Odkurzacz piorący – kiedy warto rozważyć zakup?

Odkurzacz piorący – kiedy warto rozważyć zakup?

Marzysz o tym, żeby w łatwy sposób skrócić czas porządków? Rozwiązaniem jest odkurzacz piorący, który umożliwia czyszczenie na mokro i sucho różnych powierzchni. Sprawdź, kiedy i dlaczego warto pomyśleć o zakupie tego sprzętu.

Odkurzacz piorący – co to takiego?

Odkurzacz do prania to dla Ciebie nieznany sprzęt? Czas to zmienić i poznać jego funkcjonalności. To wielozadaniowe urządzenie, które umożliwia:

  • zbieranie kurzu i zanieczyszczeń jak tradycyjny odkurzacz;

  • pranie dywanów, kanap, foteli, krzeseł, tapicerki auta;

  • usuwanie różnych cieczy;

  • umycie podłogi.

Odkurzacz piorący składa się zazwyczaj z dwóch elementów, czyli worka na kurz i pojemnika na wodę. Co więcej, wyposażony jest też w dodatkowe szczotki i ssawki (np. jedna do prania dywanów, inna do czyszczenia tapicerki).

Zastanawiasz się, jak korzystać z tego typu sprzętu? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: obsługa odkurzacza piorącego jest bardzo intuicyjna. Za pomocą jednego przycisku zmienisz tryb, założysz odpowiednią ssawkę i możesz czyścić powierzchnie na mokro.

Szukasz patentów na błyskawiczne porządki? Przeczytaj artykuł: Jak szybko posprzątać dom? Poznaj sprytne sposoby na utrzymanie porządku

odkurzanie mokrej podłogi odkurzaczem piorącym

Akcesoria do odkurzacza piorącego

Niektórzy eksperci twierdzą, że kluczem do wydajnego działania odkurzacza piorącego są przemyślane akcesoria. Większość z nich dołączona jest do sprzętu, są to m.in.:

  • różnego typu szczotki (np. do delikatnego parkietu),

  • wąż i rura,

  • ssawka / ssawki do odkurzacza piorącego,

  • detergenty do prania.

Poniżej przyjrzymy się najważniejszym elementom związanym z funkcją prania, czyli ssawkom oraz odpowiednim płynom i proszkom.

Ssawki do odkurzacza

W zależności od funkcji, jaką chcemy, by spełniał nasz odkurzacz piorący, dobieramy odpowiednie ssawki. Różnią się one między sobą kształtem, wielkością i przede wszystkim funkcjonalnością. Najczęściej dostępne są:

-     małe ssawki do prania tapicerek,

-     szerokie ssawki do prania dywanów i zbierania płynów,

-     ssawka szczelinowa do sprzątania trudno dostępnych miejsc. 

Płyny i proszki do odkurzacza piorącego

Wybór odpowiedniego płynu do odkurzacza piorącego jest kluczowy, by pozbyć się nie tylko plam, ale też roztoczy. Zazwyczaj producenci rekomendują odpowiednie środki do swoich urządzeń np. w zestawie otrzymujesz odpowiednie detergenty, które następnie możesz dokupić w tym samym miejscu.

Na rynku dostępne są zarówno uniwersalne płyny do odkurzacza piorącego, jak też środki dopasowane do specyfiki danej powierzchni i rodzaju zanieczyszczeń (np. trudne punktowe plamy usuniesz za pomocą odplamiacza).

Na koniec pamiętaj, że w sklepach znajdziesz też preparaty umożliwiające dogłębne czyszczenie lub samo odświeżenie powierzchni.

pranie mebli odkurzaczem piorącym

Co można uprać odkurzaczem piorącym?

Odpowiedź jest prosta: przede wszystkim dywany, kanapy oraz inne meble i powierzchnie tapicerowane. Jeśli dotychczas korzystałeś z usług firm czyszczących i martwiłeś się każdą późniejszą plamą na sofie, teraz możesz odetchnąć z ulgą: w każdej chwili usuniesz zanieczyszczenie, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

To urządzenie świetnie sprawdza się także jako odkurzacz do prania tapicerek samochodowych. Dzięki niemu wypierzesz kanapę, fotel, dywan oraz siedzenie w Twoim aucie. Jeżeli bardzo Ci zależy na czystości tapicerki samochodowej i będziesz często ją odświeżać, wybierz model odkurzacza do tego typu powierzchni.

Odkurzacz piorący poradzi sobie też czyszczeniem materaca. Uwaga! Piorąc tego typu powierzchnię pamiętaj, by nie przesycić jej wodą i odpowiednio wysuszyć, w innym przypadku może zalęgnąć się pleśń.

Na rynku dostępne są modele odkurzaczy piorących, które mają specjalne ssawki do czyszczenia podłóg oraz powierzchni twardych np. z kamienia. Dzięki nim z łatwością usuniesz stare wyschnięte plamy, bez konieczności drapania, a zwykły mop nie będzie Ci już potrzebny.

odkurzacz piorący bosch

Kiedy warto kupić odkurzacz piorący?

Kiedyś odkurzacze piorące były bardzo duże i stosowano je przede wszystkim w hotelach. Dziś dostępne są kompaktowe modele, które sprawdzą się również w niewielkich mieszkaniach z uwagi na łatwość przechowywania. Mały odkurzacz piorący do wygoda i funkcjonalność w jednym urządzeniu.

Komu warto zarekomendować tego typu sprzęt? To przede wszystkim idealny odkurzacz dla alergików, np. model AquaWash&Clean marki Bosch. Zawiera on filtr HEPA, który czyści do 99% drobnych cząsteczek kurzu, bakterii i zanieczyszczeń.

Odkurzacz piorący sprawdzi się też w mieszkaniach rodzin z dziećmi. Tutaj podłogi, ale też powierzchnie tapicerowane narażone są na częste ubrudzenia. Wyobraź sobie, że po posiłku Twojego kilkulatka z podłogi błyskawicznie usuwasz resztki jedzenia oraz inne brudne plamy za pomocą tylko jednego urządzenia. Dzięki temu zyskujesz czas na poranną kawę lub zabawę z maluchem. Prawda, że brzmi jak dobry plan bez plam?

Odkurzacz piorący docenią też właściciele zwierząt, którzy muszą szczególnie dbać o czystość powierzchni. Błoto po spacerze, nieprzyjemny zapach na kanapie, rozlana woda – to wszystko wyczyścisz za pomocą wielofunkcyjnego modelu.

Nie wiesz, na który sprzęt czyszczący się zdecydować? Przeczytaj: Jaki odkurzacz do domu wybrać?

Nigdy wcześniej nie myślałeś o zakupie odkurzacza piorącego, a po przeczytaniu tego artykułu przeczuwasz, że może Ci się przydać? Nie zwlekaj! Obejrzyj dostępne modele, dodatki do nich, funkcjonalności, przekalkuluj cenę i zdecyduj, jaki odkurzacz piorący wybrać. Pamiętaj, że błyskawiczne utrzymanie porządku w Twoim domu jest bezcenne.

Data publikacji: 2021-04-28