Jak wybrać łóżko do sypialni?
- Łóżko sypialniane – jakie wymiary?
- Nowoczesne łóżko tapicerowane w sypialni
- Klasyczne łóżka drewniane
- Łóżka z baldachimem
- Co to jest łóżko kontynentalne?
- Jak wybrać materac do spania?
Wybór łóżka do sypialni to jeden z kluczowych etapów aranżacji wnętrza. Spośród mnóstwa modeli trzeba znaleźć ten idealny. Czym kierować się przy zakupie łóżka, które będzie pasować do nowoczesnej sypialni? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Łóżko sypialniane – jakie wymiary?
Łóżko do sypialni może mieć różne wymiary. Przyjmuje się, że standardowa szerokość materaca dla jednej osoby to 90 cm. Jest to jednak minimum – im więcej miejsca do spania, tym więcej wygody. Łóżko o wymiarach 90x200 cm zmieści się nawet w bardzo małej jednoosobowej sypialni. Dla jednej osoby odpowiednie będzie także takie o wymiarach 120x200 cm. Wielkość łóżka, która będzie wygodna dla dwóch osób to 140x200 cm, 160x200 cm, 180x200 cm i więcej.
Nowoczesne łóżko tapicerowane w sypialni
Łóżka tapicerowane to ozdoba sypialni – z łatwością dopasujesz je do pozostałych elementów aranżacji swojego wnętrza. Mogą stać się również główną ozdobą pomieszczenia – ważne, żeby tworzyły spójną całość z pozostałymi przedmiotami.
Łóżko tapicerowane możesz wybrać w kilku wariantach:
- z zagłówkiem lub bez,
- z pikowaniem,
- gładkie,
- z szufladami na pościel,
- z jednym dużym pojemnikiem na nadprogramowe poduszki czy koce,
- po prostu jako jednorodną formę.
Popularne są łóżka białe i szare, gdyż neutralne kolory sprawdzają się w większości wnętrz – natomiast kolorów łóżek tapicerowanych jest na rynku mnóstwo, tak samo jak materiałów, którymi są one obite.
Łóżko tapicerowane – jaki materiał?
To teraz kilka słów o tym, czym tapiceruje się łóżka. Możesz wybrać te obite tkaniną (np. zamsz czy welur), które są tanie, wytrzymałe i przewiewne. Tkaniny obiciowe występują w wielu wzorach, fakturach i kolorach. Łóżko może też być tapicerowane skórą – zarówno tą naturalną, jak i sztuczną. Obicie ze skóry naturalnej jest kosztowne i wymaga konserwacji, ale jest bardzo wytrzymałe, eleganckie i przyjazne alergikom. Tańszym zamiennikiem jest nieco mniej trwała ekoskóra. Jej plusem jest to, że nie wymaga specjalnej pielęgnacji i łatwo utrzymać ją w czystości.
Klasyczne łóżka drewniane
Łóżka drewniane to meble, które nigdy nie wyjdą z mody, są ponadczasowe. Produkuje się je z przeróżnych gatunków drewna o różnej wytrzymałości, twardości, sprężystości. Różni je także odcień i rozkład słojów, dlatego łóżko drewniane zawsze będzie niepowtarzalne. Jednym z najczęściej wybieranych jest drewno dębowe, które cechuje twardość, duży ciężar i odporność na uszkodzenia. To synonim stabilności i solidności oraz inwestycja na lata. Drewno dębowe ma odcień brązowo-zielonkawy lub brązowy. Takie łóżko świetnie będzie pasować do wnętrz w stylistyce vintage lub rustykalnej.
Warto rozważyć również drewno bukowe, które jest bardzo trwałym surowcem. W porównaniu do dębu buk jest łatwiejszy w obróbce, dlatego łóżka te częściej mają nowocześniejsze kształty. Drewno to ma jasnobeżowy lub lekko wpadający w róż kolor. Bez trudu i z dobrym efektem pomalujesz je bejcami, które pozwolą zachować jego naturalny wygląd. Łóżko z drewna bukowego sprawdzi się na przykład jako element sypialni dzieci i młodzieży.
Z kolei olcha to drewno lekkie i elastyczne, dlatego łatwo poddaje się obróbce. Jest jednak bardziej wrażliwe na uszkodzenia niż drewno dębowe i bukowe. Ma za to piękny kolor, na który składają się odcienie pomarańczowe, czerwone i brązowe. Łóżko z drewna olchowego pasuje do sypialni w nowoczesnym stylu, którego nie przytłoczy, lecz doda mu charakteru.
Popularnym i wdzięcznym materiałem do tworzenia mebli jest lekkie i plastyczne drewno sosnowe. Dzięki swoim właściwościom antystatycznym nie chłonie kurzu i jest odpowiednie dla alergików. To na tyle uniwersalny materiał o jasnym żółtawym odcieniu, że pasuje do większości aranżacji sypialni. Proste i wygodne łóżko sosnowe sprawdzi się m.in. w sypialni industrialnej.
Łóżka z baldachimem
Jeśli szukasz niebanalnego mebla do sypialni, wybierz łóżko z baldachimem. Być może Twoje pierwsze skojarzenie to królewska i luksusowa stylistyka. Prawdą jest jednak, że łóżka z baldachimem występują na rynku w wielu formach, dlatego pasują do różnych aranżacji. Pięknie prezentować będą się zarówno we wnętrzu klasycznym, jak i skandynawskim czy rustykalnym. Do wyboru masz łóżka drewniane i metalowe – każde z nich warto odpowiednio wykończyć. Jak to zrobić? Za pomocą firan czy zasłon, które jako dodatek do łóżka wprowadzą do sypialni przytulny i intymny klimat. Jesteśmy przekonani, że łóżko z baldachimem to piękny i oryginalny element, który sprawdzi się na przykład w aranżacji w stylu boho.
Co to jest łóżko kontynentalne?
Rodzajem łóżka tapicerowanego jest łóżko kontynentalne. To gustowne i luksusowe rozwiązanie znaleźć można w hotelach, ale idealnie pasuje też do mieszkań i domów. Łóżko kontynentalne składa się ze sprężynowego materaca kieszonkowego umieszczonego na drewnianej skrzyni ze sprężynami bonellowymi (jest to tzw. boxpring). Wszystko to znajduje się na wytrzymałej ramie obitej wybraną i pasującą do pomieszczenia tapicerką. Charakterystyczną cechą tego łóżka jest jego wysokość – powierzchnia do spania znajduje się bowiem ok. 60–70 cm nad podłogą. Jest to rozwiązanie szczególnie pomocne seniorom, dla których położenie się do łóżka i wstanie z niego staje się dużo łatwiejsze.
Jak wybrać materac do spania?
Kiedy wybór łóżka masz już za sobą, kolejnym krokiem jest odpowiedni materac. Musi być dobrze dobrany, żeby umożliwić Ci rozluźnienie ciała i komfortowy odpoczynek. Przy zakupie zawsze zwracaj uwagę na twardość materaca. Na rynku występują materace o różnej twardości, a każdy nich oznaczony jest specjalnym symbolem, który stanowi wskazówkę, dla jakiego ciężaru ciała użytkownika będzie najlepszy.
- Materac o twardości H1 polecany jest osobom o wadze mniejszej niż 60 kg.
- Symbol H2 przeznaczony jest dla użytkowników o wadze pomiędzy 60 kg a 80 kg.
- Kolejna twardość, czyli H3, będzie najlepsza dla osób ważących od 80 kg do 100 kg.
- Z kolei H4 będzie odpowiednia dla tych, których waga przekracza 100 kg.
Materac nie może być ani za twardy, ani zbyt miękki. Należy znaleźć „złoty środek”, który będzie zapewniał wygodę i odpowiednie podparcie dla całego ciała.
Przy wyborze łóżka nie polecamy kompromisów – niech będzie wygodne i funkcjonalne. I takie, aby codziennie sprawiało estetyczną radość.