Czym czyścić fugi? Szybkie sposoby na idealne wnętrza
- Fugi – dlaczego tak łatwo się brudzą?
- Lepiej zapobiegać niż szorować. Jak nie dopuścić do zabrudzenia fug?
- Czyść fugi jak profesjonalista!
Fugi w kuchni i łazience brudzą się w błyskawicznym tempie. Jak szybko i bez wysiłku przywrócić im nieskazitelny wygląd? Poznaj sprawdzone metody czyszczenia fug, dzięki którym usuniesz z ich powierzchni tłuste zabrudzenia, pleśń, osad z mydła i kurz.
Fugi – dlaczego tak łatwo się brudzą?
Świeżo położone płytki wyglądają perfekcyjnie. Niestety radość z nowych kafelków nie trwa długo. Fugi, które z początku zdobiły wnętrze, zaczynają zachodzić brudem, a miejscami zmieniają kolor. Białe stają się żółtawe, ciemne – szarzeją. Dlaczego?
Fugi są wąskie, lekko wklęsłe i porowate, a przez to trudne do umycia. Mop i ścierki, których używamy na co dzień do czyszczenia podłóg i ścian, ślizgają się po powierzchni płytek, omijając szczeliny i ukryte w nich zanieczyszczenia. Tymczasem w kuchni i łazience panują specyficzne warunki. Fugi są zalewane wodą i poddawane działaniu wilgoci, co sprzyja osadzaniu się kamienia, powstawaniu przebarwień, a także rozwojowi bakterii i pleśni.
Przeczytaj: Jakie płytki do łazienki wybrać?
Lepiej zapobiegać niż szorować. Jak nie dopuścić do zabrudzenia fug?
Im bardziej zaniedbane fugi, tym więcej wysiłku trzeba włożyć w ich czyszczenie. Jeśli nie chcesz szorować spoin centymetr po centymetrze, zadbaj o ich prawidłową pielęgnację na co dzień.
Po pierwsze pamiętaj o regularnym myciu i odkurzaniu płytek (zwłaszcza w miejscach mocno eksploatowanych, takich jak podłoga w kuchni, ściana za kuchenką lub ściany pod prysznicem). Z pomocą mopa lub ścierki wyczyścisz większość świeżych zabrudzeń, a dzięki przenośnemu odkurzaczowi Bosch Unlimited serie 6 łatwo pozbędziesz się kurzu i drobnych odpadków, które mogą gromadzić się w spoinach.
Więcej o odkurzaczach i ich funkcjach dowiesz się z artykułu: Jaki odkurzacz do domu wybrać?
W razie zalania podłogi w kuchni lub łazience, bezzwłocznie wytrzyj mokre miejsce, aby zapobiec powstawaniu przebarwień i rozwojowi pleśni.
Jeśli dopiero planujesz remont, zastanów się nad montażem fugi epoksydowej. To niezawodne rozwiązanie – dzięki specyficznej recepturze fuga nie kruszy się, nie absorbuje zabrudzeń i nie zmienia koloru. W efekcie może przetrwać długie lata w nienagannym stanie. Niestety jej zakup wiążę się z większymi kosztami. Fuga epoksydowa jest droższa od popularnej fugi cementowej, a na dodatek trudniejsza w aplikacji.
W przypadku fug cementowych warto pomyśleć o impregnacji. Zabieg pozwala zabezpieczyć spoiny przed trwałym zabrudzeniem, działaniem wody i wilgoci. Impregnat należy nakładać na czyste i suche fugi za pomocą cienkiego pędzelka. Najlepiej przeprowadzić tę czynność na samym początku, zanim nowa fuga zdąży zabrudzić się lub zmienić kolor.
Czyść fugi jak profesjonalista!
Co zrobić, gdy sytuacja zdążyła wymknąć się spod kontroli? Nie pozostaje nic innego, jak zaopatrzyć się w odpowiednie środki i narzędzia, a potem starannie wyczyścić fugi. Zacznijmy od najtrudniejszych przypadków.
Preparaty do czyszczenia fug
Jeśli na fugach widoczna jest pleśń, kamień, ślady z rdzy lub czarny nalot, warto sięgnąć po profesjonalne środki do czyszczenia fug. Z ich pomocą, bez konieczności szorowania spoin, usuniesz większość uporczywych zabrudzeń. Profesjonalne preparaty są skuteczne, łatwe w zastosowaniu i nie odbarwiają fug. Niestety wydzielają bardzo silny zapach i mogą podrażniać skórę, dlatego podczas pracy nie wolno zapominać o wietrzeniu pomieszczenia i użyciu rękawiczek ochronnych.
Wybierając środek do czyszczenia fug, należy zapoznać się z jego formułą i właściwościami. Preparaty z dodatkiem wybielacza pozwalają wybielić spoiny lub przywrócić im oryginalny kolor. Środki o właściwościach biobójczych zwalczają pleśń i zapobiegają jej nawrotowi. W przypadku delikatnych powierzchni, na przykład szklanych mozaik czy płytek kamiennych, warto przeprowadzić próbę, stosując preparat w mało widocznym miejscu.
Czym szorować fugi?
Równie ważny, co dobór preparatu, jest dobór odpowiednich narzędzi. Z wyczyszczeniem brudnych spoin poradzi sobie kuchenna gąbka, wąska szczotka do fug lub – obecna w każdym domu – szczoteczka do zębów. Na rynku dostępne są również elektryczne szczoteczki do fug z wymiennymi końcówkami, które ułatwiają sprzątanie dzięki ruchom obrotowym. Zamiast intensywnie szorować zabrudzone miejsce, wystarczy przyłożyć do niego szczoteczkę i zaczekać, aż urządzenie usunie nalot. Podczas czyszczenia fug przydadzą się również bawełniane szmatki lub miękkie ściereczki kuchenne, którymi usuniesz pozostałości środków czyszczących.
Jakich narzędzi unikać? Do czyszczenia fug nie wolno stosować ostrych przedmiotów, na przykład noży, druciaków i szczotek z twardym włosiem, które mogą porysować powierzchnię płytek lub uszkodzić spoiny.
Fugi czyste pełną parą
Ciekawą alternatywą dla wymienionych narzędzi jest myjka parowa do fug. Urządzenie wytwarza parę wodną pod dużym ciśnieniem, która skutecznie usuwa większość zabrudzeń, a przy okazji dezynfekuje czyszczoną powierzchnię. Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że czyszczenie odbywa się bez użycia jakichkolwiek detergentów. Tym samym jest w pełni ekologiczne, naturalne i bezpieczne dla zdrowia.
Jak wyczyścić fugi za pomocą parownicy? Wystarczy napełnić zbiornik urządzenia wodą i podłączyć myjkę do źródła zasilania. Po kilku minutach, gdy woda osiągnie temperaturę parowania, można przystąpić do czyszczenia spoin. W tym celu należy założyć odpowiednią dyszę (do fug najwygodniejsza będzie ta w formie niedużej szczoteczki), a następnie skierować strumień pary na zabrudzone miejsce, jednocześnie pocierając powierzchnię nałożoną końcówką. Pod wpływem pary brud na fugach zmięknie i oderwie się od powierzchni – należy zetrzeć go z płytek za pomocą miękkiej ściereczki.
Zakup parownicy czyszczącej to wydatek rzędu 150-400 zł. Cena nie wydaje się wygórowana, biorąc pod uwagę fakt, że urządzenie ma wszechstronne zastosowanie i pomaga uporać się z różnymi rodzajami zabrudzeń. Dzięki dołączonym do zestawu końcówkom można łatwo wyczyścić wszystkie zakamarki w domu, odświeżyć firanki, wyczyścić okap czy armaturę w łazience.
Domowe sposoby na czyste fugi
W przypadku mniej uporczywych zabrudzeń warto sięgnąć po domowe środki do czyszczenie fug. W przeciwieństwie do profesjonalnych preparatów chemicznych są niedrogie, ekologiczne i w pełni bezpieczne dla zdrowia. Do ich wykonania wystarczy kilka prostych składników, które można znaleźć w każdym gospodarstwie domowym.
1. Roztwór z sody i octu do czyszczenia fug
Najczęściej stosowany środek, który poradzi sobie z większością zabrudzeń. Z jego pomocą usuniesz zaschnięty brud, osad z mydła, kamień i tłuste plamy. Do wykonania mieszanki potrzebne będzie 100 ml wody, 100 ml octu i opakowanie sody oczyszczonej. Wymieszaj wszystkie składniki, następnie nanieś roztwór na fugi, pozostaw na kilka minut (im dłużej, tym lepiej) i wyszoruj spoiny szczoteczką. Na koniec zbierz resztki preparatu za pomocą miękkiej ściereczki i przemyj płytki.
2. Pasta do zębów na brudne fugi
Jeśli chcesz wybielić i odświeżyć fugi, użyj pasty do zębów. Rozprowadź produkt w szczelinach między płytkami, a następnie wyszoruj fugi zwilżoną szczoteczką. Gdy skończysz, spłucz pastę z płytek i wytrzyj powierzchnię.
3. Czyszczenie fug płynem do naczyń
W przypadku mniejszych zabrudzeń sięgnij po płyn do mycia naczyń. Nanieś go na fugi za pomocą zwilżonej szczoteczki, wyszoruj zabrudzone miejsca i przemyj powierzchnię.
Białe fugi – jak przywrócić im blask?
Białe fugi sprawiają najwięcej kłopotów. Z czasem szarzeją lub żółkną, a każde zabrudzenie na ich powierzchni jest doskonale widoczne. Jak przywrócić białym fugom dawny blask?
Jeśli fugi potrzebują lekkiego odświeżenia, zastosuj sok z cytryny. Ten prosty specyfik ładnie rozjaśni białe spoiny i usunie niewielkie zabrudzenia, na przykład tłusty osad i kurz. Jak wyczyścić fugi za pomocą soku? Po prostu wyciśnij sok do miseczki, nanieś go na spoiny za pomocą spryskiwacza lub gąbki i pozostaw na kilka minut. Po tym czasie przeczyść fugi szczoteczką i zmyj resztki preparatu.
Aby usunąć z fug uciążliwe zabrudzenia i pleśń, a dodatkowo przywrócić im dawny kolor, sięgnij po preparat na bazie chloru. Jeśli nie masz pod ręką profesjonalnych środków, możesz wykorzystać rozcieńczony żel do WC. W celu wyczyszczenia spoin wymieszaj płyn z wodą w proporcjach 1:1 i nanieś go na fugi. Po upływie kilku minut wyszoruj powierzchnię i zmyj preparat. W przypadku wyjątkowo uporczywych zabrudzeń możesz nasączyć roztworem waciki kosmetyczne, następnie obłożyć nimi fugi i pozostawić na kilka godzin. Na pionowych powierzchniach wspomóż się szeroką taśmą klejącą, która przytrzyma waciki w jednym miejscu.
Czyszczenie fug nie musi być uciążliwe. Aby utrzymać spoiny w nienagannej czystości, wystarczy kilka prostych, za to regularnie przeprowadzanych zabiegów. Od Ciebie zależy, czy sięgniesz po myjkę parową, czy domowe środki czystości – przetestuj różne rozwiązania i wybierz najlepsze dla siebie!