Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Odkurzacz piorący – kiedy warto rozważyć zakup?

Odkurzacz piorący – kiedy warto rozważyć zakup?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Marzysz o tym, żeby w łatwy sposób skrócić czas porządków? Rozwiązaniem jest odkurzacz piorący, który umożliwia czyszczenie na mokro i sucho różnych powierzchni. Sprawdź, kiedy i dlaczego warto pomyśleć o zakupie tego sprzętu.

Odkurzacz piorący – co to takiego?

Odkurzacz do prania to dla Ciebie nieznany sprzęt? Czas to zmienić i poznać jego funkcjonalności. To wielozadaniowe urządzenie, które umożliwia:

  • zbieranie kurzu i zanieczyszczeń jak tradycyjny odkurzacz;

  • pranie dywanów, kanap, foteli, krzeseł, tapicerki auta;

  • usuwanie różnych cieczy;

  • umycie podłogi.

Odkurzacz piorący składa się zazwyczaj z dwóch elementów, czyli worka na kurz i pojemnika na wodę. Co więcej, wyposażony jest też w dodatkowe szczotki i ssawki (np. jedna do prania dywanów, inna do czyszczenia tapicerki).

Zastanawiasz się, jak korzystać z tego typu sprzętu? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: obsługa odkurzacza piorącego jest bardzo intuicyjna. Za pomocą jednego przycisku zmienisz tryb, założysz odpowiednią ssawkę i możesz czyścić powierzchnie na mokro.

Szukasz patentów na błyskawiczne porządki? Przeczytaj artykuł: Jak szybko posprzątać dom? Poznaj sprytne sposoby na utrzymanie porządku

Odkurzacz piorący - zdjęcie 1

Akcesoria do odkurzacza piorącego

Niektórzy eksperci twierdzą, że kluczem do wydajnego działania odkurzacza piorącego są przemyślane akcesoria. Większość z nich dołączona jest do sprzętu, są to m.in.:

  • różnego typu szczotki (np. do delikatnego parkietu),

  • wąż i rura,

  • ssawka / ssawki do odkurzacza piorącego,

  • detergenty do prania.

Poniżej przyjrzymy się najważniejszym elementom związanym z funkcją prania, czyli ssawkom oraz odpowiednim płynom i proszkom.

Ssawki do odkurzacza

W zależności od funkcji, jaką chcemy, by spełniał nasz odkurzacz piorący, dobieramy odpowiednie ssawki. Różnią się one między sobą kształtem, wielkością i przede wszystkim funkcjonalnością. Najczęściej dostępne są:

-     małe ssawki do prania tapicerek,

-     szerokie ssawki do prania dywanów i zbierania płynów,

-     ssawka szczelinowa do sprzątania trudno dostępnych miejsc. 

Płyny i proszki do odkurzacza piorącego

Wybór odpowiedniego płynu do odkurzacza piorącego jest kluczowy, by pozbyć się nie tylko plam, ale też roztoczy. Zazwyczaj producenci rekomendują odpowiednie środki do swoich urządzeń np. w zestawie otrzymujesz odpowiednie detergenty, które następnie możesz dokupić w tym samym miejscu.

Na rynku dostępne są zarówno uniwersalne płyny do odkurzacza piorącego, jak też środki dopasowane do specyfiki danej powierzchni i rodzaju zanieczyszczeń (np. trudne punktowe plamy usuniesz za pomocą odplamiacza).

Na koniec pamiętaj, że w sklepach znajdziesz też preparaty umożliwiające dogłębne czyszczenie lub samo odświeżenie powierzchni.

Odkurzacz piorący - zdjęcie 2

Co można uprać odkurzaczem piorącym?

Odpowiedź jest prosta: przede wszystkim dywany, kanapy oraz inne meble i powierzchnie tapicerowane. Jeśli dotychczas korzystałeś z usług firm czyszczących i martwiłeś się każdą późniejszą plamą na sofie, teraz możesz odetchnąć z ulgą: w każdej chwili usuniesz zanieczyszczenie, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

To urządzenie świetnie sprawdza się także jako odkurzacz do prania tapicerek samochodowych. Dzięki niemu wypierzesz kanapę, fotel, dywan oraz siedzenie w Twoim aucie. Jeżeli bardzo Ci zależy na czystości tapicerki samochodowej i będziesz często ją odświeżać, wybierz model odkurzacza do tego typu powierzchni.

Odkurzacz piorący poradzi sobie też czyszczeniem materaca. Uwaga! Piorąc tego typu powierzchnię pamiętaj, by nie przesycić jej wodą i odpowiednio wysuszyć, w innym przypadku może zalęgnąć się pleśń.

Na rynku dostępne są modele odkurzaczy piorących, które mają specjalne ssawki do czyszczenia podłóg oraz powierzchni twardych np. z kamienia. Dzięki nim z łatwością usuniesz stare wyschnięte plamy, bez konieczności drapania, a zwykły mop nie będzie Ci już potrzebny.

Odkurzacz piorący - zdjęcie 3

Kiedy warto kupić odkurzacz piorący?

Kiedyś odkurzacze piorące były bardzo duże i stosowano je przede wszystkim w hotelach. Dziś dostępne są kompaktowe modele, które sprawdzą się również w niewielkich mieszkaniach z uwagi na łatwość przechowywania. Mały odkurzacz piorący do wygoda i funkcjonalność w jednym urządzeniu.

Komu warto zarekomendować tego typu sprzęt? To przede wszystkim idealny odkurzacz dla alergików, np. model AquaWash&Clean marki Bosch. Zawiera on filtr HEPA, który czyści do 99% drobnych cząsteczek kurzu, bakterii i zanieczyszczeń.

Odkurzacz piorący sprawdzi się też w mieszkaniach rodzin z dziećmi. Tutaj podłogi, ale też powierzchnie tapicerowane narażone są na częste ubrudzenia. Wyobraź sobie, że po posiłku Twojego kilkulatka z podłogi błyskawicznie usuwasz resztki jedzenia oraz inne brudne plamy za pomocą tylko jednego urządzenia. Dzięki temu zyskujesz czas na poranną kawę lub zabawę z maluchem. Prawda, że brzmi jak dobry plan bez plam?

Odkurzacz piorący docenią też właściciele zwierząt, którzy muszą szczególnie dbać o czystość powierzchni. Błoto po spacerze, nieprzyjemny zapach na kanapie, rozlana woda – to wszystko wyczyścisz za pomocą wielofunkcyjnego modelu.

Nie wiesz, na który sprzęt czyszczący się zdecydować? Przeczytaj: Jaki odkurzacz do domu wybrać?

Nigdy wcześniej nie myślałeś o zakupie odkurzacza piorącego, a po przeczytaniu tego artykułu przeczuwasz, że może Ci się przydać? Nie zwlekaj! Obejrzyj dostępne modele, dodatki do nich, funkcjonalności, przekalkuluj cenę i zdecyduj, jaki odkurzacz piorący wybrać. Pamiętaj, że błyskawiczne utrzymanie porządku w Twoim domu jest bezcenne.