Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jakie płytki łazienkowe są łatwe w utrzymaniu czystości?

Jakie płytki łazienkowe są łatwe w utrzymaniu czystości?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Łazienka, to zaraz po kuchni jedno z tych miejsc w domu, w których niełatwo jest zachować czystość i porządek. Korzysta z niej przecież intensywnie cała rodzina. Dlatego warto zwrócić uwagę na praktyczne rozwiązania już na etapie aranżacji łazienki.

W przeważającym stopniu o bezproblemowym czyszczeniu łazienki decyduje to, jakie płytki do łazienki wybierzemy.

Płytki łazienkowe  czystość i bezpieczeństwo

Podstawową kwestią przy wyborze płytek do łazienki powinno być oczywiście bezpieczeństwo rodziny. Na podłodze powinny znajdować się płytki chropowate - antypoślizgowe, gwarantujące użytkownikom bezpieczne wychodzenie z wanny lub spod prysznica.

W kontekście utrzymania czystości i zachowania porządku, warto postawić na płytki matowe - którym nie tak straszna jest każda zaschnięta kropla wody, czy odcisk mokrej stopy. Idealnie sprawdzą się tutaj płytki ze wzorem lub nieregularną delikatną fakturą.

Jakie płytki łazienkowe są łatwe w utrzymaniu czystości? - zdjęcie 1

Kolor płytek w łazience wbrew pozorom to nie tylko względy estetyczne. Jasne, matowe płytki łatwiej wybaczą nam niewielki brak systematyczności w sprzątaniu. Ciemne płytki na wysoki połysk, typowe dla łazienek glamour, nie będą już tak łaskawe.

Czym się kierować dobierając fugi?

Im większe płytki, tym mniej fug. A im mniej trudnych do czyszczenia zakamarków tym łatwiejsze utrzymanie łazienki w czystości. Jeżeli czyszczenie fug to temat spędzający sen z powiek, to tę wskazówkę lepiej przyjąć za priorytet przy wyborze płytek. Znaczenie ma również kolor fugi. Jasne fugi (szczególnie przy białych płytkach) dość szybko tracą na uroku w codziennym użytkowaniu, dlatego lepiej jednak postawić na te ciemniejsze o kilka tonów. Jasnoszara fuga lub nawet kontrastowa czarna także pozwoli nam osiągnąć świetny efekt, nie tylko w czarno-białych łazienkach.

Jakie płytki łazienkowe są łatwe w utrzymaniu czystości? - zdjęcie 2

Łazienka w drewnie

Choć drewniane elementy dodają wnętrzom uroku i ciepła, to akurat w łazience - z uwagi na wilgoć - najtrudniej zachować je w dobrej kondycji. Drewniane elementy ciężej też wyczyścić, a środki czystości pomagające utrzymać wnętrze w higienicznej czystości mogą je zniszczyć. Kompromisem są płytki o strukturze drewnopodobnej, które w czyszczeniu nie różnią się niczym od gresu.

Jakie płytki łazienkowe są łatwe w utrzymaniu czystości? - zdjęcie 3

Szukając idealnej inspiracji do łazienki warto patrzeć na nią przez pryzmat codziennego korzystania i dbania o czystość tak, by mała łazienka nie stała się dużym problemem.