

- Co wyróżnia styl industrialny?
- Industrialny salon
- Kuchnia w stylu industrialnym
- Aranżacja sypialni w stylu industrialnym
- Nowoczesna łazienka
Styl industrialny narodził się w latach 60., gdy nowojorska bohema zasiedliła opuszczone fabryki, zamieniając ich wnętrza w pracownie i mieszkania. Z biegiem czasu awangardowi artyści ustąpili miejsca zamożnym nowojorczykom, ale przestrzeń loftów zachowała swój specyficzny, przemysłowy klimat. Dzisiaj styl industrialny to jeden z wiodących kierunków aranżacyjnych. Czym się wyróżnia? Jak urządzić mieszkanie zgodnie z jego zasadami? O tym przeczytasz w poniższym tekście.
Co wyróżnia styl industrialny?
Styl industrialny wymaga odpowiedniej oprawy. Lubi duże, otwarte przestrzenie, wysokie sufity i okna, odsłonięte rury, kable i przewody, a więc wszystko to, co ma nam do zaoferowania dawna architektura przemysłowa. Najpiękniejsze wnętrza w stylu industrialnym powstają w murach starych spichlerzy, fabryk, młynów i szwalni, które zaadaptowano na lofty i dwupiętrowe mieszkania. A co, jeśli mieszkamy w bloku lub małym domku na przedmieściach? Nic straconego! Styl loftowy może przybierać znacznie łagodniejszą, niezobowiązującą postać, która nosi miano „soft loft”.
Urządzając mieszkanie w stylu industrialnym, trzeba sięgnąć po takie kolory i materiały, które nadadzą wnętrzom surowy, przemysłowy charakter. Aranżacje loftów bazują na chłodnych bielach i szarościach z dodatkiem ceglastej czerwieni, brązów i czerni. Meble, drzwi, podłogi, ściany oraz inne elementy wykończenia powinny być wykonane z prostych materiałów, które poddano ledwie zauważalnej obróbce: drewna, betonu, cegły, szkła i czarnej stali.
Styl industrialny nie może obejść się bez efektownego oświetlenia. Za jego znak rozpoznawczy uchodzą lampy loftowe w różnych kształtach i rozmiarach: z dużym, metalowym kloszem, w drucianej oprawie albo z odsłoniętą żarówką.
Industrialny salon
W mieszkaniach typu loft najwięcej miejsca zajmuje salon. Aby maksymalnie otworzyć i powiększyć przestrzeń, warto połączyć go z kuchnią i jadalnią.
W centralnym punkcie pomieszczenia powinien stanąć narożnik – duży, wygodny, najlepiej modułowy. Jeszcze niedawno prym wiodły szare, czarne i brązowe modele tapicerowane skórą lub tkaniną. Dzisiaj na prowadzenie wychodzą meble obite aksamitem w mocnych odcieniach butelkowej zieleni, granatu czy szmaragdu.
Styl industrialny unika dekoracyjnych dodatków, pamiątek i bibelotów. Jego najpiękniejszą ozdobę stanowią ściany, przykryte cegłą lub betonem dekoracyjnym, a także awangardowe obrazy, czarno-białe zdjęcia i grafiki. Galeria ulubionych prac w salonie to świetny sposób, by udomowić surowe wnętrze i przypomnieć o artystycznej proweniencji stylu loftowego.
W nowojorskich loftach próżno szukać firanek, zasłon i rolet. Wysokie, podzielone szprosami okna są zupełnie puste, a co za tym idzie, wpuszczają do środka dużo naturalnego światła. Jeśli takie rozwiązanie jest dla Ciebie zbyt odważne, sięgnij po gładkie zasłony w stonowanym kolorze. Zamocuj karnisz pod samym sufitem, najlepiej na całej szerokości ściany, a wnętrze wyda się wyższe, większe i bardziej przestronne.
Kuchnia w stylu industrialnym
Sprawdzony przepis na kuchnię w stylu loft? Duet czerni i drewna! Te dwa składniki mogą występować w dowolnych proporcjach i konfiguracjach, ale najlepszy efekt uzyskasz, łącząc drewniane fronty z czarnymi dodatkami – zlewem, baterią, półkami i oprawą lamp w tym właśnie kolorze. Jeśli szukasz pomysłu na ciekawą dekorację, weź przykład z najmodniejszych restauracji i stwórz w kuchni własną ścianę z menu. Wystarczy, że pomalujesz wybraną powierzchnię czarną farbą tablicową i ozdobisz ją napisami, np. przepisami na ulubione danie lub drink.
Wybierając piekarnik czy lodówkę, weź pod uwagę nie tylko funkcje i parametry, ale również wygląd urządzeń. W industrialnej kuchni zdadzą egzamin ciemne, nowocześnie zaprojektowane sprzęty AGD, na przykład czarne piekarniki, mikrofalówki i chłodziarko-zamrażarki Bosch z serii 8. W związku z tym, że wszystkie urządzenia są utrzymane w tej samej stylistyce, możesz je ze sobą swobodnie łączyć i zestawiać.
Granicę między kuchnią a salonem wyznaczysz za pomocą wysokiego stołu barowego lub wyspy kuchennej. Wybierz mebel z dużym, drewnianym blatem, a zyskasz wygodne miejsce do przyrządzania posiłków, wspólnego biesiadowania i niekończących się rozmów. Aby dopełnić efektu, zawieś nad nim duże lampy w stylu industrialnym.
Aranżacja sypialni w stylu industrialnym
Aranżując sypialnię, zadbaj o kilka kluczowych elementów. Po pierwsze – łóżko. Podobnie jak inne meble w stylu industrialnym, powinno być proste, wygodne i pozbawione zdobień. W większości sypialni sprawdzą się modele metalowe, z litego drewna albo z palet. W przypadku ciasnych, ale wysokich pomieszczeń polecamy budowę antresoli lub drewnianego podestu ze schodkami, który pomieści zarówno materac, jak i głębokie szuflady.
W każdej sypialni potrzebny jest mebel do przechowywania. Industrialne wnętrza prezentują się najlepiej w asyście zabudowanych szaf wnękowych – koniecznie z gładkimi frontami w stonowanym kolorze. Wolnostojące komody i szafy mogą zagracić pomieszczenie, dlatego należy ich unikać.
Industrialny klimat zbudujesz za pomocą dodatków: metalowych kinkietów, lamp wiszących po obu stronach łóżka i czarno-białych grafik. Na ścianie za wezgłowiem może zagościć cegła, beton dekoracyjny albo drewniana sklejka, a w miejscu zwykłych drzwi – przesuwna ścianka ze szkła i stali, która doświetli wnętrze.
Nowoczesna łazienka
Łazienka w stylu loft bazuje na tych samych kolorach i materiałach co kuchnia czy salon. Chociaż sporo w niej drewna, betonowych szarości i ceglanych akcentów, na pierwszy plan wysuwa się czerń. W tym kolorze utrzymane są lampy, armatura, grzejniki, a także ramy okrągłych luster, które wiszą nad umywalką. Oświetlenie łazienki w stylu industrialnym jest nowoczesne i minimalistyczne – to zazwyczaj nieco surowe żarówki na kablach lub wiszące, proste lampy w ciemnych barwach.
W industrialnej łazience powinny zagościć sprzęty o prostych, nowoczesnych kształtach: umywalka stawiana na blacie, wolnostojąca wanna i/lub prysznic bez brodzika. Powszechny zachwyt budzą kabiny prysznicowe z czarnymi szprosami, które dzielą powierzchnię szyb na niewielkie kwadraty. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ich regularne czyszczenie może przysporzyć sporych problemów.

Porada Planując aranżację łazienki, uwzględnij zabudowę pralki oraz suszarki – na przykład w pionowym słupku. Dzięki temu zyskasz dodatkowe miejsce, a wnętrze wyda się lepiej zaplanowane i uporządkowane.
W ofercie marki Bosch znajdziesz szeroki wybór urządzeń do zabudowy, które gwarantują doskonałą trwałość, cichą pracę i atrakcyjne wzornictwo.
Data publikacji: 2019-05-16