Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Rolety dzień-noc, zasłony, a może firany? Rodzaje dekoracji okiennych

Rolety dzień-noc, zasłony, a może firany? Rodzaje dekoracji okiennych
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Dekoracje okienne nie tylko zdobią okna, wypełniają wnętrze lub optycznie je powiększają, ale też czynią pomieszczenia bardziej praktycznymi, a dodatkowo pozwalają budować ciekawe, estetyczne efekty świetlne. Prezentujemy szeroki wybór przesłon okien wewnętrznych.

Rolety dzień noc – i panujesz nad słońcem

Kiedy chcesz skąpać pomieszczenie w słonecznych promieniach albo wręcz przeciwnie – pragniesz, żeby w pokoju zapanowały egipskie ciemności, idealnym rozwiązaniem będą rolety dzień-noc (duolight). Wykonuje się je z poziomych pasów grubego materiału. Właśnie dzięki pasom możemy regulować dopływ promieni słonecznych lub siłę, z jaką dociera do nas światło z ulicznych latarni, jeśli mieszkamy w ruchliwej okolicy. Gdy ustawimy pasy w jednakowych odstępach, otrzymamy tzw. „zebrę” czy atrakcyjną grę światła i cienia we wnętrzu.

Jeśli chcemy ozdobić okno dachowe roletą dzień-noc, wybierzmy zabudowane, czyli kasetowe, wyposażone w prowadnice, dzięki którym przylegają ściśle do okna. Unikniemy w ten sposób nieestetycznego odstawania rolety. W innych przypadkach celujmy w rolety wolnowiszące. Rolety dzień-noc pasują do wnętrz mocno nasłonecznionych, dlatego warto wzmocnić ich działanie, wybierając te z folii refleksyjnej lub z perłową powierzchnią, która jeszcze lepiej będzie odbijać światło.

Rolety ekranowe

Rolety ekranowe sprawdzą się tak samo dobrze w domu, jak i w biurze. Ten typ rolet nie gromadzi w sobie kurzu, za to przepuszcza część światła, rozprasza je i chroni pomieszczenie przed nagrzaniem. Roleta ekranowa to nic innego jak nawijany na rolkę pas materiału, wykonany z PCV, włókna szklanego czy poliestru. Proces nawijania odbywa się za pomocą pociągnięć linki lub łańcuszka.

Przy zakupie rolet ekranowych warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. Jeśli zależy nam na pełnej ciemności – co ze względu na dobry sen jest ważne szczególnie w sypialni – wybierzmy rolety w ciemnych kolorach. Przepuszczają one bowiem nawet do 30% mniej światła niż jasne. Podobnie jak w przypadku rolet duolight, możemy zdecydować się na wariant kasetowy lub wolnowiszący.

Rolety rzymskie

Rolety dzień-noc, zasłony, a może firany? Rodzaje dekoracji okiennych - zdjęcie 1

Rolety rzymskie zachwycają swoją dekoracyjnością. Ozdobność zawdzięczają swobodnym falom, przypominającym lambrekin. Zwijanie odbywa się za pomocą elektrycznego mechanizmu, łańcuszka lub linki – dzięki wzmocnieniu z fiszbin rolety sprawnie składają się do góry. Woalowe rolety rzymskie mogą zastąpić klasyczną firankę, a te z grubszej tkaniny skutecznie zaciemniają pomieszczenie. Takie rolety dodadzą temperamentu sypialni czy kuchni, ale przede wszystkim będą ciekawą propozycją do salonu.

Więcej pomysłów na dekoracje okienne znajdziesz w artykule Aranżacja okien w salonie.

Jak czyścić rolety rzymskie? To bardzo proste: poliestrowe pierzemy w wodzie, natomiast żakardowe, jedwabne i wykonane z włókien naturalnych oddajemy do czyszczenia chemicznego.

Firany – lekkość i elegancja

Lekki powiewający na wietrze materiał delikatnie rozpraszający światło – to kwintesencja firan. Firanki mogą w prosty sposób odmienić pomieszczenie – ukryć brzydki kaloryfer czy rury biegnące przy ścianie oraz wpłynąć korzystnie na akustykę wnętrza, niwelując pogłos. Podpowiadamy, jak dobrać firany do stylu wnętrza:

  • Do dekoracji sypialni czy salonu w stylu romantycznym lub prowansalskim wybierz pastelowe firany, wykonane z muślinu lub woalu, delikatnie opływające okna. Subtelnym firankom mogą towarzyszyć zasłony ozdobione floralnym lub botanicznym motywem.

  • Lubisz klasyczne wnętrza? Postaw na firany z żakardu. Nie zapomnij o odpowiednim upięciu za pomocą ozdobnych opasek, frędzli lub chwostów. Od fantazyjnie udrapowanych firan nie będzie można oderwać wzroku.

  • Baw się długością i różnymi sposobami na upięcie firan. Chcesz ocieplić niewielkie pomieszczenie, a przy tym optycznie je podwyższyć? Zawieś firany tuż pod sufitem i pozwól, by sięgały aż do ziemi. Myślisz o zmianie proporcji wąskiego okna? Podepnij je na jedną stronę. Ciekawym zabiegiem, np. w przypadku drzwi balkonowych, będzie upięcie firan z jednej strony i pozwolenie im na swobodne spływanie ku ziemi z drugiej.

Przeczytaj: Jak prać i suszyć firanki i zasłony?

Nowoczesne firanki do nowoczesnych wnętrz

Firany panelowe to modny typ przysłon okna wewnętrznego. Panele firanowe mogą być ucinane na prosto, posiadać efektowne ażury lub swoją formą przypominać trójkąt. Są wykonywane z tkanin o różnym stopniu przezroczystości, co pozwala dopasować je do odmiennych typów wnętrz: gwarnej kuchni, towarzyskiego salonu czy kameralnej sypialni. Firany panelowe z organtyny, woalu, batystu czy tworzyw sztucznych są dużo sztywniejsze od firanek i nie tracą kształtu.

Rolety dzień-noc, zasłony, a może firany? Rodzaje dekoracji okiennych - zdjęcie 2

Panele firanowe otwierają przed dekoratorem szereg możliwości: zawieś w oknie trzy panele o tej samej lub schodkowej długości albo pozostaw tylko dwa po bokach, uzupełniając środek krótką firanką w formie mgiełki. Panelowy rodzaj firan chroni przed słońcem, ale zazwyczaj nie sięga aż do parapetu. Minusem takiego rozwiązania jest wystawianie swojego życia na widok przechodniów, a plusem możliwość wyeksponowania domowej kolekcji roślin, świeczników czy zbieranych przez lata figurek.

Co z prasowaniem okiennych paneli? Dzięki głębszemu przenikaniu pary wewnątrz materiału oraz i-Temp Advanced, czyli automatycznemu doborowi poziomu temperatury do danej tkaniny, stacje pary marki Bosch wyśmienicie radzą sobie z tym zadaniem.

Zasłony – mocny punkt w aranżacji wnętrza

Rolety dzień-noc, zasłony, a może firany? Rodzaje dekoracji okiennych - zdjęcie 3

Zasłony zazwyczaj towarzyszą firanom, nadając pomieszczeniu kameralny charakter i dobrze chroniąc przed słońcem. Jeśli zasłony mają stanowić mocny punkty w aranżacji wnętrza, zdecyduj się na kolorowe, o wyraźnym princie. Do jasnych firanek dobierz wzorzyste zasłony o nasyconej barwie – wskazane jest, aby ten sam motyw powtórzył się na dywanie, narzucie czy poduszkach na kanapie. Jeśli chcesz spiąć pomieszczenie stylistyczną klamrą, do delikatnych firanek, dobierz kremowe lub beżowe zasłony, ewentualnie takie o subtelnym połysku. Ciężkie firany uzupełnij równie masywnymi zasłonami, a lekkie – równie zwiewnymi.

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Jeżeli chcesz całkowicie zaciemnić pomieszczenie, wybierz zasłony typu blackout. Idealnie sprawdzą się w sypialni – wyciemniają wnętrze tak mocno, że nie przedostanie się nawet najmniejszy promień słońca o poranku. Żeby mieć pewność, że zasłony zaciemniające dadzą oczekiwany efekt, należy pamiętać, aby materiału zasłonowego było więcej niż powierzchni okien – najlepiej zawiesić zasłony na całej szerokości ścian!"]

Żaluzje – drewniane, aluminiowe, a może bambusowe?

Rolety dzień-noc, zasłony, a może firany? Rodzaje dekoracji okiennych - zdjęcie 4

Popularne żaluzje okienne to nic innego jak zestaw listewek (lamelek). Dzięki dużej ruchomości lamelek można z powodzeniem regulować natężenie światła. Żaluzje są dość lekkie, wytrzymałe i łatwe do czyszczenia. Szybko nagrzewające się żaluzje z aluminium odchodzą jednak do lamusa. Ostatnio na popularności zyskują żaluzje drewniane oraz ich lżejsza wersja – bambusowe. Warto mieć jednak na uwadze, że listewki bambusowe nie mają jednolitej powierzchni, co wynika z procesu prasowania trawy bambusowej. Do czyszczenia żaluzji świetnie nada się odkurzacz akumulatorowy Unlimited Bosch, który swobodnie dociera do trudno dostępnych miejsc, od podłogi aż po sufit.

Triki wnętrzarskie – czym zasłonić okno, żeby pokój wyglądał lepiej?

Istnieje wiele sposobów na to, by zmienić wygląd wnętrza za pomocą dekoracji okiennych. Mięsiste, ciężkie zasłony wizualnie zmniejszą pomieszczenie i wprowadzą intymną atmosferę. Z kolei bambusowe lub drewniane żaluzje wykreują w domu klimat gorącego Południa. Lekkie firany lub panele firanowe będą współgrać z letnim wyposażeniem salonu, a wraz z jasną kanapą czy dywanem optycznie go powiększą.

W ciemnych pomieszczeniach wybieraj raczej jasne tekstylia, a w jasnych i przestronnych pokojach zdecyduj się na takie, które będą ważnym elementem dekoracyjnym. Chcesz dowiedzieć się więcej o sposobach na zasłonięcie okien przed słońcem? Przeczytaj artykuł Światło dzienne a kolory w mieszkaniu.

Aranżacja okiem i idąca za tym możliwość operowania światłem w domu to niezwykle istotna kwestia. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj osłon i okiennych dekoracji, dokładnie przemyśl tę kwestię. Przede wszystkim zastanów się, ile dziennego światła dociera do Twojego mieszkania – niech estetyka idzie w parze z funkcjonalnością.