Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Zwierzę w domu. Jak urządzić wnętrze z myślą o czworonogu?

Zwierzę w domu. Jak urządzić wnętrze z myślą o czworonogu?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Myślisz o kupnie lub adopcji czworonożnego pupila? Od tego momentu wiele się zmieni. Zwierzę szybko stanie się członkiem Twojej rodziny i pełnoprawnym domownikiem. Zmiany nie ominą także Twojego domu. W jaki sposób urządzić mieszkanie, by czworonóg czuł się w nim dobrze, a przede wszystkim był bezpieczny? Jak sprawić, żeby w domu ze zwierzakiem panował porządek?

Pies w domu – czego potrzebuje?

Niezależnie od tego, czy w Twoich progach pojawi się żywiołowy szczeniak czy spokojny psi staruszek po przejściach, na start powinien otrzymać zestaw rzeczy, które pozwolą poczuć mu się jak w domu. Do takich przedmiotów należą z pewnością: dostosowane do wielkości i wagi zwierzęcia legowisko oraz miski – osobno na mokrą i suchą karmę oraz wodę, a także pojemnik na przechowywanie wszystkich smaczków. Pamiętaj, żeby nie zakłócać psu chwil sam na sam z miską. Spokojne spożywanie posiłków jest ważne nie tylko dla psychiki psiaka, ale i jego zdrowia.

Oprócz niezbędnej socjalizacji (z resztą rodziny i innymi zwierzętami), psu na pewno przyda się trening spędzania czasu w samotności. Do tego celu można użyć kojca lub specjalnej klatki dla psa (tzw. kennelowej), dzięki której czworonóg nauczy się relaksować i odpoczywać w czasie, kiedy jego opiekun będzie zajęty czymś innym (np. pracą). W kąciku pupila umieść posłanie. Mogą tam znaleźć się również zabawki, które będą wspierać rozwój zwierzaka.

Co usunąć z domu, aby pies był bezpieczny?

Kiedy do domu ma zawitać nowy członek rodziny, warto przyjrzeć się najbliższemu otoczeniu pod kątem potencjalnych zagrożeń. Postaraj się popatrzeć na dom i ogród psimi oczami. Z jakimi niebezpiecznymi substancjami może się zetknąć zwierzak? Co nie powinno znaleźć się w zasięgu psiego pyska? Gdzie nie powinien biegać? Zwróć uwagę na:

  • zabezpieczenie terenu – przyjrzyj się oknom, schodom, balkonom i ogrodzeniu, czyli miejscom, w których maluch może utknąć lub z nich spaść;
  • usunięcie wszystkich niebezpiecznych przedmiotów, m.in. odsłoniętych przewodów elektrycznych, wiszących kabli, nawozów, ostrych narzędzi, środków owadobójczych, środków czyszczących;
  • przegląd wszystkich roślin domowych i ogrodowych – jeśli w domu ma zamieszkać pies, bezwzględnie należy usunąć trujące rośliny: figowca, cyklamen, ostrokrzew, jemiołę, aloes, narcyza, hiacynt, irysa, azalię, poinsecję, groszek pachnący, rododendron, oleandra oraz difenbachię; zamień je na równie efektowne, ale bezpieczne zielone egzemplarze.

Zwierzę w domu. Jak urządzić wnętrze z myślą o czworonogu? - zdjęcie 1

Jak urządzić dom z myślą o kocie?

Dwoma najważniejszymi potrzebami kotów są: możliwość wspinania się i ukrycia, co wiąże się z prowadzeniem obserwacji z bezpiecznego miejsca. Dlatego też na kocim terytorium powinny znaleźć się konstrukcje 3D (np. biegnące od podłogi aż po sufit półki, pochylnie, grube gałęzie) oraz liczne skrytki. To połączenie będzie idealne dla kotów: kiedy już zaspokoją instynkt łowiecki, wtedy w osłoniętych, cichych miejscach będą mogły poczuć się bezpiecznie.

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Jeśli chcemy mieć aktywnego, zadowolonego z życia kota, nie zapominajmy o drapaku. Dobrze dobrany sprzęt pozwoli pupilowi spożytkować energię bez niszczenia tapicerki, tapet czy mebli."]

Czym powinien charakteryzować się idealny drapak dla kota?

Po pierwsze: trwałością. W zaspokojeniu naturalnej potrzeby drapania i znaczenia terenu (u kotów między opuszkami palców znajdują się gruczoły zapachowe, uwalniające feromony) pomoże drapak wykonany z bardzo odpornego sizalu lub stabilnego drewna. Nieco bardziej podatne na kocie pazurki są drapaki tekturowe.

Po drugie: urozmaiceniem. Na rynku zoologicznym znajdziemy drapaki, przypominające swoim wyglądem domki, a nawet całe miasteczka. Półki, schowki, tuby, słupki i leżanki, powierzchnie do drapania czy hamaki – taki koci mebel zapewne zajmie pokaźny kąt pokoju, ale i dostarczy zwierzęciu niezbędnej stymulacji lub skłoni do relaksu. Wielopoziomowy drapak otworzy przed kotem dodatkową przestrzeń i zachęci do eksploracji. Najlepiej, żeby zwierzę miało do wyboru trzy powierzchnie do drapania: pionową, poziomą i skośną.

Po trzecie: dostosowaniem do rasy zwierzęcia. Drapak nie powinien być zbyt lekki, by kot go nie przewrócił. Ważne są też pozostałe wymiary. Idealnie dobrany drapak powinien pozwolić kotu wygodnie się rozciągać i rozgrzać mięśnie – dla małego kociaka wybierz taki o wysokości 40-50 cm. Dorosły osobnik będzie potrzebował już wysokiego, metrowego drapaka. Jeśli chcesz zachęcić pupila do korzystania z tego elementu wyposażenia, natrzyj mebel kocimiętką lub zawieś na nim sznureczki, a nawet niewielkie zabawki.

Zwierzę w domu. Jak urządzić wnętrze z myślą o czworonogu? - zdjęcie 2

Koty to prawdziwe figlarze, jednak oprócz zabawy, trzeba pamiętać o podstawowej wyprawce dla kota: kuwecie i miskach do jedzenia – szklanych lub ze stali nierdzewnej, najlepiej z gumową podkładką stabilizującą. Pamiętaj, żeby zachować odległość między miską z wodą, a jedzeniem. Dlaczego? Tak każe koci instynkt.

Kuweta dla kota może być kwadratowa lub prostokątna, niższa lub z podwyższonym brzegiem (rantem), który zapobiega rozsypywaniu żwirku. Minusem może być jej mało estetyczna forma i nieprzyjemny zapach unoszący się wokół, przez co takiego modelu kuwety nie postawimy w kuchni. Pośrednim rozwiązaniem, biorąc pod uwagę wymogi higieniczne i estetykę, będzie zakup kuwety z podwójnym dnem. Wystarczy wtedy podnieść górny, ażurowy poziom i przesiać żwirek jak przez sitko, a nieczystości wysypać do śmietnika. Z kolei zamykana kuweta pozwoli na zniwelowanie przykrych zapachów, podobnie jak ta wyposażona w filtr węglowy. Ich plusem jest ciekawa, czasem nawet designerska forma. Natomiast niektóre koty, mając problem z uchylnymi drzwiczkami, źle się w nich czują. Niezależnie od wybranego modelu, postaw kuwetę w ustronnym miejscu, by zapewnić kotu spokój.

Co może zagrażać kotu w Twoim domu?

Koty uwielbiają nie tylko drapać, ale i podgryzać to, co znajdzie się w ich otoczeniu. Do wyjątków nie należą kwiaty doniczkowe, dlatego zadaniem właściciela jest ograniczanie możliwych niebezpieczeństw. Nie należy blokować naturalnych kocich instynktów, dzięki którym zwierzęta czyszczą zęby i pozbywają się kłaczków z układu pokarmowego. Jeśli masz kota w domu, musisz zrezygnować jednak z uprawy m.in.:

  • draceny, 
  • lilii,
  • „gwiazdy betlejemskiej” (poinsecji),
  • cyklamenu,
  • anturium,
  • aloesu,
  • monstery,
  • skrzydłokwiatu.

Chcesz odwrócić uwagę zwierzaka od dorodnych okazów? Zapewnij mu alternatywę w postaci wysianej w pojemniku kociej trawki lub owsa. Kamyczki, ozdobne lub naturalne, włożone do doniczki, również pomogą ochronić roślinę przed zakusami pupila.

Osiatkowanie balkonu i wszystkich okien to kolejny wymóg, jeśli chcemy, aby nasz kot był w domu bezpieczny. W pogoni za przelatującym ptakiem czy owadem może upaść i doznać poważnych uszkodzeń lub obrażeń wewnętrznych. Mimo że koty „spadają na cztery łapy”, twarde podłoże, utknięcie w uchylonym oknie czy uderzenie w przeszkodę podczas spadania z dużej wysokości stanowią dla nich poważne zagrożenie. Aby uniknąć wypadku, wybierz siatkę lub kratkę ochronną – oczka powinny być mniejsze od kociej głowy.

Jak przygotować dom na przyjęcie zwierzaka?

Każdy właściciel zwierzaka chce, by nowy członek rodziny czuł się w domu dobrze i był bezpieczny. Dobrostan zwierzęcia jest bardzo ważny, nie zapominajmy jednak o ludzkich potrzebach: porządku, organizacji dnia codziennego, chęci przebywania w pięknym i użytecznym wnętrzu. Na co warto być przygotowanym, kiedy w nasze progi zawita pies lub kot?

Zwierzę w domu. Jak urządzić wnętrze z myślą o czworonogu? - zdjęcie 3

Jak usunąć sierść?

Minusem posiadania zwierzaka jest wszędobylska sierść, którą łatwo znaleźć niemal w każdym zakątku mieszkania: na ubraniach, meblach, a nawet w jedzeniu czy w pościeli. Jej ilość można ograniczyć odpowiednio częstym wyczesywaniem pupila (minimum raz w tygodniu) za pomocą specjalnej rękawicy lub furminatora. Najbardziej popularnym narzędziem do usuwania sierści z tkanin jest po prostu rolka z klejem. To wygodne rozwiązanie do czyszczenia ubrań, jednak nie sprawdzi się w przypadku większych powierzchni. Jeśli chodzi o tapicerowane meble czy podłogi, zdecydowanie lepiej sięgnąć po odkurzacz Athlet marki Bosch z opcją usuwania sierści. Odpowiednio wyprofilowana szczotka pozwala zebrać sierść wplątaną w materiał i momentalnie wciągnąć ją do wnętrza urządzenia. Posiadając zwierzę, warto jednak wybierać dywany tkane na płasko. Szeroka ssawka, która wchodzi w skład odkurzacza do sierści, umożliwia także efektywne odkurzanie tapicerki.

Przeczytaj także: Jaki odkurzacz do domu wybrać?

Zwierzę w domu. Jak urządzić wnętrze z myślą o czworonogu? - zdjęcie 4

Przeszkadza Ci fakt, że ciągle znajdujesz sierść swojego psa lub kota na ubraniach? Możesz wypróbować suszarkę bębnową marki Bosch, której zaletą jest to, że podczas suszenia włoski są wydmuchiwane z tkanin, a potem gromadzone w filtrze. W ten sposób wyczyścisz też posłanie pupila. Dzięki suszarce oszczędzasz czas i energię, a w zamian otrzymujesz czyste, świeże, wygładzone i wolne od alergenów tekstylia.

Jak uniknąć uszkodzeń?

Nuda u zwierzaka najczęściej równa się zniszczeniom w domu: rysom na parkiecie, poszarpanemu obiciu kanapy, zjedzonemu kwiatkowi czy zbitemu wazonowi. Na szczęście możesz temu zapobiec, zapewniając zwierzakowi odpowiednią dawkę ruchu i intelektualnej stymulacji. W przypadku kotów sprawdzi się obcinanie pazurków, używanie drapaka, który w oczach czworonoga będzie atrakcyjny oraz zabawa z właścicielem, np. za pomocą pluszowych myszek zawieszonych na wędce. Z kolei psy ucieszą nie tylko długie spacery, ale i zabawki rozwijające inteligencję oraz motywację m.in. takie, które kryją w sobie psie smaczki.

Jak pozbyć się pcheł?

Twoje zwierzę drapie się i gryzie? Może to być znak, że zostało zaatakowane przez małe pasożyty. Zastosuj wtedy specjalne preparaty do odpchlenia lub obrożę przeciw pchłom. Pasożyty łatwo przynieść na butach, a co więcej, mogą one pojawić się w domu, w którym nie ma zwierząt. W poradzeniu sobie z inwazją pcheł może pomóc odkurzenie każdego zakamarka, szczególnie wnętrz szaf, pojemników na pościel czy mebli tapicerowanych – miejsc, w których często znajdują się jaja i larwy pasożytów. Pchły w domu likwiduje również gorąco, dlatego warto prać i prasować ubrania w wysokiej temperaturze. Chcesz usunąć pchły z trudno dostępnych miejsc? Użyj do dezynfekcji myjki lub stacji parowej (steamera) i pozbądź się pchlich odchodów.

Zwierzak wnosi do domu wiele radości. Jednak decyzja dotycząca posiadania czworonoga nie powinna być podejmowana spontanicznie. Należy ją dokładnie przemyśleć i przygotować mieszkanie na przyjęcie nowego członka rodziny. Zastosuj się do powyższych rad, a wszystko pójdzie jak z płatka!