Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak oszczędzić wodę w domu? Sprawdzone sposoby i sprzęty AGD

Jak oszczędzić wodę w domu? Sprawdzone sposoby i sprzęty AGD
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Ekolodzy alarmują, że zasoby wody pitnej na świecie wyczerpują się, a jako jedną z przyczyn problemu wskazują jej nadmierne i nieodpowiedzialne zużycie. Najwyższa pora zmienić szkodliwe nawyki. Poznaj proste sposoby na oszczędzanie wody, które przyniosą korzyść Tobie i środowisku.

Dlaczego warto oszczędzać wodę?

Za oszczędzaniem wody przemawiają względy ekologiczne, ale nie tylko. Rozsądne zużycie wody pozwala zaoszczędzić nawet 1 000 złotych w skali roku. Zamiast wyrzucać te pieniądze w błoto (a raczej do kanalizacji), można przeznaczyć je na podróże, hobby lub długo odkładany zakup.

W większości gospodarstw domowych oszczędzanie wody już wkrótce może okazać się koniecznością. W ostatnich latach opłaty za wodę drastycznie wzrosły. Prognozy ekonomiczne wskazują, że ta tendencja będzie się utrzymywać i niebawem czekają nas kolejne podwyżki. Warto rozpocząć naukę oszczędzania już dzisiaj – w przyszłości może okazać się bardzo pomocna. Od czego zacząć?

Oszczędzanie wody w łazience

Najwięcej wody marnujemy w łazience. Tymczasem wystarczy kilka prostych zmian i ulepszeń, aby znacząco ograniczyć jej zużycie. Zobacz, jak zadbać o własną higienę i urodę, nie zaniedbując środowiska.

  • Zakręcaj wodę podczas mycia zębów i golenia

Szacuje się, że podczas jednego mycia zębów przy otwartym strumieniu zużywamy aż 12-15 litrów wody. Wystarczy zakręcić kran na czas szczotkowania, aby ograniczyć ilość wody do zaledwie 2 litrów. Zużycie będzie jeszcze mniejsze, jeśli wypłuczesz usta wodą nalaną wcześniej do kubeczka.

Jak oszczędzić wodę w domu? Sprawdzone sposoby i sprzęty AGD - zdjęcie 1

  • Bierz prysznic zamiast kąpieli

Jeśli masz taką możliwość, ogranicz kąpiele w wannie na rzecz szybkich pryszniców. Do zapełnienia średniej wielkości wanny potrzebne jest 125-150 litrów wody. Biorąc 5-minutowy prysznic zużywamy jej znacznie mniej, bo zaledwie 50-70 litrów.

  • Wybierz nowoczesną pralkę z inteligentnym systemem

Przed Tobą zakup nowej pralki? Wybierz urządzenie o wysokiej klasie energetycznej (A+, A++ czy A+++), które zużywa mało wody i prądu. W oszczędnym praniu pomogą Ci również zaawansowane programy i funkcje. Pralki Bosch z technologią ActiveWater i ActiveWater Plus zużywają dokładnie tyle wody, ile potrzeba – ani kropli więcej! To zasługa zintegrowanych czujników automatycznych, dostosowujących pobór wody do wielkości załadunku i rodzaju tkanin. Dzięki temu możesz cieszyć się idealnym efektem, jednocześnie oszczędzając wodę i prąd. Pralka podpowie Ci także, ile prania włożyć do bębna, by było idealnie czyste.

  • Zadbaj o uszczelnienie kranów

Cieknący kran drażni odgłosem spadających kropel, a co gorsza – generuje niepotrzebne koszty. W przeciągu doby ucieka z niego nawet 17 litrów wody. Jeśli zauważysz, że kran cieknie, niezwłocznie zabierz się do jego naprawy. Pamiętaj również, aby dokładnie dokręcać kran po każdym użyciu wody.

  • Zamontuj perlator na baterii umywalkowej

Perlator to niewielkie sitko, które należy zamontować na wylewce baterii. Urządzenie napowietrza wodę, przez co strumień wydaje się większy i mocniejszy. Obecność perlatora sprawia, że średnie zużycie wody w kranie spada o 15-60% (w zależności od rodzaju perlatora).

Wodooszczędne spłuczki i baterie

W dalszej perspektywie warto pomyśleć o wymianie starych spłuczek i baterii. Nowoczesna armatura łazienkowa i kuchenna generuje o wiele mniejsze zużycie wody, niż urządzenia starego typu. W domach, w których priorytetem jest oszczędność, sprawdzi się zwłaszcza kilka poniższych rozwiązań.

Spłuczki z przyciskami dwudzielnymi

Jak oszczędzić wodę w domu? Sprawdzone sposoby i sprzęty AGD - zdjęcie 2

Dawne modele spłuczek do WC zużywały jednorazowo nawet 15 litrów wody. Dzisiaj nie ma mowy o podobnym marnotrawstwie. Zbiorniki nowego typu mają objętość 6 lub 9 litrów, a dzięki zastosowaniu przycisków dwudzielnych pozwalają dozować wodę zgodnie z potrzebami.

Mechanizm działania spłuczki jest prosty: pierwszy przycisk umożliwia spłukiwanie całą zawartością zbiornika, drugi ogranicza zużycie wody o połowę. W niektórych modelach spłuczek przycisk dwudzielny jest zastąpiony przyciskiem stop, który wystarczy powtórnie nacisnąć, aby przerwać dopływ wody.

Baterie bezdotykowe, termostatyczne i jednouchwytowe

Baterie dwuuchwytowe, sterowane za pomocą pokręteł, już dawno ustąpiły miejsca innym rozwiązaniom. Nowe modele zużywają mniej wody, są łatwiejsze w obsłudze, a dzięki nowoczesnej formie stanowią ozdobę wnętrza. Jak działają poszczególne rodzaje baterii i jakie możliwości oferują?

  • Bateria jednouchwytowa to najtańszy z dostępnych wariantów. W odróżnieniu od baterii z dwoma pokrętłami, umożliwia równoczesne sterowanie ciśnieniem i temperaturą wody. Jej obsługa jest zdecydowanie łatwiejsza i szybsza, co przekłada się na mniejsze zużycie wody.

  • Bateria termostatyczna monitoruje temperaturę wody i dba o utrzymanie jej na stałym, wskazanym przez użytkownika poziomie. Tym samym skraca czas oczekiwania na ciepłą wodę oraz rozwiązuje problem nagłych zmian temperatury. W efekcie zużycie wody spada o 30-40%. Baterie termostatyczne znajdują zastosowanie przede wszystkim pod prysznicem, ale występują również w wersji wannowej, umywalkowej czy kuchennej.

  • Baterie bezdotykowe, zarezerwowane niegdyś dla galerii handlowych i innych miejsc użyteczności publicznej, coraz śmielej wkraczają do mieszkań i domów. Są wygodne, a zarazem ekonomiczne: aby uruchomić strumień, wystarczy podsunąć ręce pod kran. Po zakończeniu czynności woda wyłącza się automatycznie. Dzięki temu jej zużycie spada do minimum. Za automatyczną pracę urządzenia odpowiada fotokomórka zasilana prądem lub baterią, co wiąże się niestety z dodatkowymi kosztami.

Ekologiczne mycie naczyń

Jak oszczędzić wodę w domu? Sprawdzone sposoby i sprzęty AGD - zdjęcie 3

Mycie naczyń, to kolejna czynność, która pochłania ogromne zasoby wody. Wbrew pozorom największe straty generuje mycie ręczne. Do umycia pełnego zlewozmywaka naczyń potrzebne jest średnio 70-80 l wody, podczas gdy ekologiczna zmywarka zużywa zaledwie 6-9 litrów.

Ręczne mycie naczyń

Niestety nie każdy może pozwolić sobie na zakup zmywarki – czy to ze względów finansowych, czy to z uwagi na brak miejsca. W tej sytuacji warto pamiętać o kilku zasadach, które umożliwiają efektywne, a zarazem oszczędne mycie naczyń w zlewie.

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Jeśli zlewozmywak ma dwie komory, zrezygnuj z mycia naczyń pod bieżącą wodą. Zużycie będzie znacznie mniejsze, jeśli napełnisz wodą jedną komorę i umyjesz w niej naczynia, a następnie wypłuczesz je hurtowo w drugiej komorze. W miarę możliwości myj naczynia na bieżąco, gdy zabrudzenia są świeże i łatwe do usunięcia. Dzięki temu unikniesz konieczności namaczania zaschniętych resztek."]

Ekologiczne zmywarki do naczyń

Zmywarki starej generacji zużywają średnio 13-17 l wody na jeden cykl mycia. Nowe modele pracują znacznie wydajniej. Ekologiczne zmywarki Bosch z funkcją ActiveWater zużywają minimalną ilość wody (6l na cykl) i energii, zapewniając przy tym maksymalną skuteczność. Za oszczędną pracę urządzeń odpowiada szereg czynników: starannie zaprojektowany system rozprowadzania wody, wydajna pompa, błyskawiczne nagrzewanie i sprawnie działające filtry.

To nie wszystko! Zmywarki Bosch z sensorem załadunku dozują wodę odpowiednio do ilości naczyń. Nie musisz martwić się, że komora została zapełniona tylko w połowie. Zmywarka zużyje dokładnie tyle wody, ile potrzeba. Czujnik Aquasensor, który kontroluje stopień zużycia wody, zadba z kolei o idealną czystość naczyń. Na podstawie obecnych w wodzie resztek żywności, tłuszczu lub detergentu zadecyduje, czy zmywanie może być zakończone, czy należy je kontynuować.

Jak oszczędzić wodę w domu? Sprawdzone sposoby i sprzęty AGD - zdjęcie 4

Przeczytaj: Dlaczego zmywarki Bosch zmywają trzy razy szybciej?

Podlewanie ogrodu

Szacuje się, że do podlania 1 m2 ogrodu zużywamy 1 200 l wody rocznie. Dzięki kilku dobrym praktykom można ograniczyć jej pobór o ponad połowę. Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?

1. Podlewaj rośliny wczesnym rankiem. O tej porze słońce nie świeci tak mocno, jak po południu, więc unikniesz ryzyka poparzenia roślin, a woda – zamiast odparować – wsiąknie w podłoże i zasili ich system korzeniowy. Dzięki temu podlewanie będzie maksymalnie wydajne.

2. Zamiast podlewać rośliny często i oszczędnie, nawadniaj je rzadziej, ale obficie.

3. Jeśli nie masz czasu na podlewanie, a ogród jest duży, zastanów się nad montażem automatycznego systemu podlewania, który wykona tę pracę za Ciebie. System bazuje na wykorzystaniu zraszaczy, mikrozraszaczy i linii kroplujących podłączonych do instalacji podziemnej. Praca urządzeń jest sterowana za pomocą programatora, który pozwala ustalić dzień, porę czy długość czasu nawadniania. Sterownik może współpracować z czujnikiem deszczu, który blokuje działanie instalacji, gdy zaczyna padać. Dzięki temu zapobiega niepotrzebnemu marnowaniu wody.

Instalacja dualna i deszczowa – inwestycja na lata

Dobrym sposobem na oszczędzanie wody w domu oraz ogrodzie jest wykorzystanie deszczówki. Woda opadowa może być gromadzona w specjalnym zbiorniku ustawionym pod rynną i użyta do podlewania roślin lub czyszczenia podjazdu.

Znacznie droższym, ale opłacalnym, rozwiązaniem jest montaż instalacji deszczowej, która pozwala wykorzystać deszczówkę na większą skalę. Woda opadowa może być używana do spłukiwania toalet, mycia naczyń w zmywarce, prania (jest miękka, a więc idealna do tego celu) i prac porządkowych. Aktywne korzystanie z instalacji pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.

Jak oszczędzić wodę w domu? Sprawdzone sposoby i sprzęty AGD - zdjęcie 5

Takie rozwiązanie powinno być zaplanowane na etapie projektowania domu. Do sprawnego działania potrzebna jest specjalna instalacja dualna, która zapewnia oddzielny obieg wody wodociągowej (pitnej) i wody deszczowej. Oprócz tego należy zaplanować miejsce na podziemny zbiornik na deszczówką, zadbać o montaż wydajnych filtrów, pompy i systemu sterującego.

Oszczędzanie wody wymaga odrobiny samozaparcia i dyscypliny, ale w zamian przynosi szereg korzyści. Niektóre można dostrzec bardzo szybko – wystarczy rzucić okiem na bieżące rachunki. Inne zalety zaprocentują z czasem, za co podziękują nam z pewnością przyszłe pokolenia.