Jaki odkurzacz dla alergików wybrać?
Odkurzanie to wyzwanie! Szczególnie dla alergików uczulonych na kurz, bakterie, wirusy, odchody roztoczy i pleśń. Aby ta czynność nie wiązała się z przykrymi dolegliwościami, takimi jak kaszel, kichanie i łzawienie oczu, postaw na odkurzacz dla alergika. Jaki model wybrać? Omawiamy 3 rodzaje urządzeń, które sprawdzą się najlepiej – przeczytaj i postaw na dom bez alergii!
Odkurzacz dla alergika — czy faktycznie jest różnica?
Zwykłe odkurzacze świetnie sobie radzą z utrzymaniem porządku na co dzień. Musisz jednak wiedzieć, że jeśli chcesz całkowicie usunąć np. odchody roztoczy, które są najczęstszą przyczyną alergii wziewnych, tradycyjne sprzęty mogą być zawodne. Co więcej, starsze workowe modele działają tak, że wciągają zanieczyszczenia, a wydmuchują kurz i roztocza. Kiedy te cząstki unoszą się w powietrzu, nasilają objawy alergii.
Odkurzacz dla alergika również wydmuchuje powietrze, ale jest ono pozbawione alergenów. Jak to się dzieje? Wszystko, dzięki odpowiedniemu filtrowi klasy EPA/HEPA. Odkurzacze antyalergiczne muszą mieć też dużą moc, by skutecznie zbierać zanieczyszczenia z podłogi. Eksperci polecają modele z elektroszczotką. Ta końcówka świetnie zbiera wszelkiego rodzaju włosy, dlatego sprawdzi się też, gdy masz czworonoga, a jednocześnie jesteś uczulony na sierść zwierząt.
3 najpopularniejsze rodzaje odkurzaczy dla alergika
Według szacunków Polskiego Towarzystwa Alergologicznego alergia dotyka prawie połowę populacji naszego kraju. Producenci AGD chcąc ułatwić sprzątanie osobom cierpiącym na to schorzenie, udostępniają coraz więcej modeli odkurzaczy dla alergików. Jak odnaleźć się w tym gąszczu możliwości? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że korzystniejsze dla alergików są odkurzacze workowe. Dlaczego? W ich przypadku alergeny są szczelnie utrzymywane w worku, zarówno podczas odkurzania, jak i na etapie jego utylizacji.
Natomiast zarówno odkurzacze bezworkowe, jak i workowe mogą mieć filtry HEPA/EPA, które rekomendowane są dla alergików ze względu na to, że zatrzymują najmniejsze cząstki zanieczyszczeń. Do precyzyjnego usunięcia odchodów roztoczy sprawdzi się też odkurzacz wodny z filtrem HEPA lub piorący.
Co jeszcze musisz wiedzieć przed dokonaniem wyboru? Odkurzacz dla alergika powinien być oznaczony klasą A reemisji. Wybierając taki model, zwróć też uwagę na poziom głośności, dodatkowe funkcje i zamienne końcówki. Poniżej przedstawiamy szczegółowo 3 rodzaje odkurzaczy, które najchętniej wybierają alergicy.
Odkurzacz dla alergika z filtrem HEPA lub EPA
Co oznaczają te tajemniczo brzmiące akronimy HEPA i EPA? Poniżej wyjaśnienie:
1. EPA (Efficiency Particulate) — filtr cząsteczkowy powietrza
2. HEPA (High Efficiency Particulate Air) — wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza
Oba te filtry wychwytują i zatrzymują najmniejsze cząsteczki zanieczyszczeń, dlatego rekomendowane są dla alergików. Musisz jednak wiedzieć, że im wyższa klasa, tym lepsza redukcja alergenów. Oto szybkie porównanie parametrów:
- EPA10 – skuteczność filtracji całkowita ≥ 85%
- EPA11 – skuteczność filtracji całkowita ≥ 95%
- EPA12 – skuteczność filtracji całkowita ≥ 99,5%
- HEPA13 – skuteczność filtracji całkowita ≥ 99,95%
- HEPA14 – skuteczność filtracji całkowita ≥ 99,995%
Podsumowując: filtry od klasy 13 wzwyż są skuteczniejsze i to one określane są mianem HEPA.
Odkurzacze antyalergiczne dostępne są w wersji z filtrem HEPA zmywalnym (z możliwością mycia pod bieżącą wodą, czyli wielokrotnego użytku) oraz niezmywalnym (jednorazowym).
Wybierz filtr HEPA idealny do Twojego odkurzacza BOSCH
Odkurzacz wodny dla alergików
Jakie jeszcze inne urządzenie może sprawdzić się u Ciebie? Odkurzacz wodny dla alergików. W tego typu sprzęcie znajduje się zbiornik z wodą, który pełni funkcję oczyszczającą i lepiej radzi sobie z usuwaniem roztoczy niż tradycyjny odkurzacz. Co więcej, powietrze, które wydostaje się na zewnątrz, jest nie tylko oczyszczone, ale też nawilżone, co docenią alergicy. Warto wspomnieć, że odkurzacz wodny dla alergików z łatwością usunie też różne ciecze: roztopiony śnieg, wylaną wodę czy mokre błoto. Niektóre modele mają dodatkowe filtry HEPA, by pochłaniać jeszcze więcej zanieczyszczeń.
Wskazówka: Na rynku dostępne są też odkurzacze wodne z funkcją prania. Za pomocą tego typu sprzętu wypierzesz dywany, wykładziny i tapicerowane części mebli.
Odkurzacz parowy
Osoby, które mają alergię i dodatkowo uczulają je wszelkie środki chemiczne, docenią działanie odkurzacza parowego. Znajdująca się w nim woda jest podgrzewana do wysokiej temperatury, a wytworzoną parę wzmacnia dodatkowo wysokie ciśnienie panujące wewnątrz odkurzacza. Dzięki temu z powierzchni można skutecznie usunąć odchody roztoczy, grzyby, bakterie etc. Para dobrze działa też na zaschnięty brud, zmiękcza go, a następnie usuwa bez konieczności stosowania środków chemicznych.
Dom bez alergii
Co zrobić, by Twoje mieszkanie było przyjazne dla osób, które uczulają domowe alergeny? Zakup dobrego odkurzacza dla alergika to już połowa sukcesu. O czym jeszcze pamiętać? Oto pięć trików, by utrzymać dom bez alergii na piątkę.
1. Odkurzaj regularnie całe mieszkanie, a podłogi bez dywanów czyść na mokro.
2. Ogranicz wszelkie bibeloty, dekoracje oraz tekstylia, które gromadzą kurz.
Wskazówka: Jeśli Twoje dziecko jest alergikiem i ma pluszowe zabawki, przechowuj je w zamykanych pojemnikach.
3. Często zmieniaj pościel (minimalnie raz na dwa tygodnie). Poszewki, ręczniki, narzuty pierz w temperaturze co najmniej 60°C. W zimę możesz je wietrzyć, bo temperatura -10°C błyskawicznie zabija roztocza.
Wskazówka: Twoje tekstylia nie mogą być poddane tak wysokiej temperaturze z uwagi na delikatny materiał? Użyj do prania płynu, który niszczy domowe alergeny.
4. Jeśli uczula Cię pleśń, wybieraj do domu rośliny mające raczej suchą glebę (w której grzyby nie rozwijają się). Dobrym pomysłem są sukulenty oraz kaktusy.
5. Niech temperatura w Twoim mieszkaniu oscyluje wokół 20–21°C, w innym wypadku roztocza będą namnażać się bardzo szybko. Jeśli nie jesteś uczulony na alergeny z powietrza, często wietrz pomieszczenia.
Szybki trik: Zawsze zamykaj szafy! W ten prosty sposób ograniczysz przenoszenie alergenów z ubrań.
To też Cię zainteresuje: Jak usunąć sierść z mebli, dywanów i ubrań?
Dzięki naszym wskazówkom z łatwością usuniesz domowe alergeny, a sprzątanie nie będzie już więcej wyciskać Ci łez z oczu (zostaw chusteczki na domowe seanse przy komediach romantycznych). Postaw na odkurzacz antyalergiczny i ciesz się czystym domem bez alergii na co dzień.