkaninę, zastosuj metodę polegającą na stemplowaniu mebla namoczoną ściereczką – unikniesz mechanicznych uszkodzeń. A jak czyścić meble tapicerowane? Skorzystaj z naszych wskazówek:

  • Domowym sposobem na usunięcie plam z kawy, herbaty i czerwonego wina będzie wodny roztwór kwasku cytrynowego lub odrobina proszku do prania. Nanieś go na mebel, a na koniec przetrzyj sofę czy krzesło tapicerowane miękką, wilgotną szmatką i pozostaw do wyschnięcia.

Jak dbać o meble tapicerowane? - zdjęcie 2

  • Tłuste plamy na tapicerce to wyzwanie. Z pomocą rusza rozpuszczalnik do tego typu zabrudzeń i szampon do mebli tapicerowanych. W przypadku mniej uciążliwych plam użyj ciepłej wody z mydłem.
     
  • Niechciane plamy z czekolady? Odplamianie tapicerki zacznij od przetarcia zabrudzenia czystą gąbką z roztworem (łyżka płynu do mycia naczyń na dwie łyżki wody). Potem wystarczy, że położysz na nią ściereczkę i poczekasz, aż wchłonie brud. Zamiast roztworu możesz także skorzystać z ciepłego mleka, które wspomoże rozmiękanie resztek czekolady.
     
  • Czyszczenie tapicerki meblowej ze śladów długopisu przyniesie spodziewane efekty, jeśli użyjesz pasty do zębów. Nałóż niezbyt grubą warstwę na plamę, a po chwili przetrzyj czyszczone miejsce wilgotną ściereczką. Zanim usiądziesz na krześle wykończonym welurem czy oprzesz się o zagłówek łóżka tapicerowanego, pozwól obiciom swobodnie wyschnąć, ewentualnie przyspiesz ten proces, kierując na mebel strumień ciepłego powietrza z suszarki.

Pranie i regularne czyszczenie

Odkurzanie i usuwanie plam – czy można zadbać o meble tapicerowane w inny sposób? Tak, np. poprzez powtarzalne szczotkowanie. Operowanie miękką szczotką pomaga pozbyć się kurzu i włosów, które unoszą się wraz z ruchami powietrza w domu, a później wpadają pomiędzy włókna. Nie obawiaj się, że pod wpływem zamaszystych ruchów tapicerowane krzesło czy fotel ulegną zniszczeniu. Dla pewności możesz sprawdzić odporność materiału na ścieranie, o czym mówi tzw. skala Martindale’a. Ścieralność tkanin obiciowych bada się, pocierając fragment wełny czesankowej specjalnym cylindrem. Test ten sprawdza, jak materiał zachowa się, jeśli usiądziesz na meblu aż dziesięć tysięcy razy.

Jeżeli istnieje możliwość zdjęcia tapicerki – jest to popularna opcja w nowoczesnych sofach z sieciówek meblowych – należy kilka razy w roku wyprać ją w pralce. Pranie kanap można wpisać do grafiku kompleksowego sprzątania, np. przy okazji wiosennych porządków.

Przeczytaj: Jak posprzątać dom na wiosnę?

Meble tapicerowane w sypialni i salonie bywają nie tylko użyteczne, ale i stanowią ozdobę pomieszczenia. Oczywiście pod warunkiem, że są zadbane. Właściwa pielęgnacja weluru, aksamitu czy mikrofibry wydobędzie z przedmiotów niewątpliwy urok i podkreśli unikalny charakter wnętrza.