Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak zabezpieczyć taras drewniany na zimę?

Jak zabezpieczyć taras drewniany na zimę?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Choć z reguły pamiętamy o tym, że trzeba impregnować drewniane meble w domu, to często zapominamy o zabezpieczeniu drewnianego tarasu. Projektanci wnętrz apelują, byśmy to miejsce traktowali jak część domu i tak samo o nie dbali. Sprawdź zatem, jak prawidłowo zabezpieczyć taras drewniany na deszczową jesień i zimę.

Dlaczego zabezpieczać deski tarasowe na zimę?

Drewniany taras, niezależnie od tego, z jakiego rodzaju materiału jest wykonany, zawsze wymaga impregnacji. Najczęściej inwestorzy wybierają trwałe deski tarasowe odpowiednio zabezpieczone, czyli:

  • deski z drewna egzotycznego (tek, massaranduba, bangkirai, ipe, heban),
  • deski z drewna krajowego (sosnowe zaimpregnowane ciśnieniowo lub dębowe impregnowane),
  • deski z modrzewia europejskiego.

Choć wszystkie te gatunki drzew są trwałe i zostały zaimpregnowane, to pamiętajmy, że to zabezpieczenie z czasem ściera się i schodzi. Dlatego trzeba dbać o ich regularną impregnację (napiszemy o niej szerzej w kolejnym akapicie) oraz dodatkową pielęgnację:

  • usuwanie na bieżąco zanieczyszczeń, takich jak piasek, błoto, liście, czapy śniegu;
  • mycie desek delikatnym środkiem czyszczącym.

Zastanawiasz się, co może się stać, jeśli zapomnisz o impregnacji deski tarasowej? Wyobraź sobie swój ukochany letni kącik, w którym już po 2 latach zaniechań, drewniana podłoga szarzeje. Zmiana na taki kolor to naturalny proces patynowania i dotyczy np. tarasu modrzewiowego. Przy niektórych gatunkach drzew może być to niewidoczne, ale niszczenie materiału ma miejsce. Z czasem zwykła renowacja nie wystarczy i będzie konieczna wymiana podłoża. Nie warto ryzykować!

Impregnacja deski tarasowej

Pamiętaj, że dobrze dopasowany impregnat do deski tarasowej jest tak samo ważny, jak cały proces zabezpieczenia tej powierzchni. Eksperci przekonują, że najlepiej wybrać olej do drewna, gdyż ten środek chroni przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak:

  • niskie temperatury,
  • ostre słońce,
  • nadmierna wilgoć,
  • a także pozwala uniknąć pleśni i grzybów.

Olej nie ściera się w miejscach intensywnego użytkowania, nie łuszczy się.  Co więcej, możesz wybrać specyfik, który ma dodatkowe właściwości, np. intensyfikuje naturalny kolor drewna.

Deski tarasowe olejuj wiosną, tuż przed rozpoczęciem korzystania z tarasu oraz na zakończenie sezonu. Pamiętaj, że impregnacja deski tarasowej nie może być wykonywana w temperaturze niższej niż 5°C. Jeśli kupiłeś drewniane deski tarasowe niezaimpregnowane, należy je pokryć impregnatem podkładowym ze wszystkich stron.

jak-zabiezpieczyć-taras-na-zimę-1

Przeczytaj: Meble na taras i balkon – jakie wybrać?

Impregnacja deski tarasowej krok po kroku

Wiesz już czym pomalować deski na tarasie, czas przyjrzeć się całemu procesowi krok po kroku.

  1. Na dobry początek czyszczenie. Jeśli właśnie zainstalowałeś nowe deski tarasowe, usuń z nich pył, kurz i wióry. Starszy taras wykonany z krajowych gatunków drewna umyj szczotką i lekkim detergentem. W przypadku podłogi z drewna egzotycznego użyj myjki ciśnieniowej.
  2. Usuń trudne zabrudzenia. Jeśli po czyszczeniu tarasu i wyschnięciu zostaną zabrudzenia, spróbuj usunąć je szczotką lub przeszlifować papierem ściernym.
  3. Opcjonalnie użyj impregnatu do drewna. Deski tarasowe wykonane z gatunków krajowych (modrzewia i sosny) warto przed olejowaniem dodatkowo zaimpregnować.
  4. Czas na olejowanie. Do tego procesu będziesz potrzebować odpowiedniego oleju dopasowanego do rodzaju drewna oraz dużego pędzla. Zanim przystąpisz do olejowania, wymieszaj zawartość puszki. Maluj każdą deskę osobno, wzdłuż słojów drewna, a po maksymalnie 15 minutach usuń nadmiar oleju za pomocą bawełnianej ściereczki.
  5. Dopracuj szczegóły. Po około 6 godzinach możesz powtórzyć olejowanie (np. gdy Twój taras wykonany jest z modrzewiowych desek tarasowych).
  6. Zostaw taras do wyschnięcia na 48 godzin, w tym czasie nie ustawiaj na nim żadnych mebli.

Impregnacja różnych rodzajów drewna

Zastanawiasz się, jaki olej wybrać do tarasu z modrzewia? W tym przypadku znajdź preparat dostosowany do drewna iglastego. Jeśli impregnujesz deskę tarasową egzotyczną, kup olej do drewna twardego. Na rynku dostępne są jeszcze oleje do drewna liściastego. Czym różnią się poszczególne preparaty? Odpowiedź jest prosta: zawartością żywic, dostosowaną do konkretnego gatunku drewna.

Uwaga! Zawsze przed użyciem danego preparatu, przeczytaj instrukcję i zalecenia producenta.

Jak dbać o taras drewniany zimą?

Zima to duże wyzwanie dla właściciela drewnianego tarasu. O tej porze roku zadbaj przede wszystkim o to, by na jego powierzchni nie powstała nawet cienka warstwa lodu. W innym wypadku deski tarasowe mogą zacząć pękać. By do tego nie dopuścić, regularnie odśnieżaj taras. Jeśli coś przeoczysz i warstwa lodu powstanie, nie panikuj! Posyp lód cienką warstwą piasku. Nigdy nie stosuj soli ani środków chemicznych, które mogą uszkodzić drewno.

jak-zabiezpieczyć-taras-na-zimę-2

Przeczytaj: Aranżacja tarasu na przyjęcie w ogrodzie.

Jak zabezpieczyć taras kompozytowy

Jeśli nie masz czasu lub boisz się, że nie sprostasz wymaganiom związanym np. z impregnacją tarasu z modrzewia, poszukaj alternatywy. Dobrym rozwiązaniem są deski kompozytowe. To bardzo trwały materiał, którego nie trzeba zabezpieczać przed pleśnią lub szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Mimo wszystko o taras wykonany z takiego materiału też należy regularnie dbać poprzez:

  • czyszczenie, np. za pomocą szczotki lub myjki wysokociśnieniowej;
  • usuwanie plam wodą z płynem do mycia naczyń, specjalnym preparatem do czyszczenia desek kompozytowych lub za pomocą miedzianej szczotki;
  • wygładzanie zarysowań przy użyciu papieru ściernego.

Choć impregnacja deski tarasowej kompozytowej nie jest konieczna, to jeśli chcesz ożywić wyblakły po latach kolor, zastosuj odpowiedni środek renowacyjny. Na rynku dostępne są preparaty, które poprawiają koloryt deski kompozytowej, a dodatkowo chronią przed plamami.

Klimatyczny taras z piękną drewnianą podłogą to marzenie wielu z nas. Czasem jednak okazuje się, że magia pryska wraz z poszarzeniem się desek i zniszczeniami. Aby uniknąć rozczarowania, zadbaj o odpowiedni impregnat do deski tarasowej oraz jej regularne oczyszczanie. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się wyjątkowym drewnianym tarasem przez wiele sezonów.