Sztukateria ścienna i sufitowa – do jakich wnętrz pasuje?
- Co to jest sztukateria?
- Sztukateria sufitowa – do jakich wnętrz?
- Sztukateria ścienna we wnętrzach
- Jak przymocować sztukaterię?
Choć sztukateria ścienna kojarzyła się do niedawna z kiczowatym przepychem, to dziś odzyskuje dawną popularność. Sprawdzi się niemal w każdym stylu: od salonu modern classic po ascetyczne skandynawskie wnętrze sypialni. Musisz jednak zachować umiar i poznać podstawowe zasady jej komponowania.
Co to jest sztukateria?
Wyjaśniając najprościej: sztukateria to element ozdobny, nazywany także dekorem, wykonywany np. z gipsu, żywicy poliestrowej, styropianu, który montuje się do ścian lub sufitów. Najczęściej stosowana jest sztukateria ścienna lub sufitowa w formie:
· listw,
· gzymsów,
· listw sufitowych,
· rozet,
· pilastrów,
· listw karniszowych,
· faset oświetleniowych.
Sztukaterię znali już starożytni architekci. Stosowano ją również później, zdobiąc dekorami obiekty romańskie i gotyckie (kaplice, kościoły, budynki państwowe). Jednak największą popularność zyskała w okresie renesansu i baroku. Upiększano nią pałace i bogate domy – zarówno wnętrza budynków, jak i zewnętrzną ich część. Stosowano gzymsy i ornamenty, głównie z motywami florystycznymi.
W epoce baroku sztukateria zdominowała wnętrza: malowano ją na złoty kolor, dlatego tak często kojarzy się z kiczowatym przepychem. W okresie modernizmu straciła na ważności, by wrócić współcześnie w duchu minimalizmu: „mniej znaczy więcej”. Obecnie to najczęściej dyskretny element dekoracji, który może też pełnić funkcje praktyczne, np. skorygować optycznie parametry wnętrza.
Sztukateria sufitowa – do jakich wnętrz?
Bardzo popularną dekoracją tego typu jest rozeta sufitowa, czyli kompozycja dekoracyjna najczęściej w kształcie okręgu, elipsy, rombu lub wielokąta. Tego typu sztukateria może być wykonana z różnych materiałów np.:
- gipsu – materiał ten umożliwia tworzenie oryginalnych dekorów, ale rozeta gipsowa to jedna z droższych wersji tej dekoracji,
- polistyrenu ekspandowanego (styropianu) – rozety sufitowe ze styropianu są lekkie, łatwe do pomalowania i zainstalowania. Co więcej, to tani, a stosunkowo trwały materiał.
- polistyrenu ekstrudowanego (XPS) – rozety z XPS mają przewagę nad rozetami sufitowymi ze styropianu ze względu na to, że pozwalają na tworzenie skomplikowanych i wyrazistych motywów na sztukaterii. Są też od nich nieco trwalsze, a w związku z tym też droższe.
Na rynku znajdziesz różne wzory tego typu dekoracji: zarówno gładkie, jak i z motywami kwiatowymi, roślinnymi, geometrycznymi oraz ornamentami inspirowanymi naturą. Architekci wnętrz proponują umieścić rozetę sufitową w komplecie z innymi sztukateriami na ścianach bocznych.
Aby właściwie zamontować rozetę sufitową, postępuj zgodnie z naszą instrukcją.
1. Wyczyść i wygładź powierzchnię, do której ma być przymocowana rozeta.
2. Wewnętrzną powierzchnię rozety wyszlifuj za pomocą papieru ściernego.
3. Przyklej dekorację, używając preparatu do klejenia gzymsów i rozet. Klej nanieś za pomocą packi, a następnie rozsmaruj. Przez chwilę dociskaj rozetę.
4. Nadmiar kleju usuń za pomocą gąbki.
5. Wypoleruj brzegi rozety drobnoziarnistym papierem ściernym.
6. Po 24 godzinach pomaluj lub wykończ w inny wybrany sposób zainstalowaną rozetę sufitową.
Przeczytaj też: Łazienka w stylu retro – pomysły i inspiracje
Sztukateria ścienna we wnętrzach
Sztukaterię ścienną stosuje się jako element dekoracyjny, dzięki któremu zbędne są inne ozdoby. Umieszcza się ją najczęściej na ścianach, sufitach oraz jako obramowanie otworów drzwiowych, okiennych, luster, obrazów. Pasuje do salonu, sypialni i korytarza, ale jeśli wybierzesz sztukaterię z gipsu zaimpregnowanego, odpornego na działanie wody, sprawdzi się też w pomieszczeniu SPA, łazience czy kuchni.
Wskazówka: Sztukateria pasuje do każdego wnętrza. Może dodać elegancji, ale też podkreśli styl i rozjaśni aranżację.
Pamiętaj też o praktycznym zastosowaniu sztukaterii do maskowania nieestetycznych miejsc, np. dziur w ścianie lub ciągnących się kabli. Jak już wspominaliśmy wcześniej, dekoracja ta może optycznie powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie.
Wskazówka: W niskim salonie w bloku zastosuj listwy pionowe, a optycznie podwyższysz to pomieszczenie.
Najczęściej stosuje się sztukaterię ścienną w białym kolorze, ale projektanci wnętrz zachęcają też do eksperymentowania: dopasowywania jej do kolorystyki całego wnętrza lub stosowania kontrastów.
Wskazówka: Białe listwy przysufitowe pięknie prezentować się będą przy granatowym wykończeniu ściany. To zestawienie dla odważnych!
Przeczytaj też: Łazienka w stylu francuskim
Jak przymocować sztukaterię?
W ostatnim akapicie mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość: sztukaterię ścienną, np. wykonaną ze styropianu, możesz zamontować samodzielnie. Oto lista potrzebnych materiałów:
- wybrana sztukateria (listwy, pilastry itp.),
- skrzynka uciosowa,
- długi i ostry nóż,
- gąbka,
- ołówek,
- klej do sztukaterii.
Kiedy już zgromadzisz wymienione produkty, możesz przystąpić do działania.
Krok 1.
Przygotuj odpowiednio podłoże, do którego będziesz montować sztukaterię ścienną. Powinno być czyste, gładkie i twarde. Jeśli jest nierówne, zastosuj gładź gipsową.
Krok 2.
W skrzynce uciosowej dotnij, np. za pomocą długiego noża, narożniki listw podsufitowych.
Krok 3.
Przed przyklejeniem pomaluj elementy sztukaterii na odpowiedni kolor, pozostaw do wyschnięcia.
Krok 4.
Nanieś klej na krawędzie listew i mocno dociśnij do ściany. Nadmiar kleju usuń za pomocą gąbki.
Sztukateria w nowoczesnym salonie jest świetnym sposobem na urozmaicenie nudnych ścian i alternatywą np. dla tapety. Wbrew pozorom to nie jest rozwiązanie tylko do pałacowych wnętrz i sprawdzi się niemal w każdym stylu. Zainspiruj się naszymi wskazówkami i spróbuj zamontować ją samodzielnie. Trzymamy kciuki!