Jakie płytki łazienkowe są łatwe w utrzymaniu czystości?

Jakie płytki łazienkowe są łatwe w utrzymaniu czystości?

Łazienka, to zaraz po kuchni jedno z tych miejsc w domu, w których niełatwo jest zachować czystość i porządek. Korzysta z niej przecież intensywnie cała rodzina. Dlatego warto zwrócić uwagę na praktyczne rozwiązania już na etapie aranżacji łazienki.

W przeważającym stopniu o bezproblemowym czyszczeniu łazienki decyduje to, jakie płytki do łazienki wybierzemy.

Płytki łazienkowe  czystość i bezpieczeństwo

Podstawową kwestią przy wyborze płytek do łazienki powinno być oczywiście bezpieczeństwo rodziny. Na podłodze powinny znajdować się płytki chropowate - antypoślizgowe, gwarantujące użytkownikom bezpieczne wychodzenie z wanny lub spod prysznica.

W kontekście utrzymania czystości i zachowania porządku, warto postawić na płytki matowe - którym nie tak straszna jest każda zaschnięta kropla wody, czy odcisk mokrej stopy. Idealnie sprawdzą się tutaj płytki ze wzorem lub nieregularną delikatną fakturą.

płytki do łazienki imitujące marmur

Kolor płytek w łazience wbrew pozorom to nie tylko względy estetyczne. Jasne, matowe płytki łatwiej wybaczą nam niewielki brak systematyczności w sprzątaniu. Ciemne płytki na wysoki połysk, typowe dla łazienek glamour, nie będą już tak łaskawe.

Czym się kierować dobierając fugi?

Im większe płytki, tym mniej fug. A im mniej trudnych do czyszczenia zakamarków tym łatwiejsze utrzymanie łazienki w czystości. Jeżeli czyszczenie fug to temat spędzający sen z powiek, to tę wskazówkę lepiej przyjąć za priorytet przy wyborze płytek. Znaczenie ma również kolor fugi. Jasne fugi (szczególnie przy białych płytkach) dość szybko tracą na uroku w codziennym użytkowaniu, dlatego lepiej jednak postawić na te ciemniejsze o kilka tonów. Jasnoszara fuga lub nawet kontrastowa czarna także pozwoli nam osiągnąć świetny efekt, nie tylko w czarno-białych łazienkach.

białe płytki łazienkowe

Łazienka w drewnie

Choć drewniane elementy dodają wnętrzom uroku i ciepła, to akurat w łazience - z uwagi na wilgoć - najtrudniej zachować je w dobrej kondycji. Drewniane elementy ciężej też wyczyścić, a środki czystości pomagające utrzymać wnętrze w higienicznej czystości mogą je zniszczyć. Kompromisem są płytki o strukturze drewnopodobnej, które w czyszczeniu nie różnią się niczym od gresu.

łazienka z drewnem

Szukając idealnej inspiracji do łazienki warto patrzeć na nią przez pryzmat codziennego korzystania i dbania o czystość tak, by mała łazienka nie stała się dużym problemem.

Data publikacji: 2021-05-07